Pielegnacja okolicy oczu (kosmetologia)
Piękne oczy to przede wszystkim oczy zdrowe , błyszczące , nie zaczerwienione . Skóra wokół oczu powinna być dobrze napięta , elastyczna i pozbawiona widocznych zmarszczek. To marzenie wszystkich kobiet. Przecież oczy są jednym z najważniejszych elementów naszej urody. A czarujące uwodzicielskie spojrzenie spod firanki rzęs może być wstępem do fascynującej znajomości.
O oczy i ich oprawę trzeba dbać. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja oczu oraz właściwa higiena. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna ,cieniutka , wrażliwa , prawie pozbawiona gruczołów łojowych. Na skórze twarzy na jednym cm 2 jest ok. 800 gruczołów łojowych , na skórze wokół oczu na 1 cm 2 jest ok. 20 gruczołów. Grubość skóry powiek i wokół oczu to zaledwie 0,5 mm . Skóra wokół oczu starzeje się najszybciej , ponieważ narażana jest na agresywne czynniki zewnętrzne i ,, ciężka pracę,, (mrużenie oczu , ciągły ruch gałek ocznych ).
Wszystkie czynności wokół oczu należy wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie. Bardzo częstym błędem pielęgnacyjnym jest niedokładne oczyszczanie oczu z makijażu . Nawet jeśli padamy ze zmęczenia trzeba zmyć wieczorem makijaż . Resztki nawet najlepszej jakości kosmetyków są szkodliwe dla skóry oczu i dla delikatnych rzęs.
Demakijaż oczu należy wykonać przed zmyciem makijażu z reszty twarzy. Do zmywania oczu najlepsze są płatki kosmetyczne lub gotowe chusteczki . Płatek kosmetyczny należy zwilżyć , odsączyć , nałożyć na płatek mleczko do demakijażu . Podczas usuwania makijażu nie wolno rozciągać skóry i nie pocierać . Najlepsze są płyny do demakijażu które same rozpuszczają kolorowe kosmetyki , wystarczy na chwile przyłożyć nasączony płatek do powieki i rzęs i delikatnie przesunąć go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz do rzęs najlepiej zmywać do dołu pionowymi ruchami. Należy zwracać uwagę na to ,aby resztki tuszu nie pozostały między rzęsami i w kącikach oczu . Jeśli oczy są bardzo wrażliwe po demakijażu dla ukojenia można zrobić sobie okład na powieki.
Pielęgnacja oczu to nie tylko demakijaż i okłady to również przemywanie oczu . Potrzebny do tego jest specjalny kieliszek z zaokrąglonym brzegiem (dostępny w aptece) oraz sól fizjologiczna lub napar z ziół.
Do przemywania oczu można stosować :
• Herbatkę z kopru włoskiego ( rozjaśnia spojrzenie ożywia zmęczone oczy)
• Herbatkę pietruszkową (ożywia i oczyszcza oczy)
• Herbatkę z arniki (polecana przy stanach zapalnych)
• Herbatkę z bławatka (polecana przy stanach zapalnych)
• Herbatkę z lipy (ma działanie osłaniające kojące zwęża naczynka)
Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane dolegliwości oczu , ich przyczyny oraz leczenie wraz ze składnikami aktywnymi.
