Porównanie postaw Kordiana i Męża.

Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty

"Kordian" Juliusza Słowackiego oraz ?Nie-Boska komedia? Zygmunta Krasińskiego to przykłady literatury romantycznej. Kordian i Mąż to romantyczni poeci, obydwaj biorą udział w walce, za, którą są w stanie poświeci życie, ale inaczej pojmują sens tej walki. Każdy z bohaterów zgodnie z duchem epoki był indywidualistą, co było przyczyną czasem znaczących różnic między poszczególnymi jednostkami. 50 Tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego ? Kordian, to postać bardzo złożona, o skomplikowanym systemie wartości i charakterze. Widać to choćby na podstawie przytoczonego fragmentu tekstu: "sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści." ? dokonując jego analizy już na samym początku dostrzegamy u głównego bohatera poczucie bólu istnienia oraz przy wcześniejszym porównaniu swojej osoby do drzewa targanego wiatrem, pozwala wskazać na związek Kordiana z przyrodą. 60 Owe sto żądz, sto uczuć to właśnie ów wiatr, który nie pozwala mu spojrzeć na świat obiektywnie; Kordian zdaje się dostrzegać jedynie błędy niedoskonałości otaczającego go świata. Bohater jest w stanie poświęcić całe swe serce, a nawet i życie ? jeśli tylko dostrzeże sens istnienia, 100 który będzie ?palił żarem?. Możemy zaobserwować, że Kordianowi udziela się ponury nastrój pełen melancholii ?Myśl śmierci z przyrodzenia w dusze się przelewa; Posępny, tęskny, pobladły?. Ten nastrój powoduje w nim poczucie wewnętrznej słabości, rozbicia, jest całkowicie zniechęcony do życia. Mąż, czyli Hrabia Henryk jest bohaterem dramatu Zygmunta Krasińskiego pt. ?Nie-Boska Komedia?. W przedstawionym fragmencie 150 Mąż jest wodzem, walczącym przeciwko swoim poddanym, jednak mimo tego jest on zadowolony ze swojego położenia ?Jakże dobrze być tu panem, być władcą?.Jest to postać silna, stanowcza i konsekwentna. Swą siłę bierze choćby z nienawiści, o czym świadczą słowa ?całym wzrokiem oczu moich, całą nienawiścią serca obejmuję was, wrogi. Teraz już 200 nie marnym głosem, nie mdłym natchnieniem będę walczył z wami, ale żelazem i ludźmi, którzy mnie się poddali.? To żywy przykład na to, że czuje w sobie moc i siłę której, jak się później okaże, nie jest w stanie złamać nawet zbliżająca się śmierć. Kordian odczuwa wewnętrzne rozdarcie, myśli on sercem, ale blokują go konwenans, odkrywanie nowych ścieżek. Hrabia Henryk, podobnie jak Kordian włącza się w walkę rewolucyjną, ale różnią ich niektóre poglądy. Hrabia jest bohaterem, który zna swój cel i aktywnie działa, aby dokonać go. Intensywnie odczuwa uczucia takie jak nienawiść czy rozkosz Oba utwory prezentują postawy romantycznych bohaterów Hrabia Henryk jak i Kordian poddają się walce o dobro narodu. Postawy bohaterów jednak nieco różnią się od siebie Kordian, reprezentuje bohatera, który zdaje sobie sprawę z swojej bezsilności, w uwolnieniu ojczyzny w świecie zdemoralizowanego społeczeństwa.Mąż posiada nieracjonalne i utopijne poglądy uważa, że jemu, wyjątkowej, szlachetnej jednostce uda się wygrać w pojedynkę z wrogiem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Porównanie postaw Kordiana i Męża.

Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty.

Epoka romantyzmu przyniosła na świat nowy typ bohatera. ...

Język polski

Porównanie postaw Kordiana i Męża.

Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty.

Juliusz Słowacki oraz Zygmunt Krasiński to dwaj popularni...

Język polski

Porównanie postaw Kordiana i Męża.

„Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych porównaj postawę Kordiana i Męża. W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach z których pochodzą fragmenty.”

Zarówno Juliusz Słowacki w dramacie „Kordian” ja...

Język polski

Porównanie postaw bohaterów romantycznych (Kordiana i Męża z Nie-Boskiej Komedii) wg fragmentów ich wypowiedzi.

Bohater romantyczny to postac literacka uksztaltowana w epoce romantyzmu. Przeciwstawia się on regulom klasycznym i jest symbolem przekraczania granicy formalnej w literaturze romantycznej. Jest to jednostka nieprzecietna, podejmujaca samotna walke...

Język polski

Powtórka z epok – Romantyzm (wersja poprawiona)

Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)

1. Motywy klasyczne i romantyczne w „Odzie do młodości” Adama Mickiewicza.
Największym...