Pielęgnacja cery dojrzałej.

PIELĘGNACJA CERY DOJRZAŁEJ.

Starzenie skóry to naturalny i nieunikniony proces, który jest uzależniony od wielu różnych czynników: genetycznych, hormonalnych i środowiskowych. Wraz z wiekiem następują zmiany w naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Powstają zmarszczki i bruzdy, zmniejsza się elastyczność skóry,
a zwiększa jej wrażliwość. Skóra staje się cieńsza, a naskórek odwodniony ze względu na zmiany biochemiczne w lipidach warstwy rogowej i mniejszą zdolność hamowania utraty wody. Pojawianie się zmarszczek można opóźnić poprzez dostarczanie skórze odżywczych składników przy pomocy właściwej diety, nawilżanie skóry od wewnątrz dzięki piciu dużych ilości wody mineralnej, unikanie nadmiernego opalania. Kluczową sprawą jest także właściwa pielęgnacja skóry kosmetykami zapobiegającymi zmarszczkom i korygującymi pierwsze oznaki starzenia się skóry.
W klasyfikacji typów cery, skóra dojrzała raczej nie występuje. Klasyczny podział pielęgnacyjny różnicuje skórę ze względu na rodzaj, a nie wiek. Skóra dojrzała może być sucha lub mieszana. Zazwyczaj są na niej czytelne objawy upływającego czasu. U każdej osoby problem ten pojawia się w różnym okresie, najczęściej pomiędzy 30, a 40 rokiem życia. To, jak skóra będzie w dużej mierze zależy od nas samych, a przede wszystkim od naszego trybu życia i sposobu, w jaki dbamy o siebie. Należy zauważyć także, że bardzo ważną rolę odgrywa udział dziedziczny pewnych cech. Nowoczesna kosmetologia pomaga dojrzałym kobietom zachować dobry wygląd przez długi czas. Kosmetyki mogą spowolnić pojawienie się np. zmarszczek lub choćby zmniejszyć już istniejące. Proces starzenia się skóry zależy od dwóch kategorii czynników. Pierwszy określany jako wewnątrzpochodny, związany jest
z funkcjonowaniem zegara biologicznego i predyspozycjami genetycznymi. Drugi- zewnątrzpochodny- zależy od czynników środowiskowych, przede wszystkim słońca oraz zanieczyszczeń. Aż 80% zmian na skórze twarzy związanych jest z oddziaływaniem czynników środowiskowych. Wprowadzony nawet został termin „photoaging”, podkreślający zależność szybkości starzenia się skóry od ekspozycji na intensywne promieniowanie słoneczne oraz pochodzące ze sztucznych (solaryjnych) źródeł. Po 25 roku życia można już dostrzec pierwsze oznaki starzenia się. Są dość dyskretne i przypisuje się je raczej niezbyt troskliwej pielęgnacji(niestaranny demakijaż) lub niehigienicznemu trybowi życia, co wiąże się z małą ilością snu oraz ogólnym niedotlenieniem organizmu. Wówczas skóra staje się delikatniejsza i pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Właściwie już od tego momentu należy rozpocząć regularne zabiegi pielęgnacyjne. W procesie starzenia następuje spowolnienie metabolizmu komórek i ich podziałów, stopniowo maleje ilość produkowanego naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Dochodzi do zaburzeń melanogenezy, zmniejszenia aktywności fibroblastów i syntezy kolagenu oraz osłabienia sprawności mikrokrążenia żylnego. Wiek skóry zaczynają zdradzać przede wszystkim zmarszczki i zwiotczenie, co wiąże się ze zmniejszeniem ilości włókien kolagenowych i elastylowych. Pojawiają się zmiany przebarwieniowe i „pajączki”. Cera dojrzała ma mniej gruczołów łojowych, więc często bywa sucha. Ten stan jest w dużym stopniu spowodowany niedoborem żeńskich hormonów- estrogenów, które regulują metabolizm i uwodnienie tkanek. W fizjologię kobiety wpisana jest menopauza, odpowiedzialna za zmianę jakości skóry. W procesie starzenia odgrywają rolę także czynniki środowiskowe. Promieniowanie ultrafioletowe uszkadza DNA komórek i stymuluje powstawanie w skórze wolnych rodników, kolejno uszkadzających kolagen i komórki naskórka. Objawem częstego
i nadmiernego opalania się są rozszerzone naczynka krwionośne, przebarwienia, zaskórniki. Po latach takiej słonecznej beztroski widoczne stają się głębokie zmarszczki i bruzdy, będące wynikiem przyśpieszonego
i nieprawidłowego starzenia się skóry. Podobnie niekorzystnie wpływa palenie papierosów, gdyż nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych
i niedotlenienie skóry, szczególnie twarzy. Skóra dojrzała wymaga zarówno ochrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, jak również właściwego odżywiania, pielęgnacji i zabiegów regeneracyjnych. Skóra dojrzała wymaga delikatności, dbałości i regularnych zabiegów u kosmetyczki. Substancje aktywne, które można wykorzystywać w pielęgnacji, powinny głęboko i długotrwale nawilżać, odżywiać i „energizować”, stymulować odnowę komórkową i produkcję kolagenu oraz chronić przed wolnymi rodnikami
i ultrafioletem. W efekcie ich działanie powinno być wygładzające, rozjaśniające i odświeżające. Produkty kosmetyczne do cery dojrzałej muszą penetrować głębiej i działać dłużej, zgodnie z określonymi potrzebami. Dlatego są to kremy bogate, wypełnione nowoczesnymi nośnikami, zawierającymi substancje, których skórze brakuje. Są to zarówno preparaty na dzień, na noc, jak i maseczki oraz serum nakładane pod krem. Specyfiki te są silnie skondensowane i działają na określony problem skórny.