Dolegliwość Przyczyny powstania Leczenie Składniki aktywne
Pieczenie,
zaczerwienienie Zbyt dlugie oglądanie telewizji, praca przy komputerze, zadymione pomieszczenie,uczulenie na kosmetyki kolorowe, dzialanie słońca wiatru , alergia Stosowanie kompresów,
sen , wypoczynek Rumianek , mięta , koper włoski, świetlik , bławatek , ogórek
łzawienie Alergia , osłabione naczynia krwionośne , Kompres na oczy , sen i wypoczynek Rumienek , mieta koper włoski , świetlik , bławatek , ogórek
Opuchlizna powiek
Gromadzenie się wody w tkankach , nadmiar soli w pożywieniu, zły dobór kosmetyków , problemy sercowe , wysokie ciśnienie krwi , alergia
Zimne komresy , okłady , aparaty drenujące
Ogórek , awokado , lód
Opuchniecie dolnej powieki Dziedziczna skłonność do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej , która zaczyna opadać , zaburzenia krążenia , choroby nerek , stany wyczerpania nerwowego Kompresy z kwiatów lipy Przywrotnik , bluszcz , skrzyp , kwiat lipy świetlik lekarski
Zmarszczki w kącikach zewnętrznych oczu Starzenie się , stałe obciążenie wokół oczu , niedostateczna ochrona przed promieniami słonecznymi Dobre okulary przeciwsłoneczne , kompresy z herbaty mietowej, masaż , głaskanie i oklepywanie Gardenia taitańska , olejki(migdałowy i sezamowy) , mieta , mleczko pszczele , żeń-szeń , kolagen
Czarne obwódki pod oczami Nerwowość , brak snu , niewłaściwe odzywianie się , wyczerpanie organizmu , brak żelaza i witamin , uczulenie , nieprawidłowe krażenie krwi Sen i odpoczynek , spacery na świezym powietrzu , posiłki bogate w witaminy i żelazo , picie soku z cytryny , kompres z czarnej herbaty , kremy z arniką , drenaż limfatyczny , preparaty kamuflujace Arnika , kwiaty i nasiona kasztanowca, liście miłorzębu japońskiego , nagietek , bluszcz zwyczajny , kwiat lipy
Zaczerwienienie spojówek Ciało obce , promienie UV , uczulenie alergia , światłowstręt , przemęczenie oczu warunki atmosferyczne , dym papierosowy , opary chemikaliów , infekcje bakteryjne lub wirusowe Zakraplanie oczu kroplami , okulary przeciwsłoneczne , okłady , kompresy Woda borowa, świetlik , rumianek , arnika , kwiat lipy
Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo delikatna , cienka i prawie pozbawiona gruczołów trzeba ją nawilżać i odżywiać. Do pielęgnacji okolic oczu przeznaczone są specjalne kosmetyki:
• Krem np.: kremy witaminowe , z liposomami , z wyciągami roślinnymi , z kolagenem , z fitohormonami . Kremy pod oczy zawierają biologiczne czynne składniki , łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny , fosfolipidy , fitosterole , ceramidy , lipidy , liposomy , wyciągi ziołowe. Składniki takie wykazują dużą skuteczność działania pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy maja zwykle cięższą konsystencje niż żele i emulsje , zawierają więcej składników regenerujących , lepiej natłuszczają skórę.
• Żele pod oczy : polecane szczególnie dla młodej skóry i osób , które nie tolerują cięższej konsystencji kremu , zawierają podobne składniki czynne jak kremy , szybciej się jednak wchłaniają , wiele żeli ma właściwości napinające skórę.
• Serum pod oczy : to kosmetyki przeznaczone dla skóry dojrzałej , w skład preparatu wchodzą kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach , serum ma także inną konsystencję . Kosmetyki tego typu są szybko wchłaniane w skórę. Dla zniszczonej skóry (dojrzałej , mało elastycznej , z większą ilością zmarszczek zaleca się stosowanie serum codziennie wieczorem . Dla skóry młodszej można stosować serum jako okresową kurację .
• Maseczki pod oczy : preparaty rzadko stosowane w pielęgnacji domowej , zaniedbywane również przez firmy kosmetyczne , niewiele firm ma maseczki tego typu w swojej ofercie , maseczki stosowane są raczej w wersjach profesjonalnych w gabinetach kosmetycznych.
• Płatki kolagenowe pod oczy : to bardzo ciekawa forma nawilżania i odżywiania skóry pod oczami . Płatki można stosować regularnie np. raz w tygodniu .
