„Człowiek ma w życiu dwa wyjścia – kształtować rzeczywistość lub poddawać się jej”


Życie sprawdza nas cały czas. Jest nauczycielem, który towarzyszy nam do samego końca. Nie sposób się go pozbyć, nawet poprosić o taryfę ulgową. Kierując się słowami Josifa Brockiego „Człowiek ma w życiu dwa wyjścia – kształtować rzeczywistość lub poddawać się jej” możemy skończyć jako wielcy zwycięzcy, ale i wielcy przegrani. Tylko od nas, od naszej siły ducha zależy, czy poradzimy sobie z coraz to nowymi problemami.
Problem ludzkich wyborów pojawia się w wielu dziełach. Pisarze na ogół przedstawiają nam zwycięzców, pełnych poświęceń dla bliźnich i odnoszących zwycięstwa na obranych polach. Taką postacią z pewnością jest doktor Judym, główny bohater „Ludzi bezdomnych”. Poświęca on całe swoje życie pomocy biednym, zapominając o zwykłym życiu swoich kolegów. Prowadzi akcje mające na celu wciągnięcie innych lekarzy w swe posłannictwo. Jest prawdziwym filantropem, cały swój majątek przekazuje na pomoc bliźnim, ratuje ludziom życie za jeden uśmiech. Mimo że nie udaje mu się zrealizować wszystkich postawionych sobie celów, jest zwycięzcą – nie poprzestaje na biernej postawie i kształtuje rzeczywistość.
Podobnie tez przedstawiony w „przedwiośniu” Cezary Baryka poświęca życie własnym ideałom. Chłopak wraca do odrodzonej Polski z dalekiego Baku. Jest sierotą, ale nie poddaje się. Cechuje się wielkim hartem ducha, co udowadnia walcząc w wojnie z bolszewikami, czy aktywnie uczestnicząc w życiu politycznym. Mimo że z punktu widzenia historii jego zachwyt ideami komunistycznymi wydaje się bezzasadny, dla mnie jest on również bohaterem. Ponieważ Cezary nie bał się stawić czoła wyzwaniu zachował się jak przystało na bohatera – kształtował otaczającą go rzeczywistość.
Literatura pełna jest przykładów ludzi, którzy nie wytrwali do końca w postawionym sobie zadaniu. Wokulski, właściciel dużego sklepu, bogaty mieszczanin, pokochał piękną arystokratkę. Cały świat przestał dla niego istnieć. Życie bez tej kobiety straciło wszelki sens. Bohater „Lalki” przez cale życie walczył z przestarzałymi tradycjami, próbując pozyskać serce Izabeli Łęckiej. Jednak mimo całego bogactwa i znajomości nigdy nie został naprawdę przyjęty do grona arystokratów. Poddał się i zaginął bez wieści.
Kolejną powieścią o niespełnionych marzeniach jest „Faraon” Bolesława Prusa. Tytułowy bohater powieści, faraon Ramzes, obejmując władzę dowiaduje się o fatalnym stanie egipskiej gospodarki. Państwo jest słabe, chłopi umierają z głodu. Ramzes robi wszystko by im pomóc. Przeprowadza reformy, stara się polepszyć dolę chłopa. Chce zdobyć pieniądze ze świątyń, by za ich pomocą poprawić finanse państwa. Utrudniają mu to kapłani, którzy ostatecznie pozbywają się ‘niewygodnego’ władcy.
Z jednej strony Wokulskiego i Ramzesa możemy uznać za nieudaczników, z drugiej strony byli to ludzie, którzy wzięli na swe barki zbyt duży ciężar. Mimo że ostatecznie ponieśli klęskę, przez cale życie pozostawali wierni swym ideałom.
Polska utracila niepodległość na 123 lata. Był to okres walki o odzyskanie utraconej ojczyzny, wielkich zrywów wolnościowych. Szczególnie mlodzież czuła obowiązek walki za Polskę.




Podobny problem dotknął Józefa K., głównego bohatera „Procesu” Kafki. Józef K. był człowiekiem powszechnie szanowanym, posiadającym wysokie stanowisku w banku. Niestety cały jego świat runął w ciągu zaledwie godziny. Józef K. został oskarżony, naznaczony procesem, nie chciał się jednak biernie poddawać sędziom. Walczył z machiną sprawiedliwości, wynajął adwokata, pisał odwołania. Poznał machinę sprawiedliwości od podszewki. Jednak jego walka nie przynosiła żadnego efektu. Zrozumiał, że jest to niemal walka Dawida z Goliatem, tyle, że od razu skazana na klęskę. Zrezygnowany poddał się.
Poddali się tez Polacy żyjący w ogarniętym wojną kraju. Książki Borowskiego i Herlinga – Grudzińskiego ukazują codzienność wojenną. Główny bohater „Pożegnania z Marią” przedstawia świat okupowanej Warszawy. Świat, w którym za opiekę nad Żydem można zginąć, świat bezlitosny, pełen nadużyć, strachu i cierpienia. Borowski ukazuje życie Niemców, Polaków, Żydów. Wszyscy żyją z handlu, kradzieży, obrotu przedmiotami po martwych właścicielach. Cała moralność, wszystkie wartości tak istotne przed wojną odchodzą na bok. Ludzie ci nie chcą przeciwdziałać ponurej rzeczywistości. Patrzą tylko na siebie, zbijając fortunki na cierpieniu innych.
Podobne podejście do otaczającej rzeczywistości mają bohaterowie „Innego świata” Herlinga – Grudzińskiego, pracujący w rosyjskim łagrze. Ich jedynym celem jest przeżycie, walczą o każdy kawałek chleba, jednak często nienawidzą współwięźniów bardziej niż rosyjskich strażników. Toczą życie z dnia na dzień, o ucieczce myśląc tylko w kategoriach czysto teoretycznych. Widok umierających sąsiadów jest dla nich niczym. Są wrakami ludzi. Wyniszczeni, nie są wstanie postawić się zbrodniczej machinie stalinizmu.
Trudno powiedzieć jak zachowalibyśmy się w roli przedstawionych bohaterów. Siedząc w fotelu możemy snuć opowieści o własnej odwadze i bohaterstwie. Jednak to życie sprawdzi na ile nas stać. Wtedy również przed nami stanie wybór – poddać się czy walczyć dalej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Człowiek ma w życiu dwa wyjścia kształtować rzeczywistość lub poddać się jej .

Człowiek w życiu ma dwa wyjścia, kształtować rzeczywistość lub się jej poddać .

Każdy człowiek żyje w jakiejś rzeczywistość , może ją kształtować lub się jej poddać .
Nie mam żadnych wątpliwości, że człowie...