Ukraina

UKRAINA

1. Główne miasta: Charków, Dniepropietrowsk, Doniec, Odessa, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg
2. Powierzchnia: 603,7 tys. km 2
3. Ludność: 48,4 mln mieszk. (2002)
4. PKB: 850 USD ( 2000 )
5. Eksport: wyroby metalurgiczne, chemikalia, węgiel
6. Stolica: Kijów (2, 6 mln)

7. Ustrój polityczny: Republika, od 24 VIII 1991 niepodległa; 8 XII 1991 wraz z Federacją Ros. i Białorusią podpisała porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Zgodnie z konstytucją, uchwaloną VI 1996 przez Radę Najwyższą, głową państwa jest prezydent, wybierany w głosowaniu powszechnym na kadencję 5-letnią; najwyższym organem władzy państw. jest 1-izbowy parlament — Rada Najwyższa.

8. Położenie geograficzne: państwo w pd.-wsch. Europie, nad M. Czarnym (i M. Azowskim). Granica: z Rosją, Rumunią, Mołdawią, Węgrami, Słowacją, Polską i Białorusią.

9. Ukształtowanie poziome: Rozciągłość Ukrainy z zach. na wsch. (od Karpat do Wyż. Środkoworosyjskiej) wynosi ponad 1300 km, z pn. na pd. (od Prypeci po Krym) — ok. 900 km. Linia brzegowa dł. 1500 km; między M. Czarnym i M. Azowskim Płw. Krymski, połączony z lądem wąskim przesmykiem; wybrzeża akumulacyjne, na zach. niskie z licznymi zatokami i limanami (największe to zalane przez transgresję mor. dolne odcinki dolin Dniestru, Bohu i Dniepru), na wsch. — płaskie z mierzejami; jedynie pd. wybrzeże Krymu wysokie i skaliste.

10. Budowa geologiczna: starych skał krystal. i metamorficznych platforma wschodnioeuropejska. W granicach Ukrainy wyróżnia się centralnie położony masyw ukr., jego pd.-zach. skłon zbud. z osadowych skał paleozoicznych (kambru, syluru i dewonu) i mezozoicznych (kreda), zapadlisko dnieprowsko-donieckie wypełnione sfałdowanymi skałami górnopaleozoicznymi oraz pd. skłon krystal. masywu woroneskiego; powierzchnię wymienionych jednostek strukturalnych pokrywają osady pochodzące z transgresji mor. w młodszym trzeciorzędzie; najmłodsze są czwartorzędowe pokrywy glin morenowych i piasków glacjofluwialnych (na pn.) oraz osadów pylastych (gł. lessów, na pd.), związane z tzw. zlodowaceniem dnieprowskim (objęło pn. część Ukrainy), a także holoceńskie torfy i aluwia rzeczne.

