"Energia jądrowa- szansa, czy zagrożenie dla ludzkości?"


Czym jest dla ludzi energia? Na to pytanie można odpowiedzieć krótko- życiem. Jest niezbędna do ludzkiego bytowania. Począwszy od energii wewnętrznej, od której zależy temperatura ciała, poprzez dobrze nam znaną energię elektryczną, aż po energię jądrową, odkrytą w 1896 roku przez Henryka Becquerela. Ta ostatnia ma ogromne znaczenie dla całej ludzkości. Uczymy się o niej nie tylko na lekcjach fizyki, czy chemii- ze względu na jej wydajność, ale również podczas zajęć z historii dowiadujemy się o spektakularnym skutku jej niewłaściwego użycia. Biorąc pod uwagę wszystkie wydarzenia związane z tą odmianą energii, możemy dojść do wniosku, iż jej pozyskiwanie jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla ludzkości.
Przedstawię argumenty świadczące o zaletach i wadach energii jądrowej.

Pierwszym i najistotniejszym argumentem świadczącym na przysłowiowy „plus” dla energii jądrowej, jest, jak już pisałam, jej ogromna wydajność. Dla porównania:
Zużycie paliwa na dużym statku, podczas międzykontynentalnej podróży, wynosi około 5000 ton, jednak gdy wykorzystamy paliwo pochodzenia jądrowego, wystarczy tylko 10 ton uranu. Tak więc energia jądrowa jest bardzo opłacalna.

Inna kwestia to możliwość wykorzystania tego typu energii w medycynie. Możemy bowiem uzyskać z niej tzw. baterię jądrową, mającą niewielką moc, jednak długi czas pracy.
Używa się ją na przykład w stymulatorach serca, umożliwiających niektórym osobom życie.

Kolejny argument to promieniotwórczość, czyli wynik rozpadu jąder atomowych.
Ją także wykorzystuje się w medycynie. Chorych na nowotwór pacjentów „napromieniowuje” się w kontrolowany sposób, czasami ratując w ten sposób ich życie. Promieniowanie ma także zastosowanie na przykład w aparatach rentgenowskich, pozwalających prześwietlać ludzkie ciało, w poszukiwaniu złamania kości, czy innych nieprawidłowości.

Jednak energia jądrowa ma także i wady, a jedna z nich to niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Duża dawka promieni, prowadzi do pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci.

Innym problemem związanym z produkcją energii jądrowej, jest składowanie odpadków promieniotwórczych. Zdarza się bowiem, że źle działająca elektrownia doprowadza do przedostawania się odpadków do środowiska naturalnego, na skutek czego może dojść na przykład do zanieczyszczenia wód, zagrażając przy tym życiu organizmów.

Następny argument świadczący przeciwko energii jądrowej, a ściślej rzecz biorąc- elektrowniom, jest możliwość wystąpienia awarii. Najlepszym przykładem tego typu komplikacji jest Czarnobyl w Ukrainie. W tamtejszej elektrowni 26 kwietnia 1986, nastąpiła katastrofa, której skutki sięgają jeszcze dnia dzisiejszego. W wyniku tragedii zmarło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć, jest nieodpowiednie zastosowanie energii jądrowej, które może doprowadzić do śmierci wielu osób. Wzorowym wręcz tego przykładem jest bomba atomowa zrzucona w 1945(II wojna światowa) roku na Hiroszimę. Po wybuchu miasto w ciągu niecałych 45 sekund dosłownie zniknęło z powierzchni ziemi. W promieniu 1.5 km nikt nie przeżył, a w epicentrum wybuchu temperatura sięgnęła tak wysokiej skali, iż wszystko wyparowało. Skutki ataku widać jeszcze u wielu następnych pokoleń ludzi żyjących w pobliżu obszaru Hiroszimy.
Następną bombę zrzucono na Nagasaki, co spowodowało śmierć około 50 tysięcy ludzi i straty podobne do tych w poprzednim mieście.

Po zastanowieniu możemy dojść do wniosku, iż bezpiecznie i uważnie otrzymywana oraz rozważnie stosowana energia jądrowa nie zagraża środowisku, ani życiu ludzi i innych organizmów. Jednak w rękach człowieka staje się również bronią i to przeciw samemu sobie.
Może doprowadzić do unicestwienia jakiegoś państwa, kontynentu, a nawet całej ludzkiej cywilizacji. Tak więc energia jąder atomowych jest pożytkiem, dla nas- ludzi, pod jednym warunkiem- że wykorzystujemy ją dla siebie, a nie przeciw sobie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz rozprawkę "Rozważ problem : Energia jądrowa- szansa czy zagrożenie dla ludzkości".

Napisz rozprawkę "Rozważ problem : Energia jądrowa- szansa czy zagrożenie dla ludzkości"....

Język polski

Rozważ problem: Energia jądrowa -szansa czy zagrożenie dla ludzkości ? w ROZPRAWCE odwołaj się do dwóch konkretnych przykładów z historii lub życia współczesnego. Ta praca ma zajmować co najmniej 2 strony A4

Rozważ problem: Energia jądrowa -szansa czy zagrożenie dla ludzkości ? w ROZPRAWCE odwołaj się do dwóch konkretnych przykładów z historii lub życia współczesnego. Ta praca ma zajmować co najmniej 2 strony A4...

Język polski

Energia atomowa - szansa czy zagrożenie dla ludzkości

Sądzę, iż energia jądrowa jest zagrożeniem dla ludzkości. Powszechnie uważa się, że jest ona czystą i bezpieczną formą pozyskiwania energii. Społeczeństwo, jednak się myli, gdyż przy jej uzyskiwaniu uwalania się wiele promieniotwór...