Informacje o mieście Pisz

MIASTO PISZ

Miasto położone na skraju Puszczy Piskiej w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś i rzeką Pisą, wypływającą z tegoż jeziora.

Pisz jest najważniejszym miastem regionu. Jego nazwa jest pochodzenia pruskiego i wywodzi się od wyrazu "pisa", co oznaczało "bagno". Mieszkańcy przyjęli tę nazwę od wypływającej z jeziora Roś rzeki o bagnistych brzegach. Natomiast wzniesiony nad Pisą zamek otrzymał nazwę Johannisburg. Pierwszy przywilej dotyczący osady, która powstała wokół zamku, nadano w 1367 roku. Prawa miejskie otrzymał Pisz w 1645 roku i formalnie przyjął nazwę zamku. Miejscowi Mazurzy nazywali miasto Jańsborkiem i nazwa w tej formie przetrwała aż do 1946 r.

Początkowo jako osada bartna, Pisz w XV wieku przeżywał swój rozkwit. Dzięki jego dogodnemu położeniu wielu kupców z południa zmierzało tędy do Gdańska, podobnie flisacy spławiali towary Pisą do Narwi i Wisły.

Wszystkie dziejowe klęski z przeszłości Ziemi Piskiej nie ominęły także Pisza, ale już na początku XIX wieku miasto ponownie odradza się i w roku 1876 osiąga liczbę około 3.000 mieszkańców. W 1885 r. uruchomiono połączenie kolejowe z Olsztynem i Ełkiem, w 1907 założono wodociąg i gazownię, a w 1913 r. rzeźnię miejską.

Tradycje przemysłowe Pisza, z uwagi na bogate obszary leśne i płytko zalegające pokłady rudy darniowej, związane są z przetwórstwem drzewnym (tartak) i metalurgicznym (huta w Wądołku, hamernie w Wiartlu i Jaśkowie). Z czasem rozwinął się zwłaszcza przemysł drzewny - tartak piski, przekształcony w Zakłady Przemysłu Sklejek, stworzył trzon tego przemysłu.

W Piszu urodziło się dwóch wybitnych ludzi: Jerzy Pisański (XVIIIw), uczony, autor pierwszej historii Prus, i Gustaw Gizewiusz (XIXw), wybitny działacz mazurski, autor głośnej pracy "Polska kwestia językowa w Prusach", współredaktor dwóch gazet wychodzących w języku polskim na Mazurach.

Miasto po II wojnie światowej odbudowano, a ludność z 6.400 .w 1939 roku wzrosła do 19.375 mieszkańców (luty 1992r). W ostatnich dwóch latach wzrosła sieć usług, powstało wiele sklepów spożywczych i przemysłowych.

Krótka historia Pisza

1344-45 - budowa zamku przez krzyżaków
1361-66 - najazd Litwinów - zniszczenie zamku
1367 - nadanie przywileju lokacyjnego osadzie przy zamku
1376 - odbudowa zamku
1466 - miasto w Prusach Krzyżackich
1525 - w Prusach Książęcych, po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w Prusach i wprowadzeniu tu reformacji przez księcia Albrechta, większość mazurskich parafii protestanckich otrzymała pastorów mówiących po polsku, przybył tu jako pastor Marcin Glossa, dawny profesor Uniwersytetu Jagielońskiego
1645 - nadanie praw miejskich
1682 - wielki pożar miasta
1709-10 - w wyniku epidemii dżumy wymarła prawie cała ludność
1851 - rozpoczęła działalność drukarnia Antoniego Gąsiorowskiego, która wydała kilkanaście pozycji książkowych w języku polskim i kalendarze ewangelickie
XIX i pocz. XX w. - otwarcie linii żeglugowych - rozwój gospodarczy miasta
1945 - miasto przyłączone do Polski

