Higiena w czasie ciąży

Higiena w czasie ciąży

Tryb życia prowadzony przez kobietę przed zajściem w ciążę, jeśli nie ma jakiś większych odchyleń od normy, nie musi ulegać zmianie. Ilość spożywanego pokarmu nie powinna być zwiększana. Pogląd iż kobieta w czasie ciąży powinna jeść podwójnie jest błędny. Jeżeli dotychczasowy sposób żywienia przewidywał w pokarmie wszystkie składniki odżywcze (tj. : białka, węglowodany, witaminy, sole mineralne, tłuszcze ) – nie należy zmieniać, z tym że w związku z różnymi „chęciami” we wczesnej ciąży niekiedy trudno jest kobiecie przezwyciężyć niezrozumiałą chęć na pochłanianie np. ogromnych ilości słodyczy lub innych pokarmów bezwartościowych z punktu widzenia rozwoju płodu. W ten sposób w zastraszającym tempie zwiększa się waga kobiet, a w czasie ciąży kobieta powinna przybrać na wadze nie więcej niż 20% wagi wyjściowej tzn. tej sprzed ciąży.
Inną sprawą jest zrezygnowanie na okres ciąży i karmienia z palenia papierosów. Poza konsekwencjami zdrowotnymi matki, palenie papierosów może spowodować szereg zagrożeń związanych z przebiegiem ciąży i stanu płodu. Palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn rodzenia się dzieci z niską wagą urodzeniową. Nadmierny skurcz naczyń i niedotlenienie tkanki płodu są mechanizmami leżącymi u podstaw tej patologii.
Ważne są także godziny przeznaczone na odpoczynek. Nie mogą być tak przesuwane jak przed ciążą, a w drugiej połowie ciąży nie wolno podejmować pracy nocnej. Jeżeli kobieta pracuje w szczególnie złych warunkach (np. narażenie na trujące pary rtęci, promienie rentgenowskie) - zakład pracy powinien zapewnić jej bezpieczne warunki pracy, bez zmniejszania uposażenia.
Również przebywanie na świeżym powietrzu jest zawsze ważne dla zdrowia człowieka, w każdym okresie jego życia i dlatego w czasie ciąży powinno się o tym pamiętać.
W związku z większą wrażliwością skóry w okresie ciąży wszelką bieliznę z materiałów sztucznych trzeba zastąpić bielizną z tkanin lnianych lub bawełnianych.
W okresie ciąży z uwagi na niekorzystny wygląd kobiety powinny wyjątkowo dbać o siebie, o odpowiedni dla zaawansowanej ciąży ubiór i obuwie. Zrozumiałe, że wymagania higieniczne są w tym czasie zwiększone.




DeeDee























































Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Higiena kobiety w czasie ciąży ... Nie długoo .

Higiena kobiety w czasie ciąży ... Nie długoo ....

Biologia

Higiena i niektóre choroby układu oddechowego.

1.Higiena układu oddechowego:

W zamkniętej przestrzeni najczęstszą przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest CO , produkt powstały w wyniku procesu spalania i oddychania organizmów żywych. Nadmiar CO powoduje bóle głowy, wymioty i...

Biologia

Higiena układu kostnego (ogólne)

Higiena układu kostnego , ogólnie ruchu , jest bardzo ważna i nie należy jej zaniedbywać a w tym bardziej o niej zapominać.
Głównie zainteresujemy się odpowiednim odżywianiem, które jest tutaj kluczowe do prawidłowego funkcjonowania ...

Biologia

Higiena ciąży.

W ciąży obowiązuje następująca zasada: spokój fizyczny i psychiczny; uśmiech, uczucie radości zadowolenia, dbałość o siebie (jesteś wszak domem dla rozwijającego się w Tobie dziecka).

Tryb życia
*nie przemęczaj się (spo...

Biologia

Higiena psychiczna

Higiena psychiczna


Pod pojęciem higieny psychicznej rozumiemy dziś naukę o zdrowiu psychicznym człowieka , albo grupy społecznej np. dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzieży w wieku szkolnym. Nauka ta obserwuje i bada c...