Przykładowe kremy proponowane przez firmy kosmetyczne:
Sopot Spa krem pod oczy
Producent: Ziaja
Wzmacnia włókna kolagenu i elastyny. Skutecznie wygładza zmarszczki. Doskonale nawilża naskórek. Przyspiesza regenerację naskórka. Zapobiega utracie elastyczności skóry. Chroni przed przedwczesnym starzeniem się.
hydro-retinol, Laminaria digitata, Enteromorpha compressa, Porphyra umbilicalis, olej z pestek winogron, prowitamina B5
Krem nawilżająco-przeciwzmarszczkowy pod oczy AA Kuracja przeciwzmarszczkowa 30+
Producent: Oceanic
Bogaty w składniki aktywne krem intensywnie nawilża i redukuje zmarszczki wokół oczu. Nie powoduje podrażnienia spojówek, może być stosowany przez osoby noszące szkła kontaktowe.
Kreatyna i witaminy A+E regenerują i odżywiają skórę. Kwas hialuronowy utrzymuje właściwy poziom jej nawilżenia. Ekstrakt z Centella asiatica reguluje mikrokrążenie, skutecznie zmniejszając cienie i obrzęki pod oczami. Olej z passiflory, alantoina i d-pantenol działają kojąco i łagodzą podrażnienia.
Czarujące spojrzenie
Producent: Dax Cosmetics
To specjalistyczny preparat na wszystkie problemy skóry wokół oczu. Redukuje cienie, opuchliznę, worki i zmarszczki w okolicach oczu. Preparat działa bardzo silnie, ale jednocześnie ma właściwości łagodzące i ochronne. DAX COSMETICS Glamour Eye polecany jest po 30. roku życia, do każdego rodzaju cery. Podnosi także elastyczność skóry, co zapobiega tworzeniu się zmarszczek i zagnieceń. Zawarte w preparacie mikropigmenty rozświetlają spojrzenie zapewniając natychmiastowy efekt „wypoczętego oka”. Dzięki wyciągowi z winogron Chardonnay preparat ma także właściwości łagodzące, odżywcze i ochronne.
Bioaktywny krem ujędrniający przeciw wiotczeniu skóry pod oczy (PEPTIDIQ)
Producent: Dermika
Krem ujędrniający do stosowania pod oczy i na powieki. Krem zawiera:
- biologicznie czynne PEPTYDY IQ oraz inteligentne BIOWEKTORY®, które zwiększają gęstość i spoistość skóry oraz stymulują wytwarzanie nowego kolagenu w komórkach skóry,
- specjalny kompleks LIPOPEPTYDOWY z hesperydyną*, który uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne zmniejszając skłonność do zasinień pod oczami oraz stymuluje mikroskurcze układu naczyniowo-limfatycznego, co działa na skórę drenująco i przeciwdziała „workom pod oczami”.
Liftingujący krem pod oczy (Lifting Plus)
Producent: Soraya
Liftingujący krem pod oczy z serii Lifting Plus jest bogaty w witaminy, peptydy, aminokwasy i wyciąg z oliwek, skutecznie radzi sobie z oznakami zmęczenia i upływającego czasu.
Zbawienny dla oczu jest masaż , który można przeprowadzic samemu lub w gabinecie kosmetycznym.
Eksperci z Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris opracowali nowatorski MASAŻ FIRMOWY DR IRENA ERIS łączący techniki masażu klasycznego, elementy drenażu limfatycznego i stymulację punktów energetycznych. Ponadto wzbogacili go o terapeutycznie oddziałujące olejki aromatyczne.
Dostarczone w kosmetykach substancje aktywne łatwiej przenikają do skóry podczas masażu i intensywniej oddziałują niż w przypadku zwykłej aplikacji kosmetyku. Dzięki temu skuteczność zabiegu znacznie podnosi się. Ponadto nic tak znakomicie nie odpręża i relaksuje jak odpowiedni masaż.