PRAWA MIEJSKIE
"My z Bożej łaski Fryderyk Wilhelm, margrabia Brandenburski, św. Rzymu, Wielkiej Rzeszy, elektor w Prusach, Cleve, Bergen, Szczecina, Pomorza, Kaszub, Wenedów, Śląska książę [następuje szereg tytułów] podkreślamy w tym dokumencie, że w Bogu spoczywający [...] Jan Zygmunt przyrzekł mieszkańcom Pisza nadać prawa miejskie i prawa obywatelskie i utrzymanie obywatelskie, których to przyrzeczeń dotrzymać nie mógł, więc ja, syn jego i następca, nadaję te prawa starającym się o nie, i osiedle pod naszym zamkiem Johannisburg położone i zamieszkałe podnoszę do godności miasta. Następnie podaję do wiadomości w imieniu naszym, naszych spadkobierców i następców wszem wobec, którzy o tym wiedzieć powinni, że:
1. Plac i miejsce, na którym do dziś osiedle Johannisburg się znajdowało, ma być podzielone na ulice i działki, tak aby miastem było w całym tego słowa znaczeniu ze wszystkimi potrzebami, jakie się każdemu należycie urządzonemu miastu należą. Od obok leżącego zamku ma przyjąć nazwę Johannisburg na wieczne czasy.
2. Miasto winno mieć burmistrza, radę, ławę ławników, porządek policyjny, także prawa zgodne z sumieniem. Burmistrza, radę, lawy i ławników należy wybierać co roku jesienią (in Reminiscere). Wszystkich ma zatwierdzać starosta książęcy.
3. Radni i ławnicy winni stosować pruskie prawo krajowe i według niego orzekać.
4. Ci, co zajmowali stanowiska w ubiegłym roku, muszą złożyć sprawozdania, dotyczące przychodów i rozchodów zarówno ogólnomiejskich, jak i kościołów, szkół szpitali, łaźni, piekarni i wszystkich innych służących wspólnemu dobru.
5. Na równi z innymi miastami nadaje się mieszkańcom prawo chełmińskie na wieczne czasy.
6. Miasto winno posiadać pieczęć miejską i nią się w sprawach urzędowych posługiwać. Pieczęć miejska winna mieć kształt okrągły, której połowa górnej części ma być czarna, druga połowa biała. Dolna część pieczęci ma mieć pole czerwone, wśród którego znajdować się będzie głowa św. Jana Chrzciciela na misce. Pod tym napis Silgillum Civitatis Johannisburgensis.
7. Mieszkańcy mają okazywać burmistrzowi, przewodniczącemu ławy, sędziemu, sołtysowi jak i innym osobom należącym do rady i ławy, szacunek i posłuszeństwo, i na każde ich wezwanie mają się stawić dobrowolnie i bez zwłoki, mają być obecni przy wydawaniu zarządzeń i decyzji.
8. Każdy obywatel winien okazać posłuszeństwo nadanym wilkierzom, tak, jak to jest w innych miastach.
9. Gdyby ktoś okazał sIę oporny, winien być ukarany według wspomnianego wilkierza,
10. Jeśli istnieją spory między obywatelami, mogą oni według swego uznania zwrócić się do właściwego miejsca dla rozsądzenia sprawy.
11. Starosta książęcy i pisarz, burmistrz i rada, ława i jej przewodniczący (sędzia), do których ktoś zgłasza się, mają dołożyć największych starań, żeby sporna sprawa chrześcijańskim pojednaniem została załatwiona.
12. Jeśli droga pojednania nie odniesie skutku, to spory stron w miejscu właściwym według prawa krajowego mają być rozpoznane, rozstrzygane i osądzone.
13. Obciążonej stronie w każdym wypadku w sprawach cywilnych i obywatelskich służy odwołanie od burmistrza do rady, od sędziego do ławy. Obu stronom służy apelacja do starosty książęcego, a radzie i lawie do nas.
14. W sprawach karnych i z przestępcami miasto może postąpić według pruskiego prawa, ale wyroki wymagają każdorazowo przedstawienia ich sądowi dworskiemu (Hofgericht) i nie mogą być wykonane przed zatwierdzeniem. W razie zatrzymania przestępców mają być oni przesłuchani, ich przyznania i wyjaśnienia mają być spisane, następnie wydany wyrok, który opieczętowany należy przekazać staroście książęcemu lub pisarzowi, mają oni pobrać należną opłatę, przekazać wyrok sądowi dworskiemu i czekać na jego zatwierdzenie.
15. Z kar i grzywien, jakie zapadną w ławie, należy się trzeci fennig sędziemu, a resztę należy oddać do starostwa.
16. Ile razy sądzić się będzie obywatela, winien starosta książęcy wysłać na roki sądowe pisarza lub inną osobę, która uczestniczyć będzie w sądzie.
