Człowiek ma w życiu dwa wyjścia kształtować rzeczywistość lub poddać się jej .

Człowiek w życiu ma dwa wyjścia, kształtować rzeczywistość lub się jej poddać .

Każdy człowiek żyje w jakiejś rzeczywistość , może ją kształtować lub się jej poddać .
Nie mam żadnych wątpliwości, że człowiek rzeczywistość musi zmieniać .
Zmusza go do tego samo życie .Gdyby w otaczającym go świecie nic nie chciał zmieniać żył by jak człowiek pierwotny. Nie rozwijała by się technika , świat stałby w miejscu. Nie wyobrażam sobie , żeby taka sytuacja byłaby możliwa .Każdy z nas dąży przecież do tego aby w swoje życie zmienić. Młodzi ludzie uczą się, kształcą , zdobywają zawód po to by swoim życiu wprowadzić jakieś zmiany . W ten sposób kształtują rzeczywistość , w której żyją .Dzięki wiedzy i wykształceniu mogą dokonać takich zmian, które udoskonalą otaczający ich świat . Poprawiają nie tylko swoje życie ale i innych ludzi.
Żeby zmieniać rzeczywistość na lepsze , nie wystarczy wysiłek jednej osoby, ale całego społeczeństwa . Wśród ludzi musi panować solidarność ,bo tylko wtedy można osiągnąć sukces. „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – mówi polskie przysłowie. Aby można było zmienić, rzeczywistość należy o tym pamiętać .
W dziejach naszej historii Polacy niejednokrotnie byli zmuszeni nie poddawać się zastanej rzeczywistości. Świadczą o tym liczne przykłady z literatury. Bohaterowie powieści pt. „Kamieni na szaniec”, gdy wybuchła II wojna światowa , nie poddali się wojennej, a potem okupacyjnej rzeczywistości . Oddawali nawet swe życie, aby ją zmienić. Walczyli z wrogiem po to, by Polska odzyskała wolność i była krajem i silnym i bogatym . Dzięki ich postawie żyjemy dzisiaj w wolnym kraju i ucząc się , pracując możemy kształtować naszą rzeczywistość .
Podsumowując moje rozważania chciałbym jeszcze raz podkreślić , że człowiek w życiu ma tylko jedno wyjście : musi rzeczywistość kształtować , a nie jej się poddawać .

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia – kształtować rzeczywistość lub poddawać się jej”


Życie sprawdza nas cały czas. Jest nauczycielem, który towarzyszy nam do samego końca. Nie sposób się go pozbyć, nawet poprosić o taryfę ulgową. Kierując się słowami Josifa Brockiego „Człowiek ma w życiu dwa wyjścia – kszta...

Wiedza o społeczeństwie

Co to znaczy być dobrym obywatelem?

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” […]

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Juliusz Słowacki, 1809 - 1849


„Co to znaczy być dobrym obywat...

Język polski

BOLESNE DOŚWIADCZENIA ROZDŹWIĘKU MIĘDZY MARZENIAMI A RZECZYWISTOŚCIĄ

Pragnąc osiągnąć jakiś ideał, zbliżamy się do urzeczywistnienia swoich marzeń. Często wierzymy w przepowiednie, które mają odkryć przed nami przyszłość. Zagubieni ludzie szukają w gwiazdach swojego przeznaczenia, obrazu dalszego ży...

Język polski

Jaki sens ma ludzkie życie? Odpowiedz na pytanie, odwołując się do fragmentu „Fausta” J.W. Goethego i własnych przemyśleń.

„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia:
Kształtować rzeczywistość lub poddać się jej”
Josif Brodski

Trudno zdefiniować sens życia ludzkiego. Wielu poetów i pisarzy starało się stawić czoło temu trudnemu tematowi. Myś...

Język polski

Znane cytaty

CIERPIENIE

-"Cierpienie daje prędką dojrzałość"-J.Conrad;
-"Ludzi niedola jednoczy"-Jean La Fontaine;
-"Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna"-Miłosz;
-"C...