Soplicowo jako centrum polszczyzny

Adam Mickiewicz swoje dzieło „Pan Tadeusz” napisał przebywając na emigracji zarówno on jak i inni wygnańcy odczuwał tęsknotę do ojczyzny. Żeby, chociaż trochę ukoić te cierpienie napisał Pana Tadeusz i przedstawił w nim idealny polski dworek – Soplicowo. Wielu nazywa go Centrum Polszczyzny lub tez Ostoja Polskości. W poniższej pracy chciałbym przedstawić parę argumentów potwierdzających te dwa określenia.
Przede wszystkim w Soplicowie ogromna wagę zwracano na kultywowanie tradycji patriotycznych, o czym świadczy niezmieniony od lat wystrój domu. Na ścianach wisiały liczne portrety polskich dowódców wojsk Pośród starych mebli znajdował się piękny zegar kurantowy, z którego wydobywał się „Mazurek Dąbrowskiego”
Drugim ważnym argumentem było to, że Mieszkańcy dworku pomimo wdzierającej się kultury francuskiej nosili polskie stroje,a sędzia, który był jednocześnie Duszą całego Soplicowa. Pełnił rolę strażnika tradycji , dbał o etykietę i o to, by każdego traktowano z należną mu godnością i szacunkiem..
Następnym z argumentów Jest przestrzeganie staropolskich obyczajow.Miedzy innymi należało do nich usługiwanie damom przy stole,zmienianie talerzy,podawanie potraw. W Soplicowie panowała także zasada ”gość w dom bóg w dom”,świadcząca o wspanialej gościnności Polaków.
Czwartym i zarazem ostatnim moim argumentem jest koncert polskiego Żyda Jankiela, który pomimo swojego pochodzenia kochał Polskę i był gorącym patriotą. Ponieważ obiecał zagrać na weselu Tadeusza i Zosi, ale zagrał również na ich zaręczynach. Na prośbę Zosi rozpoczyna koncert, w którym przypomniał ważne wydarzenia historyczne. takich jak utworzenie Legionów Polskich, rzeź Pragi, utworzenie „Mazurka Dąbrowskiego”, uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, mogę stwierdzić, że Soplicowo było centrum polszczyzny. Przepełnione polskimi obyczajami oraz tradycjami do dziś jest wzorem dla wielu współczesnych miast.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Soplicowo jako centrum polszczyzny.

Adam Mickiewicz napisał epopeję „Pan Tadeusz” przebywając na emigracji. Odczuwał ból i cierpienie spowodowane długotrwałą rozłąką z ojczyzną. Poeta wiedząc i czując co przeżywają rodacy postanowił w jakiś sposób ukoić ich cie...

Język polski

Soplicowo jako centrum polszczyzny.

Adam Mickiewicz swoje wielkie dzieło- epopeję „Pan Tadeusz” stworzył przebywając na emigracji. Zarówno on, jak i wszyscy wygnańcy, odczuwał nieprawdopodobny ból i cierpienie spowodowane długotrwałą rozłąką z Ojczyzną. Poeta wiedz�...

Język polski

Dwór w Soplicowie i zaścianek Bohatyrowiczów jako "centrum polszczyzny" w dwu różnych epokach

Soplicowo i Bohatyrowicze to miejsca przypominające raj. Wszystko jest tam piękniejsze niż w każdym innym zakątku świata. Życie toczy się zgodnie z rytmem przyrody, przyjaznej człowiekowi. Nasi bohaterowie to przedstawiciele dwu różnych s...

Język polski

Dwór w Soplicowie jako „centrum polszczyzny”.

Dwór szlachecki w Soplicowie był rodowym gniazdem Sopliców, leżącym kilkadziesiąt kilometrów od Nowogródka - powiatowego miasta na Litwie. Był on prawdziwym polskim domem, rzec można - ostoją polskości.

Gospodarzem i właścici...

Język polski

Czy zawsze „centrum polszczyzny”? W swoich rozważaniach na temat dworu szlacheckiego wykorzystaj cytat z „Pana Tadeusza” i znajomość „Przedwiośnia”.

Dwór szlachecki w literaturze polskiej, to przede wszystkim ukazanie stosunków społecznych i międzyludzkich w danej epoce. Jest skarbnicą wiedzy o tradycji i obyczajach. Jednak czy zawsze „centrum polszczyzny”?

Najpiękniej i najb...