Internet

Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zakończy się wielka rewolucja informatyczna, którą wywołało powstanie Internetu. Jednak już dziś wiadomo, że mamy do czynienia z jednym z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości.

Czym właściwie jest Internet? Jest siecią połączeń pomiędzy komputerami na całym świecie. Domowy albo firmowy komputer można podłączyć do tej sieci za pomocą zwykłej linii telefonicznej, światłowodu telewizji kablowej, telefonu komórkowego, komórkowego także innych nowszych technologii, w tym połączenia radiowego z satelitą oraz połączenia z siecią niskiego napięcia mającą końcówki we wszystkich domach w postaci gniazdka elektrycznego.

Dzieje Internetu sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to przeprowadzono ściśle tajne eksperymenty wojskowe z siecią ARPAnet, które badały możliwości komunikacji między komputerami. Jednak dość szybko okazało się, że taka sieć najbardziej nadaje się do błyskawicznej i niedrogiej wymiany informacji pomiędzy ośrodkami naukowymi. Zanim więc Internet się upowszechnił, służył do komunikacji między naukowcami.
O eksplozji popularności Internetu pod koniec ubiegłego wieku zadecydowały co najmniej dwa czynniki. Po pierwsze spadek cen i upowszechnienie komputerów osobistych, osobistych po drugie chyba nie do końca uświadamiane społeczne zapotrzebowanie na wiedzę. Internet zaś oferuje dostęp do niemal nieograniczonych zasobów informacji – mniej lub bardziej pożytecznych.

Najbardziej popularną usługa internetową jest World Wide Web (WWW), a więc część Internetu pozwalająca na przeglądanie stron multimedialnych. Najłatwiej dotrzeć do interesującej nas strony WWW, gdy znamy jej adres, który wystarczy wpisać do programu zwanego przeglądarką stron WWW. Jeżeli na ulotce przedsiębiorstwa, które nas interesuje, znalazł się adres w postaci WWW.nazwafirmy.com, to bez trudu przejrzymy przygotowane przez te firmę strony. Może się jednak zdarzyć, że nie znamy adresu a poszukujemy jakichś konkretnych stron, np. z repertuarem teatrów. Wtedy z pomocą przychodzą nam wyszukiwarki internetowe, które w błyskawiczny sposób mogą znaleźć wszystkie strony z wyrażeniem „repertuar teatralny”, a potem np. jeszcze raz przeszukać wybrane strony i wyłonić te, które zawierają nazwę miasta, w którym chcemy odwiedzić teatr.
Równie często jak ze stron WWW użytkownicy Internetu korzystają z poczty elektronicznej. Jest to możliwość przesyłania listów elektronicznych, tzw. e-maili, często z dołączonymi obrazkami, dźwiękami, a nawet animacjami. W tym celu należy założyć swoją skrzynkę pocztową – wiele firm proponuje tę usługę nieodpłatnie, wybrać własny adres i nawiązać korespondencję. Taka forma pisania listów ma ogromną zaletę, dzięki której już od wielu lat na świecie wysyła się o wiele więcej listów elektronicznych niż tradycyjnych. Elektroniczna przesyłka dociera do skrzynki adresata w maksimum kilka sekund od momentu wysłania, choćby przebywał on na drugim końcu świata. Wystarczy wyobrazić sobie, jak bardzo taka możliwość usprawniła prowadzenie biznesu, aby zrozumieć, dlaczego Internet jest uważany za rewolucję cywilizacji ludzkiej.

Innym sposobem kontaktowania się przez Internet jest udział w grupie dyskusyjnej. Tutaj listu nie wysyła się do określonej osoby, lecz do grona osób zainteresowanych danym tematem – np. gotowaniem. Można więc nazwać to publiczną wymiana korespondencji. Istnieją też możliwości kontaktowania się przez Internet w czasie rzeczywistym za pośrednictwem tzw. chatroomów, w których można „rozmawiać” za pomocą tekstu wstukiwanego na klawiaturze. Na odpowiedź nie czekamy wtedy tak długo, jak w przypadku e-maili i grup dyskusyjnych, lecz nadchodzi ona od razu i możemy nawiązać pisemną konwersację. Coraz powszechniejsze staje się też wykorzystywanie Internetu do prowadzenia rozmów głosowych, czasami nawet z możliwością kontaktu wzrokowego z rozmówcą – wystarczy kamera, szerokopasmowe połączenie z Internetem i odpowiednie oprogramowanie.

W ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku zaczął się upowszechniać handel elektroniczny. W Internecie powstało wiele sklepów, w których bez wychodzenia z domu można robić zakupy. Obecnie internauci najczęściej kupują w internetowych sklepach książki i płyty z muzyką oraz programy telewizyjne. Jednak bez trudu można przez Internet kupić także sprzęt komputerowy i elektryczny, produkty spożywcze, a nawet samochody i domy. Specyficzną forma handlu elektronicznego są aukcje internetowe, podczas, których każdy może wystawić na licytację dowolną rzecz – choćby własny rysunek z pierwszej klasy. Uczestnicy aukcji do określonej daty i godziny podbijają cenę, a wtedy nabywcą zostaje osoba, która zaproponowała najwyższą sumę.
Osobną dziedzinę w Internecie stanowią usługi finansowe. Za pośrednictwem sieci można kupować i sprzedawać akcje firm z całego świata oraz dysponować własnym rachunkiem bankowym, tzn. robić przelewy, płacić rachunki i zakładać lokaty. Powstały nawet wirtualne banki, które nie mają własnych oddziałów, a działalność prowadzą wyłącznie w Internecie.
Zaawansowane techniki kompresji (zmniejszania objętości) plików muzycznych i filmowych spowodowały, że Internet zaczął też pełnić funkcję ogólnoświatowej giełdy wymiany – często uznawanej za nielegalną – filmów i utworów muzycznych. Posiadacz stałego połączenia z Internetem w Niemczech może więc skopiować najnowszy film sensacyjny z komputera mieszkańca Australii.

Niestety jak większość dziedzin życia ludzkiego także Internet nie uchronił się przed przestępczością. Co kilka tygodni świat elektryzuje wiadomość o wirusie komputerowym, a więc o programie, który za pośrednictwem sieci dostaje się do komputera i może wyrządzić w nim wiele szkód, na przykład skasować ważne dane albo sparaliżować działanie systemu. Inni nieuczciwi internauci nadużywają możliwości poczty elektronicznej i wysyłają miliony listów (tzw. spam), które uniemożliwiają prowadzenie normalnej korespondencji. Jednak najgroźniejsi są halerzy, którzy za pośrednictwem Internetu włamują się do banków, kradną numery kart kredytowych kredytowych i inne informacje – np. wojskowe, których ujawnienie może spowodować wiele szkód. Coraz łatwiejszy dostęp do sieci i nowsze zastosowania tego medium z pewnością nadal będą sprzyjać jego rozwojowi. Jednak istnieje tylko jedna możliwość, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak w przyszłości będzie wyglądał Interneti opleciony nim świat – trzeba poczekać.

Dodaj swoją odpowiedź
Systemy i sieci

Internet w edukacji

Internet to sieć komputerowa o zasięgu globalnym łącząca ze sobą setki tysięcy małych i dużych sieci lokalnych oraz pojedyncze komputery.
Jest to światowa sieć przez nikogo nie zarządzana, składającą się z setek serwerów i mnie...

Język angielski

Internet - ADVANTAGES & DISADVANTAGES

Internet having a vital role in today’s life. There are many Advantages Disadvantages of the Internet, Today; the Internet is one of the most powerful tools throughout the world. The Internet is a collection of various services and resources. Inte...

Język angielski

Advanatages and disadvantages of the Internet

Advantages and Disadvantages of the Internet
Ten years ago, the Internet was practically unheard of by most people. Today, the Internet is one of the most powerful tools throughout the world. The Internet is a collection of various services and ...

Systemy i sieci

Internet

SKŁADNIKI INTERNETU

Sieć Internet to "pajęczyna" - WWW (World Wide Web). WWW to obecnie najintensywniej rozwijająca się usługa dostępna w sieci Internet. Idea WWW powstała w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząsteczek (CERN) w Szw...

Podstawy przedsiębiorczości

Biznes plan - Cafe Internet (19 stron)

BIZNES PLAN PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Sieć CafeInternet”





SPIS TREŚCI

1. Dane o Firmie 2
2. Cele Przedsięwzięcia 2
3. Prezentacja Przedsięwzięcia 3
4. Analiza marketingowa 4
5. Plan finanso...

Informatyka

Internet i jego usługi

Internet i jego usługi
INTERNET

Internet jest siecią komputerową, która łączy ze sobą mniejsze sieci komputerowe na całym świecie. Szybki rozwój Internetu w ostatnich latach przełom w technologii komunikacji
Na początku ...