Kosmetyczka po diagnozie stanu skóry wybiera odpowiedni krem do masażu, krem do pielęgnacji twarzy, który nakłada na sam koniec oraz Jedwabną maseczkę-krem aplikowaną na okolice oczu. Następnie wykonuje dwudziestominutowy zabieg-masaż składający się z poszczególnych elementów: aromaterapii, masażu okolicy szyjno-karkowo-barkowej, okolic oczu, twarzy – stosując przy tym różnorodne, ustalone techniki jak np. rozcieranie, ruchy drenujące i stymulację punktów energetycznych. Na zakończenie kosmetyczka wyprowadza z głębokiego relaksu rytuałem wybudzenia - za pomocą masażu okolicy szyjno-karkowo-barkowej połączonego z delikatnym kołysaniem głowy.
EFEKTY:
- wprowadzenie w stan głębokiego odprężenia,
- usprawnienie dopływu krwi do głowy, a tym samym do twarzy - dotlenienie i odżywienie skóry,
- poprawa krążenia limfy oraz zmniejszenie się cieni pod oczami i obrzęków,
- zwiększenie skuteczności składników aktywnych z zastosowanych kosmetyków,
- usunięcie nadmiernego napięcia mięśni – twarz wydaje się zrelaksowana i wypoczęta,
- przywrócenie zdrowego kolorytu twarzy.
Odprężająca gimnastyka
To co możemy zrobic dla swojej urody sami to gimnastyka , która pomoże zrelaksować zmęczone, przepracowane oczy i wzmocni mięśnie powiek. .
Ćwiczenie 1. Zamykamy oczy, ale nie zaciskamy zbyt mocno powiek. Kciukami i wskazującymi palcami obu dłoni uciskamy zewnętrzne i wewnętrzne kąciki.
Ćwiczenie 2. Palcem wskazującym uciskamy kolejno następujące punkty wokół oczu: na dole pośrodku oczodołu, zewnętrzny kącik, pośrodku łuku brwiowego oraz przy wewnętrznym kąciku.
Ćwiczenie 3. Zakrywamy dłońmi oczy, układając złączone palce tak, by sięgały nieco ponad łuk brwi. Zamykamy oczy. Delikatnie uciskamy brwi i dolną granicę oczodołu.
Ćwiczenie 4. Oklepujemy dolną granicę oczodołu miejsce przy miejscu opuszkami wszystkich palców (oprócz kciuków).
Henna to czerwony barwnik otrzymywany z liści tropikalnej rośliny. Obecnie w przemyśle kosmetycznym miesza się hennę z różnymi substancjami i otrzymuje farby o różnych kolorach.
Do farbowania konieczne jest dobre oświetlenie i pierwszorzędny materiał :farba , płatki kosmetyczne , patyczki do nakładania farby , nożyczki ,woda utleniona (3 lub 6 %) , miseczka , patyczki kosmetyczne. Staranne przygotowanie i ułożenie na tacy wszystkich materiałów świadczy o profesjonalnym podejściu do pracy. Wykonanie tej czynności bez regulacji brwi zajmie nam około 20 minut.
Podczas zabiegu klientka powinna wygodnie leżeć. Przed przystąpieniem do farbowania usuwamy z oczu i brwi makijaż . Najlepiej użyć do tego beztłuszczowego preparatu do demakijażu .Pod oczy kładziemy płatki kosmetyczne złożone na pół , lub używamy specjalnych płatków do tego celu . Płatki powinny być lekko zwilżone Na brzeg płatka należy nanieść wazelinę (nakładamy ją palcem równomiernie rozprowadzając po płatku) , aby zapobiec przenikaniu farby przez wacik na skórę .
