Porównanie konstytucji marcowej i kwietniowej
Konstytucję marcową i kwietniową dzieli prawie 15 lat, mimo tego możemy wśród ich postanowień zauważyć wiele podobieństw, ale także różnic.
W konstytucji marcowej Prezydent ponosił odpowiedzialność przed sejmem i senatem, jego kadencja trwała 7 lat, był wybierany przez zgromadzenie narodowe, dodatkowo jego decyzje wymagały kontrasygrany rządu.
W konstytucji kwietniowej natomiast prezydent odpowiadał przed "Bogiem i historią", kadencja trwała rownież jak w przypadku konstytucji marcowej 7 lat, wybierany przez zgromadzenie elektorów. Dodatkowo mogł mianować 1/3 senatu, mógł też rozwiązywać sejm i senat. Posiadał także zestaw prerogatyw. Dekrety posiadały rangę ustawy, mogł dodatkowo wstrzymywać ustawy.
Sejm i senat były wybierane w wyborach powszechnych, z tym, że w konstytucji kwietniowej 1/3 senatu była nadana przez prezydenta. W kostytucji marcowej sejm i senat posiadały najwiekszą władzę nad prezydentem i rządem. Mieli immunitet poselski. W Konstutucji kwietniowej byli oni podporzadkowani prezydentem, mogł go dowolnie zawieszać i zwoływać oraz zatrzymywać ustawy. Podobnie jak w przypadku konstytucji marcowej kadencja trwała 5 lat, jednak immunitet poselski był bardzo ograniczony.
W obydwu konstytucjach władza sądownicza była niezawisła. Wybory odbywały się w obydwu przypadkach na zasadzie tajności, powszechności, rowności. W konstytucji marcowej dodatkowo wybory mogły być proporcjonalne. Kandydaci byli zgłaszani przez partie, a w konstytucji kwietniowej przez Zgromadzenie Okręgowe.