17. Chcemy, aby dla rozwoju miasta i zaopatrzenia jego mieszkańców w żywność i inne potrzebne towary odbywały się cztery jarmarki [...].
18. Oprócz tego należy utrzymać w każdy piątek targi. Rano w dzień targu winno się wywiesić chorągiew, latem o godzinie dziesiątej, zimą w dwunastej, i w ten sposób ogłosić początek targu. Dopóki chorągiew nie jest wywieszona lub zdjęta, to sprzedawcy nie mają prawa kupować żywności ani innych towarów domowych pod karą wyznaczoną przez radę. Starosta może kary te odpowiednio zmniejszyć. Nie chcemy wyzbywać się prawa pierwokupu, lecz sobie je zastrzegamy na zawsze z tym, że starosta ani inni nasi słudzy nie mogą korzystać z tego na swoją korzyść, a na niekorzyść naszych poddanych.
19. Od każdej zabitej sztuki bydła i świń należy oddać schab na rzecz starostwa.
20. Przy sprzedaży i zakupach obowiązują zawsze chełmińskie miary i wagi (korzec i łokieć).
21. Burmistrz i rada winni dopilnować, by towar na targu miał przepisaną wagę i miarę. Dla załatwienia tej sprawy starosta wysyłać winien każdorazowo kogoś zaufanego, aby sprawy na miejscu dopilnował.
22. Od każdego dymu (komina) i podwórza, od każdego rzemieślnika i najemnika należy płacić starostwu 1 grzywnę podatku.
23. Aby okazać łaskę, chcemy, by czynsz od straganów z chlebem i mięsem oraz od piekarni przekazywano na rzecz miasta.
24. Ponieważ warzenie piwa służy celom odżywczym miasta, chroni się je i nie stawia się przeszkód, za to jednak w miejsce akcyzy miasto ma wpłacać do kasy starostwu 300 grzywien rocznie. Jeżeliby ktoś poza wyszynkiem piwa chciał prowadzić wyszynk gorzałki, wolno mu to robić, ponieważ jest to pożywką, jakiej w mieście używa się, ale w zamian za to na wszystkich weselach, ucztach, chrzcinach wolno pobierać piwo tylko z naszego starostwa z wyjątkiem osób wolnych, które mogą pobierać piwo, gdzie chcą.
25. Drewno, potrzebne do budowy ratusza i więzienia, należy dostarczyć miastu z lasów książęcych za połowę ceny.
26. Zachowuje się dla mieszkańców miasta wolne połowy w rzece Pisie aż do granicy mazowieckiej i w jeziorze Małe Pogubie tylko na własny użytek. Każdą odłowioną tonę ryb należy odstawić do starostwa, które za beczkę płacić będzie 2 grzywny. Starostwo również wyśle kogoś, kto sprawy na miejscu dopilnuje. Płotki mogą rybacy zatrzymać dla siebie. Obowiązuje przestrzeganie prawa rybackiego.
27. Miasto winno utrzymać jednego listonosza; zapewniamy mu naszą łaską wolny wypas bydła na łąkach książęcych.
28. Obywatelom miasta zezwala się na wyrąb drzewa z lasu książęcego za Przeroślą na własny użytek za opłatą 1 grzywny od wozu.
29. Ponieważ bydło i owce z naszego folwarku Łupki chodzą na pola miejskie, zapewniamy prawo wolnego wypasu w naszej puszczy w miejscach nieszkodliwych.
30. Jeżeli chodzi o podwody i dalsze związane z tym obowiązki pozostaje miasto przy dotychczasowych obyczajach.
31. Winno się ulice i drogi przed miastem utrzymać w dobrym stanie, zaopatrzyć w mosty i bramy wejściowe do miasta, tak by miasto dobrze wyglądało. To wszystko my Fryderyk Wilhelm [z wymienieniem tytułów] nadajemy na pożytek obywateli i miasta, aby mieli, posiadali i korzystali. Rozkazujemy też naszym wiernym obecnym burmistrzom i ich następcom oraz rajcom, aby nasze miasto Johannisbug chcieli utrzymać i specjalnie uważać, aby każdego czasu chrześcijańskie było, w dobrym porządku policyjnym utrzymane, by obywatele miasta rządzili się wilkierzem, żyli spokojnie, wszelkie nieporządki, jakie zdarzałyby się, odrzucali, tak aby obywatelom i miastu zapewnić pomyślny rozwój. Chcemy także w imieniu św. Trójcy i naszym, naszych spadkobierców i następców, aby wszelkie prawa, sąd i porządek utrzymali i chronili. To wszystko jako dokument uważamy, własnoręcznie podpisujemy i pieczętujemy elektorskim sygnetem. Dan w Królewcu, 8 listopada 1645 roku. Fryderyk Wilhelm, elektor".
HERB Pisza Powiat Piski LOGOPisza

