Argentyna - życie gospodarcze & przemysł

Życie gospodarcze
Pomimo upaństwowienia kopalń, znacznej części przemysłu, kolei żelaznych i wielu innych przedsiębiorstw należących do kapitału zagranicznego, zależność Argentyny od kapitału obcego jest jeszcze nadal duża. Dawniej w gospodarce przeważały kapitały brytyjskie i francuskie, obecnie miejsce ich zajął kapitał amerykański i rodzimy argentyński, należący głównie do właścicieli wielkich latyfundiów ziemskich, którzy coraz częściej lokują swoje dochody w przemyśle, handlu i bankowości. Jest to wyższa forma kapitalizmu argentyńskiego, który w ten sposób powiększa swoje zyski, przyspieszając zarazem uprzemysłowienie kraju.
Czynnikiem opóźniającym rozwój ekonomiki Argentyny są pozostałości feudalizmu w ustroju rolnym. Jego reforma została zahamowana. Ogromna przewaga latyfundiów i związany z nimi krzywdzący system dzierżawy polegający na oddawaniu właścicielom ziemi 30-50% zbiorów, zmusza drobnych dzierżawców do ekstensywnych form gospodarowania. Nie mając pewności czy umowa dzierżawna będzie przedłużona ,dzierżawcy unikają niezbędnych inwestycji. Często eksploatują ziemię do ostatnich granic, a potem przenoszą się w inne okolice. Dopiero w ostatnich latach zapewniono dzierżawcom pewną stabilność, stwarzając warunki dla lepszego gospodarowania.

Przemysł
Górnictwo Argentyny nie odgrywa większej roli gospodarczej. Do ważniejszych surowców należą przede wszystkim ropa naftowa i gaz ziemny, występujące w większych ilościach we wschodniej części Patagonii, w rejonie miasta Comodore Rivadavia, oraz na Ziemi Ognistej i w prowincjach subandyjskich. W 1978 r. wydobyto 23,5 min ton ropy i 7,2 mld m3 gazu ziemnego, co jednakże nie pokrywa szybko rosnącego zapotrzebowania krajowego.
Oprócz górnictwa naftowego, rozwija się górnictwo rud metali kolorowych, zwłaszcza cynku, ołowiu i cyny. Ich niewielkie zasoby występują głównie w Andach, w trudnych do eksploatacji i transportu warunkach terenowych. Wydobywa się w przeliczeniu na metal ok. 30 tyś. ton cynku, ok. 30 tyś. ton ołowiu i ok. 500 ton cyny.
Spośród innych surowców mineralnych na uwagę zasługują złoża uranu, soli sodowej i borowej, wapieni, marmurów, miki i berylu. Najwięcej soli dostarczają obszary wyschnięte słonych jezior w strefie subandyjskiej, a wapieni, miki i berylu w Sierra de Cordoba. Stwierdzone dotąd złoża rudy żelaza i węgla są bardzo skromne, wytapia się ok. 2,5 min ton stali.
Przemysł przetwórczy rozwija się w Argentynie szybciej niż górnictwo. Zatrudnia on około 1500 tyś. pracowników. Chronologicznie najpierw powstawały przemysły oparte na surowcach rolniczych, przede wszystkim rzeźnie, chłodnie i przetwórnie mięsne, młyny, cukrownie, browary i olejarnie. W okresie międzywojennym powstał przemysł cementowy, włókienniczy, odzieżowy, skórzany, drzewny, papierniczy i poligraficzny. W ostatnim dziesięcioleciu zbudowano elektrownie cieplne i wodne zakłady przemysłu maszynowego, elektronicznego, samochodowego i chemicznego.
Argentyna, która do niedawna importowała z zagranicy nie tylko skomplikowane maszyny, ale i najprostsze wyroby metalowe, obecnie produkuje obrabiarki, elektrowozy, lokomotywy spalinowe, ciągniki, samoloty. Ogromną większość przemysłu Argentyny skoncentrowano w aglomeracji Buenos Aires i w innych miastach Pampy. Przyczyną tego są dobre warunki komunikacyjne, bliskość Atlantyku i dogodne połączenie z rynkiem zbytu.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Historia gospodarcza.

II wojna światowa,gospodarka państw:

WILEKA BRYTANIA: 1.przestawienie przemysłu na tory wojenne 2.produkcja na duża skalę czolgów,samolotów,łodzi podwodnych 3.słabym punktem gosp. brytyjskiej było uzależnienie od dostaw surowcó...

Historia

Wielki Kryzys

Wielki kryzys gospodarczy, określany też mianem wielkiej depresji, zapoczątkowany w 1929 roku był najgłębszym, jaki kiedykolwiek dotknął gospodarkę. Jego uderzenie było tak dotkliwe, gdyż było niespodziewane. Kryzys objął swym zasięgi...

Geografia

Ustna geografia moja poprawiona

ŚWIAT
1. Regiony rolnicze ze świata.
Poziom rolnictwa na poszczególnych obszarach świata uzależniony jest od wielu czynników przyrodniczych (klimat, wody, gleby) i społeczno- ekonomicznych (struktura wielkości i własności gospodars...

Ekonomia

Ewolucja powiązań handlowych Polski w okresie transformacji

ROZDZIAŁ I
DETERMINANTY WYMIANY HANDLOWEJ

1.1. Uwarunkowania regionalne
1.1.1. Położenie i poziom rozwoju
1.1.2. Podobieństwo kulturowe
1.1.3. Organizacje lokalne
1.2. Organizacje ponadnarodowe
1.3. Zmienne ...

Geografia

Ustna geografia

1. Podaj klasyfikację wód podziemnych.
Rodzaje wód podziemnych:
- woda zaskórna – zalega bardzo blisko powierzchni ziemi, podlega dobowym wahaniom temp., ich obfitość i głębokość zalegania zmienia się w ciągu roku, łatwo ule...