Socjologia - definicja
Socjologia pochodzi od dwóch słów:
- łac. SOCIETAS - społeczny. dotyczący ludzi
- grec. LOGOS - nauka, mądrość, słowo
Socjologia to nauka o społeczeństwie, zajmuje się grupami społecznymi oraz tym jaki jest człowiek, jakie są skutki czynników wpływających na człowieka. Socjologia zajmuje się grupą społeczną, pozycja i strukturą.
Słowo socjologia pierwszy raz użył francuski filozof August Comte w 1937 roku w książce " Podstawy filiozofii pozytywnej". Uważał że socjologia to metoda badań za pomocą której można zlikwidować wszelkie schorzenia społeczne np. bezrobocie, brak opieki zdrowotnej, nieograniczony czas pracy, praca dzieci.
Definicja naukowa słowa socjologia:
- nauka badająca naturę ludzkiego zachowania i związków międzyludzkich oraz ich rezultaty
- nauka o społeczeństwie, jego strukturze i prawach rozwoju, o formach i przejawach życia oraz współżycia grup społecznych
- nauka społeczna, której celem jest badanie i opisywanie różnych społeczeństw i grup ludzkich
- nauka o strukturze, funkcjonowaniu i rozwoju grup społecznych i społeczeństw
- nauka teoretyczna i empiryczna badająca początki i rozwój społeczeństwa, procesy i zjawiska społeczne, zachodzące w zborowiskach ludzkich oraz prawa rządzące instytucjami społecznymi i społeczną działalnością człowieka
Ogólnie można przyjąć że socjologia to nauka społeczna opisująca i wyjaśniająca społeczne czyli ludzkie uwarunkowania i skutki społecznej działalności różnych typów zbiorowości i grup społecznych oraz stosunki społeczne między tymi zbiorowościami i grupami społecznymi i wewnątrz nich.