Umowa dzierżawy
UMOWA DZIERŻAWY
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić umówiony czynsz. Umowa dzierżawy jest zbliżona do umowy najmu. Są jednak pewne różnice:
1. Przedmiotem umowy dzierżawy mogą być rzeczy indywidualnie oznaczone, tak samo jak przy najmie, lecz przepisy o dzierżawie stosuje się odpowiednio także od dzierżawy praw (np. prawa łowieckiego)
2. Najważniejsza różnica polega na tym, że najemca może rzeczy używać natomiast dzierżawca może rzecz użytkować czyli używać, oraz pobierać z niej pożytki (plony, zyski). Tak więc odpłatne oddanie pewnego gruntu wczasowiczom pod namioty do używania następuje na podstawie umowy najmu; oddanie tego samego gruntu pod uprawę, do użytkowania, do gospodarczego eksploatowania przez osobę, która może pobierać dla siebie plony, to już umowa dzierżawy
3. W razie braku postanowień umownych w tym względzie, do umów dzierżawy odnoszą się nieco inne przepisy niż w odniesieniu do umowy najmu. Czynsz jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, a w razie braku odpowiedniego zwyczaju – półrocznie z dołu.
Bibliografia
1. „Elementy prawa dla ekonomistów” wydanie XIX, Wydawnictwo Scriptum, Poznań 2006