Częstym problemem, który kojarzony jest z wiekiem dojrzałym to nerwice naczyniowe skóry, a więc trądzik różowaty, rozszerzone naczynka krwionośne, rumień, napadowe czerwienienie się w okolicy twarzy pod wpływem czynników emocjonalnych i fizycznych, nadwrażliwość skóry, nietolerancja leków i kosmetyków. W tym przypadku leczniczo-pielęgnacyjną substancją z wyboru jest glukonolakton i kwas laktobionowy, który występuje tylko w kremach amerykańskiego laboratorium NeoStrata, dostępnych na całym świecie. Ogromne znaczenie mają właściwe nawyki pielęgnacyjne, właściwy dobór kosmetyków, fotoprotekcja oraz zmniejszenie drażnienia skóry przez bodźce zewnętrzne, np. nie należy wycierać skóry ręcznikiem, ani przemywać skóry tonikiem. Zaleca się zraszanie wodą termalną w sprayu, delikatne kosmetyki nawilżające oraz częstą ich zmianę (co 6 miesięcy), ponieważ na podrażnienie skóry wpływa nie tylko rodzaj aplikowanej substancji, ale również czas ekspozycji, doustne przyjmowanie witaminy PP,
a w razie zaostrzeń zmian wizytę u dermatologa. W żadnym wypadku nie wolno wykonywać peelingów enzymatycznych i ziołowych, korzystać z sauny, solarium i słońca. Należy ograniczyć do minimum używki, ostre przyprawy, całkowicie wyeliminować alkohol. Aby jak najdłużej zatrzymać młodość skóry, trzeba we właściwym czasie zacząć dostarczać jej odpowiednich składników, innych niż do tej pory. Takich, które poprawią jej jędrność i elastyczność, przyspieszą jej regenerację, a gdy już widać znaki upływającego czasu spłycą i zredukują zmarszczki. Ponadto trzeba pamiętać o wszystkich dziennych rytuałach higienicznych i pielęgnacyjnych, regularnych wizytach
u kosmetyczki, a gdy trzeba u dermatologa. Śledzenie nowości kosmetycznych umożliwia wybór preparatów odpowiadających potrzebom danej skóry. W każdej dojrzałej skórze można zaobserwować jako dominujący inny problem, nie zawsze są to zmarszczki. Znacznie częściej widoczne są: przygaszony koloryt, przebarwienia, zwiotczenie i ogólna zła kondycja skóry.
Dlatego taka skóra wymaga stosowania silnie działających koncentratów zawierających antyutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników: witamina E, C, betakaroten, koenzym Q10 oraz flawonoidy. Konieczne jest dostarczenie skórze substancji stymulujących podziały komórkowe i produkcje kolagenu. Korzystnie w tym wypadku działają:
• Witamina A i jej aktywne pochodne, zamknięte w nowoczesnych nośnikach, regulujące podziały komórkowe i procesy rogowacenia,
• Witamina C, która rozjaśnia skórę, stymulujące produkcję kolagenu, działa przeciwobrzękowo,
• Witamina E, która działa przeciwzapalnie, nawilżająco, a przy tym regeneruje barierę lipidową, poprawia miękkość i elastyczność naskórka oraz mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.
Wchodzące w skład wielu preparatów alfa- i beta-hydrokwacy mają działanie rozjaśniające, wygładzające i stymulujące odnowę komórkową. Ich delikatne działanie złuszczające pozwala na lepsze wnikanie składników aktywnych. Duże znaczenie w walce ze starzeniem się skóry mają fitohormony soi, dzikiego ryżu i cytryny, działające w sposób zbliżony do estrogenów, antyutleniająco i przeciwzapalnie. Podobny efekt zapewniają kosmetyki zawierające kwasy omega-3 czy rośliny DHEA. Skóra dojrzała regeneruje się wolniej, dlatego potrzebuje preparatów silnie stymulujących podziały komórkowe, wzbogaconych w wyciągi z żyta, koniczyny. Kosmetyki zawierające kompleksy botox- like, oprócz efektu wygładzania zmarszczek mimicznych, działają także antyrodnikowo. Większość preparatów o typie serum ma działanie liftingujące, poprawiające owal twarzy, głównie poprzez silne nawilżenie skóry (zawierają kwas hialuronowy, wyciągi z alg, kolagen,
i inne składniki NMF).
Nie należy zapominać o pielęgnacji cienkiej, pozbawionej gruczołów łojowych skóry pod oczami. Zmarszczki mimiczne w zewnętrznych kątach oczu tworzą się szybciej niż na skórze powiek. Nazywa się je często "kurzymi łapkami". Na ich pojawienie się ma wpływ bogata mimika twarzy, płacz, śmiech. Wraz ze starzeniem się powiek pojawiają się tzw. nawisy - uwypuklenie się tkanki tłuszczowej górnych lub dolnych powiek, zwijanie się lub wywijanie brzegu rzęsowego. Stosowanie preparatów do pielęgnacji oczu może opóźnić powstawanie zmarszczek i ograniczyć ich ilość. Kosmetyki te generalnie powinny nawilżać i ujędrniać skórę. Najczęściej zawierają one: kiełki pszenicy, witaminy A, E, F, prowitaminę B5, filtry UVA, UVB, wyciąg
z hiacynta wodnego, alantoinę, wyciąg z placenty, z kolagenu roślinnego, kompleks lniany, ceramidy roślinne, wyciągi z ananasa, papai, aloesu, rumianku, nagietka lekarskiego, oczaru wirginijskiego, z kwiatów malwy, kwas hialuronowy, olej ze słodkich migdałów. Dobre preparaty pielęgnacyjne charakteryzują się lekką, szybko wchłaniającą się konsystencją (nie mogą być zbyt tłuste). Mogą mieć postać kremu, żelu, koncentratu. Muszą być przetestowane okulistycznie. Nakładając kosmetyk, należy robić to bardzo delikatnie, tak, aby nie rozciągać nadmiernie cienkiej skóry wokół oczu. Ważny jest też sposób aplikowania kremu czy żelu - od kącika wewnętrznego do kącika zewnętrznego powieki górnej, potem od kącika zewnętrznego powieki górnej do kącika wewnętrznego powieki dolnej.
Ówczesne kosmetyki są dostosowane do każdego rodzaju cery,
a z upływem czasu nasza skóra zaczyna potrzebować coraz więcej dbałości
z naszej strony, dlatego nie wierzmy w cuda, że bez naszej pomocy zawsze będzie młoda i piękna.