ZABYTKI
Pisz nie obfituje w zabytki. Częste pożary i wojny, które nawiedzały miasto, zmiotły z powierzchni ziemi budowle wzniesione w dawnych wiekach.
Najstarszym zabytkiem jest wieża kościoła pod wezwaniem św. Jana; odbudowana po pożarze z 1694 roku przetrwała w mało zmienionej formie. Na uwagę zasługują ściany z ryglówki wzniesione w 1737 r.
Wieża jest murowana i otynkowana; składa się z trzech kondygnacji z otworem wejściowym na osi, zamykającym się półkoliście. Dach wieży, namiotowy, przechodzi w latarnię ośmioboczną. Na niej znajduje się zegar, a od 1739 roku krzyż. Hełm wieży pochodzi z czasów późniejszych. Sam kościół, wzniesiony w ostatnich latach XVII wieku, został przebudowany w 1843 roku.
We wnętrzu kościoła zachował się ołtarz główny z okresu późnego renesansu, odnowiony w 1696 roku oraz barokowa ambona pochodząca z 1701 roku. Z XVII wieku pochodzą: krucyfiks drewniany, polichromowany, polichromowany pelikan oraz chrzcielnica.
W mieście obejrzeć można ślady po byłym zamku krzyżackim przy ul. Gizewiusza. Z dawnej zabudowy miejskiej zachowały się trzy domy w stylu barokowym: parterowy przy ulicy Rybackiej 8 oraz piętrowe przy Lipowej 5 i 22. Dom przy ulicy Rybackiej pochodzi z XVIII, a domy przy ulicy Lipowej z XIX wieku. Wszystkie są murowane, otynkowane, założone na planie prostokąta, dwudzielne.
Zabytkowe domy przy ulicy Rybackiej oznaczone numerami: 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18 i 30 pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Wszystkie są parterowe, murowane, tynkowane, założone na planie prostokąta.
Przy Placu Daszyńskiego, z bogatej niegdyś secesyjnej zabudowy miasta pozostały jedynie dwa zabytkowe budynki (nr 8 i 14). Do rejestru zabytków wpisano ratusz neogotycki i stojący obok budynek w tym samym stylu. Wzniesiono je w 1900 roku za pieniądze pochodzące z kontrybucji po wygranej wojnie z Francją w 1871 r.
W ratuszu mieści się Sąd Rejonowy, Urząd Stanu Cywilnego i Muzeum Ziemi Piskiej. W muzeum eksponowana jest fauna i flora Puszczy Piskiej, piśmiennictwo polskie na Mazurach oraz dokumenty z historii Pisza. Na szczególną uwagę zasługuje kamienna "baba pruska" pochodząca z Wejsun, przedmiot kultu pruskiego plemienia Galindów. Inne zabytki godne uwagi to plebania ewangelicka przy placu Daszyńskiego 13B i kaplica cmentarna przy ul. Dworcowej.
Na terenie Piskich Zakładów Przemysłu Sklejek rośnie dąb o średnicy pnia 4,35 m i wysokości 28 m.
Poniżej znajdują się zdjęcia niektórych zabytków wraz z krótkimi opisami
Zabytkowa kamieniczka przy placu Daszyńskiego. Widok od strony mostu samochodowego na rzece Pisie. Zabytkowe kamieniczki przy placu Daszyńskiego. Widok z lotu ptaka.
Zabytkowe domy na ulicy Rybackiej. Widok z ulicy Rybackiej, od str. Ogniska Muzycznego. Budynek Urzędu Gminy i Miasta w Piszu. Widok z ulicy Gizewiusza.
Zabytkowe kamieniczki przy placu Daszyńskiego. Widok z lewego brzegu rzeki Pisy (od strony parku). Zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Widok z placu kościelnego.
Zabytkowa kamieniczka przy placu Daszyńskiego. Widok od str. Ratusza (plac Daszyńskiego). Ratusz neogotycki, w którym mieści się m. in. Muzeum Ziemi Piskiej i Urząd Stanu Cywilnego.
Zabytkowa baszta przy placu Daszyńskiego.
Ratusz neogotycki widziany nocą.