11. Ukształtowanie pionowe: Przeważająca część Ukrainy leży na Niz. Wschodnioeuropejskiej. Na pd.-zach. i w pd. części Krymu wznoszą się młode góry fałdowe; Karpaty Wsch. (najwyższy szczyt Howerla w pasmie Czarnohory — 2061 m) są zbud. gł. ze skał paleogeńskich i górnokredowych (piaskowców i łupków); G. Krymskie (wys. do 1545 m) to asymetryczne antyklinorium; jego wewn. fałdy o kierunku z pn.-wsch. na pd.-zach. przeważnie zbud. ze skał triasu, jury i kredy; na pn. skłonie zalegają monoklinalnie piaskowce paleogenu i neogenu. Na Niz. Wschodnioeuropejskiej na przemian występują nizinne obniżenia i wyniesienia o charakterze wyżyn. Najbardziej rozległa jest Wyż. Wołyńsko-Podolska, pokryta w znacznej części lessem, ciągnąca się z pn.-zach. na pd.-wsch., na pn. od doliny Dniestru; w jej pn. części znajdują się Gołogóry (najwyższe wzniesienie Kamuła, 472 m), Woroniaki i Wzgórza Krzemienieckie; pd. część wyżyny jest pocięta głębokimi dolinami (jarami) lewobrzeżnych dopływów Dniestru. Przedłużeniem Wyż. Wołyńsko-Podolskiej ku wsch. jest Wyż. Naddnieprzańska, dochodząca na dziale wodnym do wys. 324 m. W pn.-zach. części Ukrainy ciągną się piaszczyste i bagienne równiny  Polesia. Na wsch. od Dniepru leży Niz. Naddnieprzańska (zajmująca tektoniczne zapadlisko dnieprowsko-donieckie). Między ujściem Dunaju a M. Azowskim rozpościera się Niz. Czarnomorska (o wys. do 150 m), lekko nachylona ku pd., z szerokimi dolinami Dniestru, Bohu i Dniepru. W pd.-wsch. części Ukrainy ciągną się wąskim pasmem Wzniesienia Nadazowskie (najwyższa Bielmak Mogiła, 324 m); od pn.-wsch. przylega do nich Wyż. Doniecka. W G. Krymskich i na Polesiu Wołyńskim rozwinięty kras.

12. Klimat: Klimat umiarkowany ciepły kontynent., na pd.-wsch. suchy, tylko na pd. krańcach Krymu podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Średnia temp. w styczniu wzrasta od –8C na pn.-wsch. do –4C we Lwowie; na pd. wybrzeżu Krymu jest wyższa od 0C; w lipcu odpowiednio 18–19C do 23–24C; absolutne minima na wsch. poniżej –40C, na pd. wybrzeżu Krymu poniżej –15C, maksima na większej części Ukrainy 36–39C, w strefie stepowej 41C; okres bez przymrozków: 150–160 dni na pn.-wsch., 200–220 dni na pd. i 240–260 dni na pd. wybrzeżu Krymu. Średnia roczna suma opadów od 600–700 mm na pn.-zach. do 300 mm na pd.-wsch., w G. Krymskich 1000–1200 mm, w Karpatach Ukraińskich do 1600 mm; opady gł. letnie (czerwiec–lipiec), na pd. wybrzeżu Krymu w zimie (grudzień–styczeń); pokrywa śnieżna leży od ok. 3 tygodni na Krymie do ponad 3 mies. w strefach leśno-stepowej i lasów mieszanych (grubość największa w lutym, w G. Krymskich ok. 40 cm, w Karpatach 70–80 cm); latem na pd. i wsch. częste suchowieje (wiatr wsch. i pd.-wsch), przenoszące duże ilości pyłu; co 2–3 lata występują susze (gł. w lipcu–sierpniu).

13. Wody: Sieć rzeczna gęsta (ok. 73 tys. rzek, z tego 131 o dł. ponad 100 km), zwł. w Karpatach i na Wyż. Donieckiej; prawie cała Ukraina należy do zlewiska M. Czarnego i M. Azowskiego, tylko 4% pow. (na pn.-zach. pograniczu z Polską) odwadniane przez górny bieg Bugu i dopływy Sanu — w dorzeczu Wisły (tj. zlewisko M. Bałtyckiego). W dorzeczu Dniepru leży 1/2 pow. kraju; dł. Dniepru w granicach Ukrainy wynosi 981 km, jego gł. dopływy: Prypeć (górny i dolny odcinki dł. 264 km), Desna, Teterew, Roś, Suła, Psioł, Worskła, Orzeł, Samara; pd.-zach. część gł. w dorzeczu Dniestru i Bohu; największą rzeką na wsch. jest Doniec (dopływ Donu); na terytorium Ukrainy znajdują się źródła i górny bieg Prutu (dł. 272 km) i Cisy (233 km), a dolny odcinek Dunaju (dł. 174 km) stanowi granicę Ukrainy z Rumunią. Rzeki należące do dorzeczy Bohu, Dniepru i Dońca oraz l. dopływy Dniestru mają najwyższe stany wody w kwietniu (ustrój śnieżno-deszczowy), rzeki karpackie — w lecie (zasilanie gł. deszczowe); zlodzenie rzek trwa 2–3 miesiące. Jezior jest mało (ok. 7 tys. o pow. 10 ha i więcej), gł. na Polesiu oraz na terenach zalewowych Dunaju, Dniepru, Desny i Dońca; największe jeziora: Jałpug (pow. 149 km2) i Kaguł (90 km2) nad Dunajem i Sasyk (lub Kunduk, 210 km2), Szagany, Alibej na wybrzeżu M. Czarnego; między Bugiem a Prypecią grupa ponad 30 krasowych Jez. Szackich, najgłębsze Świtaź (do 58,4 m). Na Dnieprze sztuczne zbiorniki zaporowe: Kijowski (922 km2), Kaniewski (675 km2), Krzemieńczucki (2250 km2), Dnieprodzierżyński (567 km2), Dnieprowski (410 km2) i Kachowski (2155 km 2).