Należy poprosić klientkę , aby spojrzała do góry , dzięki czemu rzęsy dolne dobrze się ustawią . Następnie przykładamy płatek kosmetyczny posmarowaną stroną na skórę pod rzęsami dolnymi , możliwie jak najbliżej oka. Klientka zamyka oczy. Farbę mieszamy z kilkoma kroplami wody utlenionej i równomiernie nakładamy patyczkiem na rzęsy . Farba pozostaje na rzęsach około 10 minut. Nakładamy farbę na brwi (powinna być rzadsza niż na rzęsy). Jeżeli zewnętrzna strona brwi jest jaśniejsza niż wewnętrzna , najpierw tam nanosimy farbę i chwilę czekamy. Następnie nanosimy farbę na pozostałą cześć. Czas farbowania od do 4 minut. Podstawiamy miseczkę w kształcie nerki , zdejmujemy wacik z jednego oka i zmywamy farbę . Prosimy klientkę aby nie zaciskała oczu co mogłoby spowodować przeniknięcie farby do oka i jego pieczenie. Tak samo postępujemy z drugim okiem. Brwi zmywamy mokrym wacikiem na koniec dobrze jest użyć wacika nasączonego w spirytusie co zdezynfekuje i usunie farbę ze skóry. Przy farbowaniu rzęs i brwi należy zwrócić uwagę , aby:
• Do farbowania brwi i rzęs nie używać farb do włosów
• Farbę rozrabiać tuż przed jej nałożeniem , gdyż po 10-20 minutach traci moc
• Jeżeli farbowanie dotyczy rzęs i brwi , należy wykonywać je jednocześnie
• Klientka trzymała oczy zamknięte , a jeżeli przychodzi jej to z trudem należy założyć wacik na górną powiekę
• Niektóre klientki boją się farbowania z obawy , że oczy mogą szczypać i łzawić . W takim wypadku należy ją uspokoić i dobrze wykonać zabieg.
Przeciwwskazania do
zabiegu henną:
- jęczmień
- wszelkie dermatozy , alergie
- otarcia i uszkodzenia skóry wokół oczu
- choroby zakazne
- zaczerwienienie i opuchniecie powiek
- soczewki kontaktowe
- uczulenie na hennę (można przeprowadzić próbę uczuleniowa za uchem)
Jeśli chodzi o kolorystykę henny , blondynkom poleca się odcienie szare , stalowe , osobom rudym brązowe , brunetkom czarne . Jeśli jednak klientka życzy sobie inaczej trzeba dostosować się do jej życzenia.
Większość klientek wymaga regulacji brwi , ale kształt brwi powinnyśmy określić z klientką , ponieważ pomimo sztywnych reguł panująca moda może skłonić klientkę do wyboru kształtu brwi . Jeśli jednak wiemy , że w wybranym przez nią kształcie nie będzie jej dobrze powinnyśmy delikatnie nakłonić ją do swojej opcji.
Do wyznaczenia idealnego łuku bardzo przydaje się stara metoda z ołówkiem . Najważniejsze punkty łuku to początek , środek i koniec. Początek nie może być zbyt gruby , bo wtedy rysy twarzy będą wydawały się ciężkie , nie mogą też zaczynać się zbyt ostro , bo to z kolei daje wrażenie grożnego wyglądu.
Początek brwi wyznaczamy przykładając ołówek pionowo do skrzydełka nosa. Miejsce gdzie dotyka czoła zaznaczamy kredka do brwi. Aby wyznaczyć najwyższy punkt łuku przykładamy ołówek od środka dolnej wargi do źrenicy , zaznaczamy miejsce przecięcia na brwi. Najlepiej kiedy środek jest lekko uniesiony do góry. Aby wyznaczyć koniec brwi , przykładamy ołówek na linii od środka dolnej wargi do zewnętrznego kącika oka i zaznaczamy punkt kredką. Najlepiej brew wygląda , gdy lekko zwęża się ku skroni ,ale jej koniec nie powinien zbyt mocno opadać , bo wtedy twarz wygląda smutno.
Przybory to pęseta do regulacji (najlepiej ukośna) i szczoteczka do brwi Lampa , która dobrze oświetli twarz , co ułatwi pracę. Między palcem wskazującym i środkowym należy naciągnąć skórę łuku brwiowego . Należy zacząć od włosków pomiędzy brwiami i następnie pod łukiem brwiowym i usuwać je zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Jeśli klientka jest bardzo wrażliwa można użyć kostek lodu lub specjalnego płynu znieczulającego . Jeśli brwi są długie , a po wyrwaniu zostałaby luka to nie usuwamy brwi tylko ja przycinamy.