Zabytkowa plebania ewangelicka przy placu Daszyńskiego

"Drewno, potrzebne do budowy ratusza, [...] należy
dostarczyć miastu z lasów książęcych za połowę ceny."
(fragment praw miejskich Pisza z 1645 r.)

34 lata - tyle trwała kadencja pierwszego piskiego burmistrza, polskiego szlachcica Czerniewskiego. Mieszkańcy musieli darzyć go wielkim szacunkiem i zaufaniem, skoro po jego śmierci uczczono go kwiecistą mową pogrzebową, wydrukowaną potem w Królewcu. Jedną z jego zasług jest to, że Pisz możemy dziś nazywać miastem.

Siedziba władz miejskich znajdowała się w ratuszu. Jest to budowla neogotycka z ok. 1900 roku. Trzeba przyznać, że ratusz sprawia wrażenie reprezentacyjne i tworzy harmonijną całość z otaczającymi go kamieniczkami oraz układem ulic rynku. Zdobią go ostrołukowe, wypełnione witrażami okna w glinianych opaskach i z ceglanymi gzymsami. W centrum fasady, zakończonej schodkowym szczytem, znajduje się zegar, a na sygnaturce z pokrytej patyną miedzi został umieszczony wiatrowskaz.
Dziś ratusz w większości zatracił swoje pierwotne przeznaczenie, ponieważ obecnie udajemy się tam, aby zawrzeć ślub cywilny, wypożyczyć książkę albo obejrzeć wystawę w muzeum. Dawniej odbywały się tu jeszcze rozprawy sądowe, przetrzymywano złoczyńców w areszcie, a także wykonywano bardziej prozaiczne zajęcia takie jak... pranie, bowiem znajdowała się tu miejska pralnia.
KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. JANA CHRZCICIELA w Piszu
kościół

Za tym zabytkowym murem kamiennym znajduje się Kościół pod wezwaniem Św.Jana Chrzciciela

...z późnorenesansowym ołtarzem głównym, (odnowiony w 1696 r.),...barokową amboną(1701r)

i siedemnastowieczną chrzcielnicą.

A najstarsza wśród tych zabytków jest wieża kościoła odbudowana po pożarze z 1694 roku. Jej ściany, z ryglówki, powstały w 1737 roku. Cała jest murowana i otynkowana. Składa się z trzech kondygnacji, z zamykającym się półkoliście otworem wejściowym na osi. Namiotowy dach wieży przechodzi w latarnię ośmioboczną. Na szczycie znajduje się zegar widoczny z czterech stron świata oraz (od 1739 roku) krzyż. Pozostała część budynku kościoła, wzniesiona w końcu XVI wieku, przebudowana została w 1843 roku.