14. Pokrywa glebowa: W pn. części Ukrainy (do linii Łuck–Równe–Żytomierz–Kijów) występują bielicoziemy i gleby bagienne; w strefie leśno-stepowej na wierzchowinach czarnoziemy powstałe przeważnie na podłożu lessowym; miąższość poziomu próchniczego dochodzi do 75–100 cm; nad M. Czarnym i M. Azowskim występują gleby kasztanowe w kompleksie z sołonczakami i sołońcami; w dolinach rzecznych gleby aluwialne; w Karpatach i G. Krymskich brun. gleby leśne oraz wysokogórskie łąkowe.

15. Świat roślin: Naturalna roślinność Ukrainy, zwł. stepowa, na wielkich obszarach ustąpiła miejsca uprawom rolnym. Północna i zach. część kraju leży w strefie lasów liściastych (dąbrowy z dębem szypułkowym, na zach. także buczyny z bukiem zwyczajnym, na pn. bory sosnowe z sosną zwyczajną); środk. część w strefie lasostepu (z dąbrowami i bujnymi stepami łąkowymi); część Ukrainy na pd. od linii Bałta–Połtawa w strefie suchych stepów ostnicowych. W G. Krymskich rosną lasy dębowe (z dębem szypułkowym, bezszypułkowym i omszonym), sosnowe (z sosną krymską Pinus Pallasiana) i bukowe (z bukiem wsch. Fagus orientalis), a na pd. wybrzeżu Krymu liczne gat. śródziemnomorskie. Na Podkarpaciu występują dąbrowy i buczyny; w Karpatach piętra dolnoreglowych buczyn do 1250 m, górnoreglowych świerczyn do 1550 m, kosodrzewiny do 1850 m i połoniny (hale alp.). Lesistość kraju 13,9% (z tego na Polesiu 25% lasów, w Karpatach 40%, w G. Krymskich 10%). Bagna (gł. niskie) zajmują 953 tys. ha (1985), największe na Polesiu (zwł. w obwodach Wołyńskim i rówieńskim), miejscami (w górnym i środk. biegu Prypeci) zabagnienie 20–30%; rozległe torfowiska w dolinach Desny i jej gł. dopływu — rz. Sejm, w środk. biegu Dniepru i Dźwiny oraz w górnym Dniestru. Parki nar.: Karpacki (od 1983, pow. 50,3 tys. ha) i Szacki (zał. 1983); 12 rezerwatów przyrody, m.in. Poleski (20 tys. ha) i  Askania Nowa.

16. Świat zwierząt:

17. Gęstość zaludnienia: Gęstość zaludnienia 86,3 osób na km2 (1994); najgęściej są zaludnione obwody: doniecki (200 osób na km2), lwow., dniepropetrowski, czerniowiecki, ługański i charkowski (powyżej 100 osób na km2), najsłabiej Polesie, obszar Karpat oraz obwody czernihowski i chersoński (poniżej 50 osób na km2).

