Cholecystografia

Cholecystografia jest to badanie pęcherzyka żółciowego za pomocą promieni Roentgena po dożylnym lub doustnym podaniu środka cieniującego (kontrastowego). Środek cieniujący wydalany jest przez wątrobę i ma właściwości zatrzymania promieni Roentgena, co pozwala na uwidocznienie pęcherzyka żółciowego na kliszy.
Aby otrzymać wyraźne obrazy, należy przewód pokarmowy chorego dokładnie oczyścić z treści pokarmowej i gazów. Przez 2-4 dni przed badaniem chory pozostaje na umiarkowanej, lekko strawnej diecie. Wyłącza się pokarmy powodujące wzdęcia , jak jarzyny strączkowe, zielone oraz wszelkie owoce i pokarmy obfitujące w błonnik. Równocześnie wykonuje się lewatywy oczyszczające. Przed zabiegiem należy porozumieć się z pracownią rentgenowską i dokładnie ustalić termin badania, który musi być ściśle przestrzegany.
Przy doustnym stosowaniu środka cieniującego postępuje się następująco:
W przeddzień zabiegu chory otrzymuje lekkie posiłki z ograniczeniem płynów. Ostatni posiłek który składa się z dwu jaj na miękko, bułki lub sucharka, obficie nasmarowanych masłem oraz mleka, chory spożywa o godz. 16 –17. Posiłek ten wywołuje opróżnienie pęcherzyka żółciowego. O godz. 20 podaje się środek cieniujący (biliselektan – 3 g), który chory spożywa powoli ( w ciągu ½ - 1 godz.) popijając dwoma szklankami wody sodowej. Czasami zalecane jest rozmieszczenie środka cieniującego w 400 ml wody sodowej lub zwykłej i przecedzenie przez gazę. Od tej chwili chory nie może przyjmować żadnych pokarmów.
Zdjęcie pęcherzyka wykonuje się w 12-14 godz. Od podania środka cieniującego. Na zdjęciu można stwierdzić kształt pęcherzyka żółciowego, jego wielkość, położenie, kurczliwość oraz obecność kamieni.
Zdarza się, że środek cieniujący nie dostanie się do pęcherzyka, co powoduje, że na kliszy nie ma jego cienia, jest to tzw. Ujemny wynik cholecystografii. Przyczyną tego może być upośledzona czynność zagęszczenia żółci w pęcherzyku, upośledzona zdolność wydalania środka cieniującego przez wątrobę lub niedostatnie się go do woreczka na skutek zrośnięcia, zwężenia, zatkania lub uciśnięcia przewodu pęcherzykowego, jak również bardzo duże rozpulchnienie jego błony śluzowej.

Dodaj swoją odpowiedź