Historia Hioba

Hiob żył w ziemi Us. Był mężem sprawiedliwym, bogobojnym, prawym, unikającym zła. Miał 7 synów i 3 córki. Posiadał 7000 owiec, 3000 wielbłądów oraz woły, oślice i wielką liczbę służby.

Pewnego dnia spadły na niego nieszczęścia, stracił cały majątek, czyli zwierzęta, dom i dzieci. Na koniec nieszczęść ciało Hioba zostało pokryte trądem i wszyscy jego przyjaciele opuścili go, a on sam nie mając dachu nad głową, mieszkał na gnoju na wejściu do wsi. W czasie doświadczenia Hioba odwiedzali przyjaciele, którzy udowadniali mu popełnienie grzechu czego skutkiem cierpienie włożone przez Boga na Hioba, miało być karą za popełniony grzech. Hiob nie czuł się winny, bo uważał, że był sprawiedliwy wobec innych i był zawsze wierny Bogu. Odczuwał żal, gniew, smutek, ale zarazem ufność wobec Boga, że w końcu okaże mu swoją sprawiedliwość. Hiob wytrwał w cierpieniu, okazując Bogu na koniec skruchę, że tak naprawdę nic nie wie o Nim, a przez to doświadczenie miał okazję poznać Boga.

Bóg przywrócił Hiobowi cały jego majątek. Dał mu jeszcze 7 synów i 3 córki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czego uczy nas współczesnych Księga Hioba.

Księga Hioba należy do ksiąg mądrościowych, Starego Testamentu. Jest ona dla mnie szczególnie ważna, ze względu na zawarte w niej prawdy moralne. To one właśnie stanowią, iż dzieło to było i jest jedynym z najważniejszych dla kultury ...

Język polski

Czego współczesny obywatel Europy może nauczyć się od biblijnego Hioba,mitycznego Prometeusza czy średniowiecznego Aleksego?

1.Hiob wzorem do naśladowania?Zdecydowanie tak.

Historia Hioba jest przypowieścią o niezawinionym cierpieniu. Hiob był ?mężem sprawiedliwym?, wypełniającym wszystkie nakazy Boga, miłującym Go. Został jednak skazany przez Pana na ...

Język polski

Księga Hioba

ks.Hioba jest czescia ST, nalezy do ksiag madrosci, czyli takich, ktorych zawieraja pouczenie i maja charakter dydaktyczno-moralizatorski. Zliterackiego punktu widzenia jest utworem wielogatunkowym:zawiera elementy fabuly, narracji, monologii i dial...

Język polski

Postawa Hioba.

Zastanawiając się głębiej nad postawą Hioba, należałoby zadać sobie pytanie: czy taka postawa jest do zaakceptowania przez współczesnego człowieka?

Moim zdaniem postawa Hioba jest godna podziwu z punktu widzenia ludzi wierzącyc...

Język polski

Księga Hioba.

Historia Hioba jest przypowieścią o niezawinionym cierpieniu. [Księga Hioba należy do ksiąg mądrościowych Starego Testamentu]. Hiob był "mężem sprawiedliwym", wypełniającym wszystkie nakazy Boga, miłującym Go. Miał wielodzie...