18. Skład narodowościowy: Ukraińcy stanowią 72,7% ogółu ludności (wg spisu 1989), Rosjanie — 22,1 % (największe skupiska na Zaporożu, Krymie i w obwodzie odeskim), Żydzi i Białorusini — po 0,9%, Mołdawianie — 0,6 %, Bułgarzy — 0,5%, Polacy — 0,4% (tj. 238 tys. osób, wg nieoficjalnych danych 1,5–3 mln); ponadto gł. Tatarzy (0,3%, w tym krymscy 0,1%), Węgrzy, Rumuni, Grecy, Cyganie, Ormianie, Niemcy; poza granicami kraju mieszka ok. 7,5 mln Ukraińców, z tego 4,4 mln w Federacji Ros., 740 tys. w USA, ok. 0,4 mln w Kanadzie, 250–300 tys. w Polsce.

19. Główne wyznania: Większość wierzących to prawosławni; liczba katolików i unitów (grekokatolików) nie przekracza 15%; inne gł. wyznania: protestantyzm, islam, judaizm; ukr. Kościół prawosł. pozostaje pod jurysdykcją patriarchy moskiewskiego, istnieje też ukr. Kościół prawosł. autokefaliczny.

20. Największe miasta: Ludność miejska 68% (1994); gł. m. poza stolicą (powyżej 0,5 mln mieszk.): Charków (1, 6 mln), Dniepropietrowsk, Doniec (1,1 mln), Odessa (1,1 mln), Zaporoże (895 tys.), Lwów (810 tys.), Krzywy Róg (737 tys.), Mariupol (524 tys.), Mikołajów (517 tys.), Ługańsk (504 tys.); najwyższy odsetek ludności miejskiej mają obwody: doniecki (95 %), ługański (87%) i dniepropetrowski (84%), najmniejszy: Zakarpacki (41%), czerniowiecki i tarnopolski (po 43 %).

21. Wielkość PKB:

22. Rolnictwo: Użytki rolne zajmują 69,5 % pow. kraju, z tego grunty orne 55,3 %, łąki i pastwiska 12,4 %, sady i winnice 1,8 % (1992); ziemie nawadniane 2,6 mln ha (gł. w strefie stepowej), duże systemy nawadniające (kachowski, krasnoznamieński, tatarbunarski, kanały Północnokrymski, Dniepr–Donbas). Gł. zboża: pszenica ozima (gł. uprawiana w strefach stepowej i leśno-stepowej), kukurydza na ziarno (strefa stepowa), ryż (na ziemiach nawadnianych w pd. części Ukrainy), ponadto jęczmień, żyto (Polesie, przedgórza Karpat), proso, owies; gł. rośliny przem.: buraki cukrowe (uprawa w strefie leśno-stepowej), słonecznik (w strefie stepowej), len (na Polesiu i w zach. części Ukrainy), chmiel (w pn.-zach. części Ukrainy), konopie (wsch. Polesie, środk. część Ukrainy), tytoń (Krym, Zakarpacie); ziemniaki, uprawiane powszechnie, oprócz pd. części kraju; rozwinięta uprawa drzew owocowych i warzyw (zwł. dyniowatych), na Krymie, w Zakarpaciu i nad M. Czarnym — winorośli; w strefach leśno-stepowej i stepowej uprawia się rośliny leczn. i olejkodajne (mięta, lawenda, róża). Pogłowie bydła wynosi 21 mln, trzody chlewnej — 15,3 mln, owiec i kóz — 6,9 mln (1994); bydło mleczne hoduje się w strefach podmiejskich, typu mięsno-mlecznego w strefie leśno-stepowej i w Karpatach, mleczno-mięsnego w strefie stepowej; hodowla trzody chlewnej gł. w strefach podmiejskich, owiec w strefie stepowej, w Karpatach i na Polesiu; rozwinięta hodowla drobiu, ponadto pszczelarstwo (Polesie, strefa leśno-stepowa), hodowla jedwabników (strefa stepowa), zwierząt futerkowych. Gospodarka leśna (m.in. zadrzewienia na gruntach nieleśnych), pozyskiwanie drewna.

