Cywilizacje Dalekiego Wschodu

Kontakty z monarchiami Dalekiego Wschodu - Chinami, Koreą i Japonią – utrudniał Europejczykom charakterystyczny dla tych krajów izolacjonizm.
W Chinach wynikał on przede wszystkim z płynącej ze starochińskich tradycji koncepcji władzy, według której Chiny są środkiem świata, zaś cesarz, Syn Nieba, panuje nad wszystkimi narodami. Coraz liczniejsze w XVII wieku poselstwa zagraniczne traktowane były więc nie jak równorzędni partnerzy, z którymi można zawiązywać traktaty handlowe, ale niczym wasale przybywający aby złożyć należną cesarstwu daninę. Jednak konsekwentna polityka prowadzona przez dwór cesarski nie uchroniła Chin przed politycznym i gospodarczym uzależnieniem od państwa Zachodu, głownie Anglii, Rosji i stanów Zjednoczonych.
Japonia pozostawała otwarta na obce wpływy (głównie chińskie i koreańskie) do XVI wieku. W XVII wieku zapoczątkowany został izolacjonizm którego główną przyczyną było poczucie zagrożenia spowodowane przez obcych przybyszy i towarzyszące im wynalazki dotyczące techniki wojennej. Po dwóch stuleciach, w XIX wieku, Japonia otworzyła się wreszcie na wpływy, nie tracąc jednak kontroli nad procesem zamian, który nieuchronnie musiał się rozpocząć.

Chiny

Kontakty Europejczyków z Chinami
XVI wiek państwa europejskie usiłują nawiązać stosunki dyplomatyczne i handlowe z dalekimi Chinami
1511 r. Portugalczycy jako pierwsi docierają do Chin drogą morską, opanowują płw. Malakka
poł. XVI wieku zakładają ośrodek handlowy Makau (na wyspie u ujścia rzeki Si-ciang) – władze chińskie reagują budową muru, wokół Makau, jednak potem zezwalają na założenie faktorii do której wysyłają swojego zarządcę
1572 r. Hiszpanie zajmują Filipiny, rozpoczynają wymianę z Chińskimi kupcami
XVII wiek Anglicy zakładają faktorię na wyspie Tajwan
oficjalna misja złożona z francuskich Jezuitów zostaje dopuszczona na dwór cesarski – cesarz liczy na wykorzystanie wiedzy misjonarzy z zakresu astronomii i nauk ścisłych
XVIII wiek pierwsza dyplomatyczna misja brytyjska do stolicy Chin, Pekinu

W XVII wieku rządząca w Chinach dynastia Ming zostaje w wyniku podboju zastąpiona przez dynastię Cing z Mandżurii. Hamuje to znacznie ekonomiczny i społeczny rozwój państwa, dynastia z wyższością i niechęcią odnosi się zarówno do azjatyckich sąsiadów, jak i do Europejczyków. Szerzą się jednak ruchy konspiracyjne, które walczą z dynastia mandżurską i porządkiem feudalnym. Powstania organizowane w XVIII wieku znacznie ułatwiają państwom Zachodu kontakty z Chinami.

Osiągnięcia cywilizacyjne Chińczyków:

- monumentalna architektura
- sztuka ogrodowa
- rozwinięta technika i wytwórczość: warsztat tkacki, proch, młyn wodny, zegarek mechaniczny, drukarstwo, igła magnetyczna, zapałki
- osiągnięcia w dziedzinie filozofii, myśli religijnej i literatury (choć okres świetności tych dziedzin przeminął na długo przed przybyciem Europejczyków)
- wysoko rozwinięta sztuka malarstwa, kaligrafii, poezji i muzyki. Charakterystyczną cechą malarstwa Chińskiego jest jego związek z pismem, wynikający ze wspólnej symboliki, a także użycia podobnych materiałów.
- sztuka ceramiki (VI wieku - wynalezienie porcelany)

Korea

Korea, z racji swojego położenia, stanowi swoisty pomost łączący Japonię z Chinami. Oficjalną religią staje się buddyzm w niej, który kształtuje także oblicze sztuki. Artystycznymi centrami stają się klasztory, w których rozkwitają wszystkie dziedziny twórczości. W rzemiośle artystycznym wyróżnia się produkcja ceramiki, dorównująca wyrobom chińskim.

