Konsekwencje nieprzestrzegania norm społecznych.

Aby dobrze przedstawic konsekwencje nieprzestrzegania norm obyczjowych wypadaloby najpierw ustalic czym owe normy obczyjowe sa. Wedlug "Slownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska" sa to ustalone i obowiazujace w danym srodowisku spolecznym reguly postepowania. W owej definicji pojawia sie wiele pojec wzglednych i nieuniwersalnych. Trzeba zastanowic sie bowiem, o jakim "danym" srodowsku jest mowa i jakie normy obyczajowe ono przyjmuje. W zaleznosci od nich, intensywnosc ewentualnej reakcji otoczenia na zlamanie zasad jest odmienna. Normy obyczajowe i ich rola w grupach rozni sie w zaleznosc od rodzaju grupy i relacje jakie lacza ich czlonkow. Mozemy rozroznic podzial ze wzgledu na wyznawana religie, wiek, pochodzenie i szeroko pojete poglady. Utozsamianie sie z grupa i chec akceptacji w jej szeregach prowadzi do przyjecia jej zachowania a przez to - negowanie postaw powrzechnie nieuznawanych. Czlowiek w mlodym wieku na ogu nie posiada prawa do wybrania sobie norm spolecznych ktore chcialby akceptowac. Jest to bowiem wynik uzaleznienia od rodzicow w kwestii dokonywania zyciowych wyborow oraz przynaleznosci do podstawowej grupy spolecznej jaka jest wlasnie rodzina. Konsekwncje lamania norm obyczajowych spotyka sie z krytyka czlonkow grupy ktorych takie zachowanie bulwersuje. Czesto ostatnacyjne wyrazanie swojej dezaprobaty na zaistniale zachowanie ma na celu przypodobanie sie innym, aby umocnic swoja pozycje i wyrazic chec utozsamienia sie z wzrocami. Im intensywniejsza i mniej bierna postawa na "zle zachowanie", tym w oczach innych zyskujemy na wiarygonosci checi do przynaleznosci. Niesubordynacje mozna karac poprzez publiczne szykanowanie, ktore potrafi byc bardzo krzywdzace. Gdy czlowiek jest zmuszony do obracania sie w konkretnej grupie, lamanie norm spolecznych prowadzi do kreowania jednostki jago wroga publicznego, ktory moze swoim zachowaniem doprowadzic do zgorszenia innych jednostek. W zaleznosci od priorytetow przestrzegania zasad przez dane spoleczenstwo, intesyfikacja dzialan majacych na celu tepienie danych postaw jest rozna. Ciagle lamanie zasad i konserwatyzm, moze prowadzic w ostatecznosci prowadzic do najgorszej kary w oczach spolecznosci, czyli do wykluczenia. W skrajnych przypadkach oznacza to obrocenie sie otaczajacych dana jednostke ludzi z powododu strachu przed kara, za obcowanie z nia.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Konsekwencje nieprzestrzegania norm społecznych.

Aby dobrze przedstawic konsekwencje nieprzestrzegania norm obyczjowych wypadaloby najpierw ustalic czym owe normy obczyjowe sa. Wedlug "Slownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska" sa to ustalone i obowiazujace w danym srodowisku spole...

Prawo administracyjne

Prawo administracyjne

ZAGADNIENIA EGZAMINACYJNE Z PRAWA ADMINISTRACYJNEGO1. POJĘCIE ADMINISTRACJI
Występuje w trzech znaczeniach:
1. Administracja oznacza wydzielone w państwie struktury organizacyjne powołane specjalnie do realizacji okre...

Prawo

Prawoznawstwo - opracowanie

Pojęcie i funkcje prawa

Paremia – krótka sentencja, sformułowane przez słynnych jurystów. Przykłady:
Iustitia est constans et perpetua voluntas ius suum cuique tribuendi = Sprawiedliwość jest stałą i trwałą wolą oddania k...

Psychologia

Psychologia kliniczna

PSYCHOLOGIA KLINICZNA

I. WPROWADZENIE
1. Psychologia kliniczna (kline ? łoże, klinike ? sztuka leczenia chorych obłożnie, klinikos- lekarz opiekujący się obłożnie chorymi) - zajmuje się zaburzeniami psychicznymi, zaburzeniami z...

Prawo

Wstęp do prawoznawstwa

Konspekt

I. NORMY SPOŁECZNE, definicja i rodzaje norm.

Norma społeczna – funkcjonująca w społeczeństwie i przez nie tworzona oraz modyfikowana reguła powinnego zachowania, mająca charakter nakazu, zakazu lub dozwolenia.

Socjologia

Socjologia-ściągi

Socjologia- sposób poznawania społeczeństwa. Mówi to, co wszyscy wiedzą, ale językiem, którego nikt nie rozumie.
A.Conte- sformułował słowo socjologia. Społeczeństwo podlega tym samym regułom co cały świat przyrodniczy, ta sama na...