23. Surowce mineralne: (w eksploatacji ok. 4 tys. złóż); węgiel kam. wydobywa się w Zagłębiu Donieckim (ponad 250 kopalń — 90% produkcji krajowej) i Zagłębiu Lwow.-Wołyńskim (od 1954), węgiel brun. w Zagłębiu Naddnieprzańskim. Wydobycie ropy naft. i gazu ziemnego w Zagłębiu Dnieprowsko-Donieckim (na l. brzegu Dniepru), na Podkarpaciu i w Zagłębiu Czarnomorsko –Krymskim (także z dna morza, eksploatacja na skalę przem. od 1966); gaz ziemny w obwodzie połtawskim. Eksploatacja rud żelaza w Zagłębiu Krzyworoskim, w obwodach połtawskim i zaporoskim oraz na płw. Kercz, rud manganu (Nikopol), rud metali kolorowych (cynk, ołów, rtęć, glin) i ziem rzadkich (rutyl, cyrkon). Sole potasowe wydobywa się na Podkarpaciu, sól kamienna — w Donbasie.

24. Przemysł: energetyczny - Moc zainstalowana w elektrowniach wynosi 54 360 MW (1992); z 12 elektrowni cieplnych o mocy ponad 1000 MW największe to: Zaporoska i Uglegorska (po 3600 MW), Krzyworoska (3000 MW), Żmijewska i Bursztyńska (po 2400 MW); 1993 elektrownie jądr. wyprodukowały 75,2 mld kW · h (40% energii elektr.); działa 6 elektrowni jądr. (15 reaktorów, paliwo z Rosji), największa Elektrownia Zaporoska (5000 MW), uruchomiona 1986–89; nadal są czynne 2 reaktory Czarnobylskiej Elektrowni Jądr. (decyzja o zamknięciu elektrowni do końca 1993 cofnięta z powodu kryzysu energ.); na Dnieprze kaskada 6 elektrowni wodnych (o łącznej mocy 3800 MW), na rz. Boh — Elektrownia Taszłycka (1800 MW).
Główne działy przemysłu przetwórczego: metalurgiczny i elektromaszyn.; hutnictwo żelaza (Dniepropetrowsk, Dnieprodzierżyńsk, Zaporoże, Krzywy Róg, Donieck, Komunarsk, Mariupol); hutnictwo aluminium, tytanu, magnezu (Zaporoże), rtęci (Gorłowka), cynku (Donbas). Największe zakłady przemysłu zbrojeniowego: fabryka czołgów w Charkowie i zakłady Jużmasz w Dniepropetrowsku; przemysł maszyn i urządzeń górn. i hutn. (Kramatorsk, Mariupol, Gorłowka), maszyn energ. (Charków, Zaporoże), maszyn roln. (m.in. do zbioru buraków cukrowych — Dniepropetrowsk, Tarnopol), obrabiarek (Kijów, Charków, Dniepropetrowsk, Odessa, Kramatorsk); przemysł precyzyjny (Kijów, Lwów, Sumy, Charków, Iwano-Frankowsk), elektrotechn. i elektron. (produkcja transformatorów w m. Chmielnicki, odbiorników telew. we Lwowie i Symferopolu); przemysł środków transportu, gł. samochodowy (Zaporoże, Lwów, Krzemieńczuk), lotn. (Kijów, Charków), stoczn. (Kercz, Mikołajów, Chersoń, Kijów); rozwinięty przemysł chem. (koksochem., nawozy miner., petrochem., tworzywa sztuczne, farby, gumowy, farm.) i miner. (cementowy, ceramiki bud., wyroby azbestowo-cementowe, materiały ogniotrwałe, produkcja domów, szklarski). Najważniejsze gałęzie przemysłu spoż.: cukr., mleczarski, olejarski, mięsny, owocowo-warzywny, winiarski (Krym, obwody odeski i Zakarpacki), tytoniowy (Lwów, Krzemieńczuk, Czerkasy); w przemyśle lekkim najlepiej rozwinięty przemysł bawełn. (Chersoń, Tarnopol, Donieck, Czerniowce), wełn. (Czernihów, Ługańsk, Odessa), jedwabn. (Kijów, Czerkasy), lniarski (Żytomierz, Równe) i dziewiarski oraz odzież. i obuwn. (Kijów, Charków, Lwów, Odessa); ponadto przemysł drzewny (m.in. meblarski) i celulozowo-papierniczy. Największa koncentracja przemysłu w Zagłębiu Donieckim.