Zgodnie z planem Pisza wykonanym przez Guisego w 1684 r., dawniej wokół kościoła (większy krzyż) znajdował się cmentarz o regularnym układzie, z symetrycznie rozmieszczonymi mogiłami (kilka mniejszych krzyżyków), między którymi sadzono zapewne symbolizujące odrodzenie drzewa owocowe, co jest typowym rozwiązaniem z okresu średniowiecza. Przypuszczalnie cmentarz przykościelny funkcjonował do ok. 1838 r, kiedy zamknięto świątynię ze względu na fatalny stan techniczny.

KOŚCIOŁY W PISZU
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Pl. Daszyńskiego 12 a, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-22-80,

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej
Ul. Zagłoby 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-24-78,

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela
Ul. Armii Krajowej 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-22-43

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Józefa
Ul. Dworcowa 15, 12-200 Pisz, tel. (0-pref.-08) 423-34-57,
Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego
Ul. Sikorskiego 5, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-34-22
SPORT I TURYSTYKA
Hotel
Ul. Ratuszowa 13, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-31-76, 423-32-53,

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy
ul. Warszawska 5, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 425-17-43,
Pływalnia w Piszu
Ul. Kwiatowa, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-23-93
SŁUŻBA ZDROWIA I OPIEKA SPOŁECZNA
APTEKA Nr 79-030
ul. Wojska Polskiego 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-26-42,

Apteka prywatna
Ul. Warszawska 21, tel. (0-87) 423-43-95,

Apteka Prywatna Sp.
ul. Kościuszki 5, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-29-77,

Gabinet Ginekologiczny
ul. Różana 1, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-54-43,

Gabinet Internistyczny
ul. Gizewiusza 13 p. 23 (budynek SP "Pisa"), tel. 0 601 848 835,

Gabinet okulistyczny
ul. Różana 1, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-54-43,
Masażysta
tel. (0-87) 425-25-60, 0-505-041-248,

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Wąglicka 1, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-54, 425-09-05,

Ośrodek Profilaktyki i Terapii
ul. M. Kopernika 8, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-35-60,

Pediatria
tel. (0-87) 425-12-21, kom. 692 436 475,

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Gizewiusza 5, 12-200 Pisz , tel. (0-87) 423-36-20,

Prywatny Gabinet Internistyczny
ul. Rybacka 9 e, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-23-99,

Prywatny Gabinet Stomatologiczyny
ul. Okopowa 3 a, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-37-72,
Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna
ul. Piłsudskiego 14, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-33-33
Szpital Powiatowy
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Izba Przyjęć
Ul. Sienkiewicza 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Chirurgii Ogólnej
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Dziecięcy
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Intensywnej Terapii
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Noworodkowy
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Obserwacyjno-Zakaźny z Pododdziałem Paliatywnym
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Ortopedyczno-Urazowy
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Pomocy Doraźnej
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. 999 lub (0-87) 423-27-20 alarmowy 112,
Oddział Położniczo-Ginekologiczny
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Oddział Wewnętrzny
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Stacja Dializ
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 423-36-00,
Wytwórnia Płynów Infuzyjnych
Ul. Sienkiewicz 2, 12-200 Pisz, tel. (0-87) 425-04-34
REGION PISKI

Region piski obejmuje następujące miasta i gminy:
? Biała Piska
? Orzysz
? Pisz
? Ruciane-Nida.

MIEJSCOWOŚCI W GMINIE PISZ
BABROSTY, BOGUMIŁY, BORKI, CIESINA, HEJDYK, JABŁOŃ, JEGLIN, JEŻE, KOCIOŁ DUŻY, LISKI, MALDANIN, PILCHY, PISZ POGUBIE TYLNE, POGUBIE ŚREDNIE, ROSTKI, SNOPKI, STARE GUTY, SZCZECHY MAŁE, SZCZECHY WIELKIE, TUROWO, TUROŚL, UŚCIANY, WIARTEL, WIELKI LAS, ZAWADY, ZDORY, ŁUPKI, ŁYSONIE.