Brwi trzeba regulować systematycznie , wystarczy raz w tygodniu. Na koniec można przetrzeć łuk brwiowy wodą utlenioną , aby zdezynfekować miejsca po wyrwaniu . Jeśli łuki brwiowe są czerwone należy nałożyć odrobinę pudru.
Makijaż oczu
Doskonałe pomalowanie oczu zależy od dobrego preparatu, dobrych "przyrządów" i dobrej ręki. Na początek lista podstawowych przyrządów, które są nam potrzebne.
Dwa pędzelki do nakładania cieni powinny mieć zaokrąglony kształt, który dobrze dopasowuje się do wypukłości powieki. Jeden, twardy, służy do nakładania cieni, a drugi, bardzo miękki, do scalania kolorów. Pędzelki takie, jeśli pochodzą z dobrej firmy, służyć nam będą kilka lat. Świetnie znoszą pranie, np. w szamponie.
Aplikator - pałeczka zakończona gąbką w kształcie spłaszczonej kulki - także służy do rozprowadzania cieni.
Szczoteczka do brwi przypomina maleńką szczoteczkę do zębów. Powinna być dość twarda. Często tworzy, na jednym uchwycie, komplet z grzebykiem do rozczesywania rzęs. Do czesania brwi doskonała jest spiralna szczoteczka z pojemnika po tuszu.
Gąbeczka lateksowa w kształcie klina służy do rozprowadzania podkładu tuż pod dolną powieką lub preparatu tuszującego cienie pod oczami.
Waciki na patyczkach są praktyczne, jeśli musimy usunąć odrobinę tuszu, który odbił się na powiece podczas malowania rzęs, lub kropek z kolorowych cieni zabłąkanych w niepożądanych miejscach. Zwilżony wacik przyciska się do plamki i delikatnie obraca.
Makijaż oczu zaczynamy od wyregulowania brwi. Następnie przeczesujemy brwi. Jeśli chcemy utrwalić ich kształt, powlekamy je odrobiną usztywniającego żelu. Do przyciemnienia brwi świetnie nadają się resztki tuszu do rzęs z opróżnionego pojemnika, nakładane wspomnianą spiralną szczoteczką. Można też na-dać im ciemniejszy kolor specjalnym ołówkiem, którym malujemy włoski na skórze - bardzo dobre oszustwo zagęszczające optycznie brwi. Używa się do tego celu także cieni do powiek w ciemnym kolorze, które rozprowadzamy szczoteczką.
Powieki przed malowaniem osuszamy papierową serwetką, która zbierze pozostałości kremu. Niektórzy specjaliści od makijażu zalecają pokrywanie górnych powiek pudrem w kremie o nietłustej konsystencji. Można też przypudrować powieki.
Cienie do powiek mają postać sprasowanego albo sypkiego pudru. Cienie nakładamy oszczędnie. Zawsze lepiej jest pociągnąć pędzelkiem kilka razy w tym samym miejscu, niż zbierać nadmiar koloru. Cienie błyszczące i opalizujące stosujemy na okazje wieczorowe. W świetle dziennym uwydatniają nawet drobne zmarszczki. Nakładane kolory rozprowadzamy ukośnie ku skroniom. Najpierw pokrywamy powiekę od środka na zewnątrz, a potem od wewnętrznego kącika oka do środka powieki. Pod samymi brwiami zawsze dobrze jest zastosować jasny cień, powiększa to optycznie oczy.