25. Transport i łączność: Sieć komunik. stosunkowo dobrze rozwinięta; w przewozach towarów i pasażerów gł. rolę odgrywa transport kol.; dł. linii kol. 22,8 tys. km (1991), z tego 8,3 tys. km zelektryfikowanych; na 100 km2 przypada 3,7 km linii (w Zagłębiu Donieckim 6 km); najważniejsze magistrale: Warszawa–Kijów–Moskwa, Kijów–Odessa, Kijów–Lwów, Charków–Dniepropetrowsk–Chersoń, Krzywy Róg–Donbas–Moskwa, Sewastopol–Charków–Moskwa; dł. dróg samochodowych 259 tys. km (42 km na 100 km2, 1990), w tym ok. 1700 km autostrad. Duże znaczenie ma transport wodny (mor. i rzeczny); gł. porty mor.: Odessa, Iljiczewsk, Chersoń, Izmaił, Mariupol, Kercz, Jałta, Reni; żegluga kabotażowa na trasach Kercz–Mariupol i Odessa–Noworosyjsk (Federacja Ros.); połączenie promowe z Bułgarią (Iljiczewsk–Warna); 1993 otwarto 17 portów dla statków amer.; w budowie (1995) wielki terminal naft. w pobliżu Odessy; łączna dł. śródlądowych dróg wodnych wynosi 3,6 tys. km; gł. arterią jest Dniepr z Desną i Prypecią, częściowo Boh, Doniec, Dniestr i Dunaj; rzekami przewozi się gł. materiały bud., węgiel, rudy metali, produkty naft., zboże, maszyny; gł. porty na Dnieprze: Kijów, Kaniów, Czerkasy, Krzemieńczuk, Dniepropetrowsk, Zaporoże. Porty lotn.: Boryspol (Kijów) i Lwów (międzynar.), Charków, Odessa, Symferopol, Dniepropetrowsk, Zaporoże. Przez terytorium Ukrainy z Federacji Ros. biegną międzynar. magistralne rurociągi naft. na zach. — Przyjaźń (pd. odgałęzienie, m.in

26. Handel zagraniczny: Obroty handl. z Rosją i in. krajami Wspólnoty Niepodległych Państw, Niemcami, USA, Polską; gł. artykuły importu: paliwa, tekstylia, chemikalia, drewno, papier; 2/3 eksportu (wyroby metalurgiczne, chemikalia, węgiel) przypada na transakcje barterowe.

