Hydroterapia
Hydrokinezyterapia- utrzymywanie równowagi umiejętności przenoszenia ciała i nauka techniki chodu.
Ciśnienie hydrostatyczne- leczeni pacjenci farmakologicznie, szybkość dyfuzji leków, szybciej dociera do tkanek do naczyń.
Hydroterapia- Wykorzystanie wody do celów leczniczych nazywa się hydroterapią.
Wodę stosuje się w różnych postaciach, o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem zarówno do zabiegów leczniczych jak i profilaktycznych (SPA). W zabiegach wodnych działa na chorego czynnik termiczny, hydrostatyczny i mechaniczny.
Zabiegi te powodują rozluźnienie mięśni, przekrwienie tkanek, zwiększenie odpływu chłonki i dopływ krwi żylnej do serca.
Stosowane głównie:
? w początkowych stadiach nadciśnienia tętniczego,
? nadpobudliwości nerwowej,
? migrenie,
? bezsenności,
? zaburzeniach krążenia obwodowego,
? wspomagająco w chorobach ze wzmożonym napięciem mięśniowym.
Masaż wodny- Celem masażu jest uzyskanie efektów leczniczych, relaksacyjno-kosmetycznych lub profilaktycznych. Używa się tu strumienia wody o odpowiednim ciśnieniu jako bodźca mechanicznego i termicznego. Jest on inaczej nazywany natryskiem skupionym lub biczem wodnym. Wykonuje się go chłodną lub na przemian zimną i gorącą wodą. W przeciwieństwie do masażu podwodnego pacjent nie jest zanurzony w wodzie.
WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE WODY:
-POJEMNOŚĆ CIEPLNA, PRZEWODNICTWO CIEPLNE, CIŚNIENIE HYDROSTSTYCZNE, WYPÓR, OPÓR, PRZEWODNICTWO ELEKTRYCZNE -ROZPUSZCZALNOŚĆ ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH
- GORACA 38 -44 oC
PODZIAŁ ZABIEGÓW WODOLECZNICZYCH
Kąpiele całkowite, kąpiele częściowe, kinezyterapeutyczne, perełkowe, tlenowe, aromatyczne, elektryczno-wodne, masaż podwodny
Natryski są to zabiegi gdzie wykorzystuje się działanie mechaniczne i termiczne wody. Szczególnym rodzajem natrysku są bicze szkockie charakteryzujące się zmienną temperaturą wody. Zabieg ten zalecany jest w chorobach stawów niezapalnego pochodzenia i w nerwicach.
Przeciwwskazania: w nadciśnieniu tętniczym III i IV st., w podeszłym wieku, gruźlicy, niewydolności krążenia, żylakach kończyn dolnych.
Masaż podwodny jest wykonywany przez pracownika zabiegowego za pomocą strumienia wody o regulowanym ciśnieniu w czasie kąpieli całkowitej pacjenta w specjalnej wannie. Stosowany w: zanikach mięśniowych, porażeniach wiotkich, stanach po złamaniach i zwichnięciach, stanach po urazach tkanek miękkich, stanach po porażeniu dziecięcym, chorobach reumatycznych w okresie remisji, w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Przeciwwskazania jak w natryskach.
Hydromasaż jest wykonywany w specjalnych wannach w czasie kąpieli częściowej, wodą o ustalonym ciśnieniu i temperaturze wypływającą z wielu dysz. Wskazania i przeciwwskazania jak przy masażu podwodnym.
Kąpiele wirowe jest to forma masażu podwodnego kończyn górnych lubli dolnych. Wirująca ciepła woda powoduje łagodne masowanie kończyn, co rozszerza wskazania o zaburzenia ukrwienia obwodowego
Kąpiele perełkowe są to kąpiele w zwykłej wodzie wzbogaconej pęcherzykami powietrza lub ozonu. Mają działanie uspakajające, kojące, lekko nasenne. Mogą być łączone z kąpielami aromatycznymi przy użyciu gotowych preparatów zawierających wyciągi poszczególnych ziół. Działanie: odpowiednie do zastosowanego zioła. Wskazania i przeciwwskazania podobne jak w pozostałych zabiegach wodnych
Kąpiele kinezyterapeutyczne w basenie rehabilitacyjnym - zajmują szczególne miejsce w leczeniu chorób układu ruchu. W Oddziale Zamiejscowym KSU stosowane są ćwiczenia w basenie termalnym pod ścisłym nadzorem rehabilitanta w następujących grupach specjalistycznych: chorób kręgosłupa, dyskopatii, ZZSK; RZS kończyn górnych lub dolnych oraz ogólnokondycyjnej.
Natrysk biczowy
Stosuje się przeważnie dwa rodzaje tego natrysku.
-natrysk biczowy (zwykły) ze stałą temperaturą wody, najczęściej .ciepłą w granicach 40C -natrysk biczowyzmienny (szkocki) O zmiennej temperaturze wody.
Zabieg w obu przypadkach powinien trwać około 3 min., stosowany 3-4 razy tygodniowo. Natryski te wykonuje się najczęściej przy pomocy katedry Wintemitza, gdzie wymagane ciśnienie wody przy dopływie do katedry wynosi 4-6 atm., natomiast przy wpływie, to jest na dyszy natrysku około 2-3 atm:
Odległość pacjenta od katedry powinna wynosić 3,5-4 m, zaś średnica otworu nasadki
około I cm. W obudowie katedry poza wskaźnikami temperatury i ciśnienia wody, znajdują się urządzenia do zmiany poboru wody o różnych temperaturach oraz do włączania i wyłączania strumienia wody, celem uzyskania efektu uderzenia wody czyli "bicza wodnego". Natrysk zmienny (szkocki) wykonuje się w ten sposób, że używa się na przemian wody gorącej przeciętnie około 40C i chłodnej I80C. Zabieg rozpoczyna się z zastosowaniem natrysku ciepłą wodą około 0,5-1 min., następnie kilkanaście sekund chłodnej. W ten sposób powtarzane są te zmiany temperatury od 3 do 5 razy, a zabieg należy ukończyć kilkusekundowym zimnym natryskiem. Efekty lecznicze tego typu natrysku są bardzo dobre, wymagana jest jednak pełna sprawność aparatury z zachowaniem stałych parametrów
_ temperatury i ciśnienia doprowadzanej wody oraz dobrego przygotowania fachowego kąpielowej.
Natrysk biczowy należy wykonywać według pewnego schematu, strumień wody należy prowadzić od dołu, od stopy poprzez dolną kończynę ku górze i przez bok ciała aż do barku i następnie w dół kończyny górnej i ponownie przez bok ciała przejść na kończynę dolną kierując się ku stopie.
Natrysk wykonujemy na lewej i prawej części ciała, najpierw od przodu, a następnie
powtarzamy to samo po tylnej części ciała. Przy tYm zabiegu należy omiiać części rodne,
środek brzucha, szyje, twarz i kregosłup.
PRZECIVYWSKAZANIA
Nie wolno stosować natrys~u biczowego w miażdżycy, nadciśnieniu, chorobach serca, żylakach, wybroczynach, zmianach troticznych-skóry i w stanach spastycznych oraz w
misilonych zespołach bólowych kręgosłupa.