Część północna i wschodnia regionu ma bogatą rzeźbę polodowcową i wchodzi w skład Krainy Wielkich Jezior i Pojezierza Ełckiego, zaś południowo-zachodnia stanowi część sandrowej Równiny Mazurskiej. Jest to najbardziej zalesiona część województwa (Puszcza Piska, lasy między Białą Piską i Orzyszem), lasy zajmują 47% powierzchni regionu, który uznawany jest za jeden z najbogatszych w zwierzostan terenów Polski. Bogate jest runo tych lasów (m. in. jagody, grzyby).

Wody pokrywają ponad 12% powierzchni regionu (poza giżyckim i węgorzewskim, najbogatszy w wody region województwa). Jezioro Śniardwy (pow. 11.383 ha), zwane jest niekiedy "mazurskim morzem". Ma ono szereg odgałęzień, np. jeziora: Bełdany, Seksty, Warnołty, Mikołajskie. Ponadto swą atrakcyjnością wyróżniają się jeziora: Roś, Nidzkie, Tałty, Orzysz, Łuknajno, Pogobie Wielkie. Atrakcyjnym turystycznie szlakiem wodnym jest Pisa, która łączy z Narwią i Wisłą Wielkie Jeziora Mazurskie, a przez Kanał Jegliński reguluje stan wód w tym basenie. Najpiękniejszym szlakiem spływów kajakowych na Mazurach jest Krutynia.

Do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych zaliczamy w gminie Pisz wsie: Jabłoń, Kwik, Kociołek Szlachecki, Zdory, Mały Wiartel, Karwik, Rybitwy, Wiartel, Łupki, Hejdyk, Turośl, Pilchy, Wilcze Bagno, Jeże oraz miasto Pisz.

Na terenie gminy Pisz znajduje się rezerwat faunistyczny "Jezioro Pogobie Wielkie" o pow. 692 ha. Jest to miejsce lęgowe rzadkich gatunków ptaków.
JABŁOŃ - miejscowość turystyczna położona w Puszczy Piskiej nad jeziorem Brzozolasek, w odległości 4 km na południowy zachód od Pisza. Stanica wodna PTTK, camping, 200 miejsc noclegowych, pole biwakowe, jadłodajnia, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu turystycznego. Bardzo dobre warunki do wypoczynku, można uprawiać sporty wodne. Dojazd z Pisza autobusami PKS i ZKM.

KARWIK - wieś położona nad jeziorem Seksty i Kanałem Jeglińskim, w odległości 7 km od Pisza, powstała w 1804 roku. Wieś letniskowa, pięć chałup zabytkowych (nr 5, 10, 29, 33, 48). Leśniczówka "Leszczyna", sklep spożywczy. Z Pisza do Karwiku można dojechać autobusem ZKM, 120 mieszkańców, śluza na Kanale Jeglińskim. Możliwość wynajęcia koni i przejażdżki bryczką.

KWIK - wieś powstała w 1434 roku, założona na prawie chełmińskim przez Polaka pochodzącego z Mazowsza o nazwisku Spędek. Szkołę założono w 1745 roku. Wieś leży na północnym brzegu jeziora Białoławki, w odległości 16 km od Pisza, na szlaku kajakowym prowadzącym z jeziora Roś. We wsi sklep spożywczy, przystanek PKS.

POGOBIE ŚREDNIE - wieś położona wśród lasów, łąk, bagien, nad jeziorem Pogobie Wielkie, w odległości 9 km na południe od Pisza. Założona w 1708 roku. Szkołę utworzono między 1805 a 1840 rokiem. Chałupy zabytkowe nr 16 i 46. Jezioro Pogobie Wielkie stanowi rezerwat ornitologiczny chroniący rzadkie gatunki ptactwa wodnego i błotnego. Dojazd z Pisza autobusem PKS. Sklep spożywczy.

