Choroby cywilizacyjne
Choroby cywilizacyjne jest to problem dotyczący ludzkość od wielu wieków. Można zaliczyć do niej różne choroby. Jedną z podgrup są choroby układu pokarmowego. Dużo osób cierpi na nie, lecz trudno pokonać je bez odpowiedniego specjalisty. Oczywiście można je zwalczyć ale nie tak prosto jak np. przeziębienie. Najczęstsze choroby naszej ery to także m.in. choroby układu krążenia. W większości krajów są główną przyczyną inwalidztwa i umieralności.
Anoreksja(anorexia nervosa -jadłowstręt psychiczny)-Kobiety, chcąc upodobnić się do wychudzonych modelek, zatracają własne poczucie cielesnego piękna, poddają się wyniszczającym dietom, choć wskazówka wagi już dawno przekroczyła najniższe wskaźniki, konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyczyny anoreksji i bulimii nie tkwią jednak wyłącznie w jedzeniu. Prawie w każdym przypadku ich podłożem są problemy natury psychicznej
Bulimia-Kobieta walczy ze stresem czy zagrożeniem wzmożonym łakomstwem. Napady obżarstwa pojawiają się nagle - chora jest w stanie w środku nocy pójść do sklepu po różne łakocie. Je szybko, łapczywie, znacznie ponad miarę, nie odczuwając przy tym smaku, ani żadnej przyjemności. Ponieważ męczą ją wyrzuty sumienia, sięga zaraz po środki przeczyszczające, zmusza się do wymiotów i głodzi. W ciągu miesiąca potrafi przytyć 10 kilogramów i tyle samo schudnąć.
Do kolejnej choroby cywilizacyjnej można zaliczyć SARS. jest to rodzaj nietypowego zapalenia płuc, które po raz pierwszy pojawiło się w końcu 2002 roku Choroba rozprzestrzeniła się drogą podróży lotniczych na inne kraje świata. Do chwili obecnej śmiertelność w przypadku zachorowania na SARS jest oceniana na około 7%.
Niektóre choroby (np. choroba wieńcowa lub nadciśnienie tętnicze) są określane jako choroby cywilizacyjne. Do najczęstszych chorób układu krążenia zaliczamy: miażdżycę, chorobę wieńcową, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, zaburzenie rytmu serca, nerwicę serca, żylaki kończyn dolnych.
Miażdżyca to postrach XXI w. Jest to choroba dużych oraz średnich tętnic, do serca dochodzi wtedy mniej krwi i tlenu i pojawiają się dolegliwości sercowe. Jedną z przyczyn powstawania zmian miażdżycowych jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.. Największą liczbą zachorowań obserwuje się obecnie u mężczyzn po 40 roku życia, u kobiet po 50 roku życia.
Jedną z najważniejszych chorb układu krążenia i jedną z najczęstszych chorb przewlekłych jest nadciśnienie tętnicze. Po 65. roku życia występuje u około 50% osb w polskiej populacji .Nadciśnienie tętnicze jest chorobą społeczną. Jest to choroba bardzo podstępna, właściwie nie daje żadnych dolegliwości (rzadko ble głowy, zaburzenia widzenia) Powikłania nadciśnienia pod postacią choroby wieńcowej kończą się udarem mzgu czy niewydolność serca są bardzo poważne i nie rzadko kończą się śmiercią.
W wyniku tych opisanych chorb może rozwinąć się niewydolność mięśnia serca. Pojawia się wtedy duszność przy większym wysiłku, pźniej w spoczynku. Niewydolność serca świadczy o poważnym uszkodzeniu mięśnia serca. Zapalenie żył dotyczy głwnie kobiet, są to żylaki kończyn dolnych. Bardzo groźne w zapaleniu żył są zatory czyli zatkania przez części zakrzepu światła jakiegoś dużego lub małego naczynia.
Zawał serca i choroba wieńcowa są najczęstszą przyczyną zgonw w Polsce. Co roku zapada na niego około 100 tys. osb (głwnie mężczyzn); 40% spośrd tych osb umiera w ciągu roku.
Inną z bardzo rozpowszechnionych chorb jest właśnie choroba wieńcowa. Jedną z jej postaci (najbardziej zaawansowaną) jest zawał mięśnia sercowego. Przyczyną choroby wieńcowej, zwanej rwnież chorobą niedokrwienną serca, jest zatykanie tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe. Do serca dochodzi wtedy mniej krwi (i tlenu), pojawiają się dolegliwości (bl i duszność), komrki zaczynają gorzej pracować. Przy całkowitym odcięciu krwi (zawał) pojawia się martwica.
Kolejną grupą chorb są wady serca. Najczęściej dotyczą one zastawek. Zastawki są niezbędne do prawidłowego ukierunkowania przepływu krwi w sercu. Przy ich nieprawidłowościach pojawiają się problemy: niektre jamy serca są bardziej obciążane niż zazwyczaj i przerastają albo rozszerzają się.
Zapobieganie chorobom układu krążenia to higieniczny tryb życia. Aby zapobiegać chorobą serca należy stosować profilaktykę, należy się prawidłowo odżywiać, ograniczać spożywanie tłuszczw zwierzęcych i zastąpienie ich olejami roślinnymi oraz pokarmami bogatymi w skrobię takimi jak: wszystkie gatunki kasz, ciemne pieczywo, owoce, warzywa. Zalecane jest spożywanie chudego mięsa, chudych wędlin, chudego twarogu, ryb. Należy regularnie uprawiać sport, nie należy spożywać alkoholu i palić papierosw.
Tak więc choroby układu krążenia są dolegliwością tysięcy ludzi na całym świecie. Dotyczą każdego z nas. Aby im zapobiedz stosujmy się do najrżniejszych metod, po ktrych nieraz nie widać rezultatw, lecz aby zwalczać takie choroby musimy nie rezygnować ze znanych nam metod- tu chodzi o nasze życie!!!