Stany skupienia substancji
Każde ciało zbudowane jest z substancji. Substancje znajdują się w określonym tzw. stanie skupienia. Jest to forma, w której występuje materia w aktualnym stanie. Oznacza to, że stan ten może się zmieniać. W przyrodzie występują trzy podstawowe stany skupienia.
Stan gazowy (lotny)
W stanie tym ciało przyjmuje kształt pojemnika. Równie łatwo jak zmieniają kształt mogą również zmieniać objętość. Jeżeli zamykamy je w pojemniku to samorzutnie wypełniają przestrzeń. Są ściśliwe i rozprężliwe. Źle przewodzą prąd i ciepło. Gazy naciskają na ciało, które znajduje się w nich. Kiedy obniżamy jego temperaturę cząsteczki poruszają się w nim wolniej. Podlegają skropleniu i resublimacji.
Ciecz
W stanie tym ciało łatwo zmienia kształt, ale trudno objętość. Nie są ściśliwe. Samorzutnie tworzą powierzchnie górną poziomą. Ulegają przelewaniu. Źle przewodzą ciepło, ale niektóre są elektrolitami. Cząsteczki mają swobodę w przemieszczaniu się w cieczy. Ulegają krzepnięciu, parowaniu i wrzeniu, czyli parowaniu w całej jej objętości.
Stan stały
Ciała stałe dzielimy na kruche (kreda, beton, szkło), kowalne (żelazo, podkowa, igła), sprężyste (sprężyna, guma, trampolina) i plastyczne (glina, plastelina, silikony). Trudno zmieniają kształt i objętość. Niektóre są izolatorami ciepła i prądu, inne przewodnikami ciepła i prądu. Ulegają one topnieniu i sublimacji.