Dodaj swoją odpowiedź
Kosmetologia

Pielęgnacja cery dojrzałej w gabinecie kosmetycznym

Chyba wszyscy wiedzą, co to jest skóra dojrzała. Jej typowa cecha? Bez namysłu odpowiemy- zmarszczki. Tymczasem cera ta może nie mieć ani jednej zmarszczki, a fachowcy nazywają ją dojrzałą z całkiem innych powodów. W najczęściej stosow...

Kosmetologia

Domowa pielęgnacja wszystkich cer

Jak wiadomo każdy z nas ma inną cerę i każdą z nich należy w odpowiedni sposób pielęgnować. W gabinecie kosmetycznym kosmetyczka odpowiednio dobierze nam zabiegi i preparaty odpowiednio do naszej cery lecz o naszą skórę możemy również...

Medycyna

Na czym polega higiena i zabiegi kosmetyczne związane ze skóra, włosami, paznokciami.

1. Skóra
Aby przystąpić do jakichkolwiek zabiegów kosmetycznych, najpierw należy przeprowadzić dokładny wywiad i oględziny skóry klientki, by móc odpowiednio dobrać preparaty i poszczególne zabiegi kosmetyczne na dany rodzaj cery kli...

Ekonomia

Biznesplan salonu fryzjersko kosmetycznego

Spis treści:
1. Streszczenie wykonawcze
1.1. Rodzaj i geneza przedsięwzięcia
1.2. Źródła finansowania
2. Opis (charakterystyka) przedsięwzięcia
2.1. Rodzaje działalności
2.2. Lokalizacja przedsięwzięcia
2.3. P...

Podstawy przedsiębiorczości

Salon fryzjersko - kosmetyczny Bella

Wstęp:

Zamiarem moim jest stworzenie salonu fryzjersko-kosmetycznego, któremu towarzyszyłyby elementy nowatorskie.
Pomysł ten powstał przede wszystkim w wyniku obserwacji otoczenia. Wynika z nich, że na terenie gdzie chciałbym g...