Japonia

XVI wiek Europejczycy po raz pierwszy przybywają do brzegu wysp Japońskich, które pogrążone są w walkach dynastycznych
1549 r. przybycie misji chrześcijańskich św. Franciszka Ksawerego
1603 r. początek okresu Edo, rządy w imieniu cesarza obejmuje Tokugawa Ieyasu, rozpoczynają się trwające do 1867 r. rządy szogunów z rodu Tokugawa, którzy krwawo rozprawiają się z chrześcijanami, popierają zaś upowszechnienie się idei starożytnego chińskiego uczonego Konfucjusza (który uważał nieporządek za największe zło)
1634 –1635 r. chrześcijańska ludność Japonii zostaje wymordowana, deportacje i prześladowania misjonarzy
1639 r. początek izolacji Japonii
1640 r. Holendrzy otrzymują wyłączne prawo do prowadzenia handlu z Japonią na terenie portu Nagasaki
1792 r. bezskuteczne próby nawiązania kontaktów z Japonią przez Rosję, Anglię, Stany Zjednoczone i Chiny

Religia

Religią rdzennie japońską pozostaje politeistyczny kult sinto („sinto” oznacza „ścieżkę bogów”) w którym czcią otaczane są duchy przodków, sławnych osób (w tym cesarzy) oraz siły natury. Dynastia rządząca wywodzi swoją genealogię od bogini Słońca stojącej na szczycie panteonu bóstw.
W VI wieku z Chin dociera do Japonii buddyzm – w postaci kilku odmian. Od momentu przybycia misji chrześcijańskich w XVI wieku, pomimo represji, rozwija się też chrześcijaństwo, w postaci wielu kościołów i sekt.
Długi okres współistnienia wielu religii (szczególnie sinto i buddyzmu) doprowadził do przekonania o ich niesprzeczności i dużej tolerancji religijnej.

Sztuka

- sztuka ogrodowa : ogrody miniaturowe, ogrody herbaciane, ogrody spacerowe (wpływy buddyzmu zen, wykorzystanie kompozycji kamienia, żwiru, piasku)
- charakterystyczna architektura: prostota konstrukcji, przesuwane wewnętrzne i zewnętrzne ścianki. Do XVI w. niemal wyłącznie konstrukcje drewniane, potem, w związku z pojawieniem się broni palnej – także z kamienia
- sztuka malarska, barwne drzeworyty, ilustracje towarzyszące literaturze, wpływy grafiki japońskiej na sztukę europejską
- sztuka teatru nō (Poematy z dialogiem przy akompaniamencie niewielkiego chóru, tematyka zaczerpnięta z legend, ksiąg buddyjskich, oraz dziejów Japonii. Teatr dostępny był jedynie dla widzów szlacheckiego pochodzenia) oraz teatr kabuki (szeroko rozpowszechniony w całej Japonii)
- ikebana – japońska sztuka układania kwiatów, najstarsza odmiana znana już od XI wieku

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Potrzebuję pracę na, na stepujący temat CYWILIZACJE DALEKIEGO WSCHODU Pilne daje naj....

Potrzebuję pracę na, na stepujący temat CYWILIZACJE DALEKIEGO WSCHODU Pilne daje naj.......

Język angielski

wymień cywilizacje starozytnego bliskiego Wschodu i Dalekiego Wschodu :) chodzi mi o cywilizacje abym wiedziała jakie to są bo na sprawdzianie będzie u mnie :)

wymień cywilizacje starozytnego bliskiego Wschodu i Dalekiego Wschodu :) chodzi mi o cywilizacje abym wiedziała jakie to są bo na sprawdzianie będzie u mnie :)...

Historia

Warunki naturalne, a rozwój gospodarczy Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

K. Wysmyk:


Bliski Wschód obejmuje państwa położone w południowo-zachodniej Azji i północno-wschodniej Afryce. Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się: Arabię Saudyjską, Bahrajn, Irak, Iran, Izrael z Autonomią ...

Język angielski

Pomocy Kochani!!! 1. Cywilizacje Bliskiego i Dalekiego Wschodu uwarunkowania geograficzne, formy ustrojowe, struktury społeczne i najważniejsze osiągnięcia kulturowe 2. Społeczeństwo, życie polityczne i kultura starożytnej Grecji 3. Kultura Starożytn

Pomocy Kochani!!! 1. Cywilizacje Bliskiego i Dalekiego Wschodu uwarunkowania geograficzne, formy ustrojowe, struktury społeczne i najważniejsze osiągnięcia kulturowe 2. Społeczeństwo, życie polityczne i kultura starożytnej Grecji 3. Kul...

Język angielski

Cywilizacje Bliskiego i Dalekiego Wschodu

Cywilizacje Bliskiego i Dalekiego Wschodu...