Następną czynnością jest namalowanie kreski na powiece. Jeśli ma być delikatna, użyjmy kredki. Kontury kreski można rozmazać wilgotną watką na patyczku. Do podkreślania powieki dolnej używamy wyłącznie miękkiej kredki. Najlepsze są w kształcie skośnie ściętego wkładu wykręcanego z oprawki. Rysowanie kreski na powiece dolnej rozpoczynamy od środka oka, a nie od wewnętrznego kącika i bardzo dokładnie obwodzimy kącik zewnętrzny. Wyraźną, mocną kreskę na górnej powiece malujemy tuszem w płynie - stosujemy wtedy maleńki pędzelek-piórko. Najwygodniejszą zaś nowością są specjalne flamastry. Jeśli trudno jest nam pociągnąć kreskę jednym ruchem przez całą powiekę, rozpocznijmy jej malowanie od połowy oka do zewnątrz, a potem przedłużmy ją od wewnętrznego kącika oka. Można też zrobić małe kropeczki, które następnie łączymy ze sobą kreską.
Kredką białą lub jasnobeżową maluje się powiekę dolną, nad rzęsami, w celu optycznego powiększenia oka. Efekt jest jeszcze lepszy, jeśli na górnej powiece zrobimy kreskę ciemną.
Rzęsy malujemy albo na samym końcu, albo przed wykonaniem kreski. Tusz na rzęsy górne nakładamy najpierw na zewnętrzną ich stronę, potem na wewnętrzną, przesuwając szczoteczkę (spiralę) od ich nasady do końca. Rzęsy dolne tuszuje się koniuszkiem spirali lub szczoteczki. Jeśli nabierzemy zbyt dużo tuszu, należy wytrzeć nadmiar o brzeg pojemnika. Aby pogrubić rzęsy, malujemy je dwukrotnie lub pod tusz stosujemy specjalny, bezbarwny podkład. Obecnie produkowane tusze zawierają maleńkie włókienka, np. jedwabne, które dodają grubości i wydłużają rzęsy. Posklejane rzęsy rozczesujemy grzebykiem. Podczas malowania rzęs górnych lusterko powinno znajdować się poniżej oczu, dolnych - powyżej. Zapobiega to poplamieniu powiek tuszem.
Makijaż permanenty zyskał popularność pod koniec lat osiemdziesiątych i znajduje zastosowanie jako zabieg upiększający i korygujący defekty lub niedoskonałości twarzy oraz konsekwencje przebytych zabiegów chirurgicznych czy chorób skóry. Jest to zabieg upiększający twarz i ułatwiający codzienny make up.
Nawet bez makijażu twarz wygląda korzystnie. Makijaż permanentny zyskuje coraz szerszą rzeszę zwolenniczek. Polega na wprowadzaniu barwnika płytko w naskórek, za pomocą specjalnego urządzenia i końcówki z cienką igą. Barwniki w szerokiej gamie kolorystycznej charakyteryzują się trwałością barwy, są bezpieczne, nietoksyczne, nie powodują podrażnień skóry czy alergii.
Makijaż permanenty utrzymuje się około 5 lat. Trwałość makijażu uzależniona jest od typu skóry. W zakresie brwi makijaż permanentny oferuje: uzyskanie trwalego koloru brwi, będącego tłem dla istniejących włosków, korektę ksztaltu i wielkości łuku brwiowego, uzupełnienie brakujących włosków lub całkowitą rekonstrukcję brwi po zabiegach chemioterapii.
Linia zarysu brwi jest indywidualnie dobierana do owalu i kształtu twarzy. W przypadku makijażu permanentnego oczu wykonywana jest kreska na górnej i dolnej powiece. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać: optyczne podkreślenie oczu, wprowadzeniu koloru kreski i wzmocnienie oprawy oka. Usta zyskują intensywniejszy od naturalnego kolor, wzmocniony lub zmieniony kontur oraz efekt optycznego powiększenia i wypełnienia
.
WIMBERNWELLE- trwała na rzęsy
Trwała na rzęsy jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem, idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które marzą o pięknych wywiniętych rzęsach a nie lubią przy tym codziennej zabawy z zalotką. Zabieg trwa około 40 min a jego efekt utrzymuje się od 6 do 8 tygodni.
Bibliografia:
Internet
,,Kosmetyka stosowana”-Dylewska