27. Turystyka: Znane kąpieliska i uzdrowiska Ukrainy: Jałta, Ałuszta, Ałupka, Gurzuf i Eupatoria (na Krymie), grupa uzdrowisk odesskich (wzdłuż M. Czarnego, na dł. 70 km) oraz Zaleszczyki (nad Dniestrem); popularne uzdrowiska balneolog.: Truskawiec (na Podkarpaciu), Mirgorod (obwód połtawski), Morszyn (Podole); ośr. narciarstwa — Worochta (w pasmie Czarnohora, w dolinie Prutu).
Obiekty z listy światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO:
Kijów, sobór Sofijski (IX, XVII, XVIII w.) i Ławra Peczerska (IX w.) (dziedzictwo kulturalne).
Lwów, zespół urbanistyczny, kościoły, kamienice, Cmentarz Łyczakowski (XIV–XX w.) (dziedzictwo kulturalne).
Rezerwaty biosfery UNESCO:
Askaniya-Nowa Zapovednik, obejmuje Rezerwat Askania Nowa (stepy strefy umiarkowanej); Carpathian Biosphere Reserve, międzynarodowy rezerwat biosfery, obejmuje rezerwat leśno-krajobrazowy (strefy górskie); Chernomorskiy Zapovednik, Rezerwat Czarnomorski (stepy strefy umiarkowanej); Danube Delta Biosphere Reserve, park narodowy (deszczowe lasy strefy subtropikalnej i umiarkowanej),





Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

powierzchnia  Ukraina Rosja < > Szwecja Hiszpania < > Francja Ukraina< > liczba ludności Ukraina Niemcy< > Szwecja Hiszpania < > Francja Ukraina < >                pllis o odpowiedz

powierzchnia  Ukraina Rosja < > Szwecja Hiszpania < > Francja Ukraina< > liczba ludności Ukraina Niemcy< > Szwecja Hiszpania < > Francja Ukraina < >                pllis o odpowiedz...

Geografia

Które państwo jest większe Ukraina czy Niemcy Szwecja czy Hiszpania Francja czy Ukraina I które państwo ma większą ludność Ukraina czy Niemcy Szwecja czy Hiszpania Francja czy Ukraina Plis pomużcie dam dziesięć punktów!

Które państwo jest większe Ukraina czy Niemcy Szwecja czy Hiszpania Francja czy Ukraina I które państwo ma większą ludność Ukraina czy Niemcy Szwecja czy Hiszpania Francja czy Ukraina Plis pomużcie dam dziesięć punktów!...

Geografia

powirzchnia: UKRAINA CZY NIEMCY,,SZWECJA CZY HISZPANIA,,FRANACJA CZY UKRAINA LICZBA LUDNOŚCI: UKRAINA CZY NIEMCY ,,SZWECJA CZY HISZPANIA,,FRANCJA CZY UKRAINA

powirzchnia: UKRAINA CZY NIEMCY,,SZWECJA CZY HISZPANIA,,FRANACJA CZY UKRAINA LICZBA LUDNOŚCI: UKRAINA CZY NIEMCY ,,SZWECJA CZY HISZPANIA,,FRANCJA CZY UKRAINA...

Geografia

Ukraina

Informacje ogólne
Ukraina, Ukrajina, państwo w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym i Azowskim. Od zachodu graniczy z Mołdawią, Rumunią, Węgrami, Słowacją, Polską, na północy z Białorusią, od północnego wschodu i wsc...

Geografia

Napisz które z państw jest większe: 1. Szwecja / Hiszpania 2. Francja / Ukraina Napisz w którym z państw jest więcej ludności : 1. Ukraina / Niemcy 2. Francja / Ukraina 3. Szwecja / Hiszpania

Napisz które z państw jest większe: 1. Szwecja / Hiszpania 2. Francja / Ukraina Napisz w którym z państw jest więcej ludności : 1. Ukraina / Niemcy 2. Francja / Ukraina 3. Szwecja / Hiszpania...

Geografia

Ukraina

Ukraina to państwo położone w Europie wschodniej.Graniczy z 7 państwami :Białorusią, Polską, Słowacją,Węgrami, Rumunią, Mołdawią, Rosją oraz z 2 morzami: Czarnym i Azowskim. Stolicą jest od 1934 r. Kijów. Inne duże miasta to:Charkó...