Jacek Soplica w oczach Gerwazego

Jacek Soplica był wysokim, mężnym i przystojnym mężczyzną. nosił smukłe wąsy, był dobrze zbudowany. Wzdychało do niegi wiele szlachcianek.
Był on bardzo porywczy, często unosił się dumą i to mnie w nim bardzi denerwowało. Kochał się w córce Stolnika Horeszki - Ewie. Ta miłość stała się przyczyną tragedi ponieważ Jacek nie znosił sprzeciwu. Mogę śmiało powiedzieć że nie czułem do niego sympatii , wręcz przeciwnie uważałem go za rozbójnika i hulakę. Gdy ktoś nie zgodził się z jego zdaniem, potrafił być nieobliczalny. Znienawidziłem go do reszty gdy podczas najazdu Moskali zauważyłem jak zranił on śmiertelnie Stolnika Horeszkę. Nie chciałem go znać , był dla mnie nikim. Po pewnym czasie zrozumiał swoją winę, stał się patriotą. Służył wiernie ojczyźnie. Wstąpił do zakonu i przyją imię Księdza Robaka. Jako emisariusz utrzymujący łączność z polakami wykazywał się bohaterstwem i męstwem. W końcu doszło między nami do rozmowy i właśnie wtedy zrozumiałem, że nie jedt on warchołem za jakiego uważałem go wcześniej. Postarałem się go zrozumieć i przebaczyć. Życie oraz wstąpienie do legionów bardzo go zmieniło. Zrozumiał swoje błędy i stał się dobrym człowiekiem.
Odpuściłem mu winę po tym jak zrechabilitował się i przemienił z Jacka Soplicy w ks. Robaka. Nie tylko Jacek ale wszyscy popełniają błędy. Myślę że miano zdrajcy jakie mu przypisałem nie było do końca sprawiedliwe.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jacek Soplica w oczach Gerwazego

Jacek Soplica był wysokim, mężnym i przystojnym mężczyzną. nosił smukłe wąsy, był dobrze zbudowany. Wzdychało do niegi wiele szlachcianek.
Był on bardzo porywczy, często unosił się dumą i to mnie w nim bardzi denerwowało. Kocha...

Język polski

Jacek Soplica – zwycięzca czy przegrany?

Jacek Soplica był ubogim szlachcicem mieszkającym w Soplicowie. Jego największym życiowym grzechem było zabójstwo. Zamordował on Stolnika Horeszkę, który nie dość że udawał jego przyjaciela tylko dla kresek jego rodziny to jeszcze grał...

Język polski

Jacek Soplica i Ksiądz Robak; jedna postać, dwie różne osobowości - charakterystyka.

Jacek Soplica, jest głównym bohaterem „Pana Tadeusza”, ponieważ wokół jego losów Mickiewicz osnuł historię ostatniego zajazdu na Litwie. Ów szlachcic u szczytu sławy i powodzenia, był młody i przystojny. Posiadał imponującą sprawn...

Język polski

Pan Tadeusz - streszczenie + cytaty

Księga 1 – Gospodarstwo
Rozpoczyna ją uroczysta inwokacja (apostrofa) skierowana do Litwy. Poeta mówi w niej, iż bardzo kocha swą ojczyznę i tęskni za nią, zwraca się też do Matki Bożej, by mu pomogła w poetyckim powrocie do rodzin...

Język polski

Różne sposoby funkcjonowania motywu winy i kary w literaturze

Na wstępie chciałabym wyjaśnić podstawowe pojęcia zawarte w temacie.„Wina”- wykroczenie, występek, grzech, przyczynienie się do czegoś złego, powód złego. Jednocześnie można pojmować ją jako odpowiedzialność za dany czyn. „kar...

Język polski

Charakterystyka dynamiczna Jacka Soplicy

Jacek Soplica to bohater powieści Adama Mickiewicza - "Pan Tadeusz". Był on bratem właściciela dworu w Soplicowie i przyjacielem Horeszki. Jest to biedny, lecz przystojny litewski szlachcic. Był wielkim patriotą, ale cechowała go między inny...