WĄDOŁEK - miejsce (nowa pozostała po byłej wsi) położone wśród lasów, w odległości 25 km na południe od Pisza. Najbliższy przystanek PKS w Jeżach (7 km). Obok 3 małe jeziorka i rzeka Rybnica tworząca ciekawe uroczyska leśne. W latach 1805 - 1889 wytapiano tutaj żelazo z rudy darniowej, zalegającej okoliczne tereny. Huta produkowała garnki, narzędzia rolnicze, ruszty do pieców itp. Wyroby z huty rozchodziły się po całych Mazurach, a nawet trafiały na pobliskie Mazowsze. Ładne miejsce na biwaki i rekreację. Obok spiętrzony staw tworzy wodospad, na którym była turbina służąca hucie.

WIARTEL- wieś składająca się z dwóch części: Dużego i Małego Wiartla. Położona między jeziorami Nidzkim i Wiartel, w odległości 11 km od Pisza, założona w latach 1699 - 1700. W XVI wieku istniał tu prymitywny przemysł metalurgiczny, polegający na przetapianiu rudy darniowej i wyrobie podstawowych narzędzi i sprzętów domowych. Istnieje tu duża ferma zwierząt futerkowych, restauracja, szkoła, sklep, poczta, ośrodek zdrowia i punkt apteczny, przystanek autobusowy łączący Pisz z Szerokim Borem. W kierunku płd.-wsch. przystanek PKS na skrzyżowaniu do Uścian oraz Karwicy i Turośli. Obecnie wieś liczy 351 mieszkańców.

ZDORY - stara nazwa - Wilkusy. Wieś położona na półwyspie Pod Lipą oddzielającym jezioro Białoławki od jeziora Seksty, w odległości 19 km od Pisza. Założona została w roku 1508 na prawie chełmińskim przez braci Jana i Marka Stawiskich, przybyłych tu z ziemi łomżyńskiej. Sklep spożywczy, 317 mieszkańców.

PISA - rzeka wypływająca z jeziora Roś i wpadająca do Narwi w Nowogrodzie, licząca 80,4 km; głębokość do 2 m, spadek około 25 cm na 1 km. Łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Posiada dużo meandrów, co zmusza żeglarzy do pełnej koncentracji. Przepływa przez tereny nizinne i podmokłe. Na całej długości jest szlakiem żeglownym. Wzdłuż całej rzeki jest dostateczna ilość miejsc do biwakowania. Na zachodnim brzegu towarzyszą jej lasy Puszczy Piskiej. Nazwa rzeki pochodzi od wyrazu "pisa", co oznaczało w języku Prusów bagno, błoto. Niemcy nazywali ją Galindią (od plemienia Galindów, którzy zamieszkiwali niegdyś te tereny).

KANAŁ JEGLIŃSKI - wybudowany w latach 1845 - 49 (długość 5,5 km), łączy jezioro Roś z jeziorem Seksty. Jest ważnym szlakiem żeglownym łączącym Wielkie Jeziora Mazurskie, poprzez jezioro Roś, z Warszawą. Przy ujściu kanału, w letniskowej miejscowości Karwik, znajduje się śluza. Różnica poziomów między powierzchnią jeziora Roś i jeziorem Seksty wynosi 1 m. Brzegi są zadrzewione, co pozwala wczasowiczom i turystom na przyjemne spacery wzdłuż kanału.

ROŚ - jezioro rynnowe w kształcie litery "S", o powierzchni 1890 ha i głębokości do 31 m, leżące na północny wschód od Pisza. Brzegi przeważnie błotniste i trudno dostępne. Jedynie południowa część, za miejscowością Łupki do wsi Ruda, ma wysoki, zalesiony brzeg, z dobrym dostępem do lustra wody. Na jeziorze znajdują się dwa półwyspy: jeden o nazwie Czarny Róg, na którym leży osada o tej samej nazwie; drugi bez nazwy, na którym położona jest wieś Pilchy. Do północnej części jeziora wpada rzeka Wilkus, płynąca z jeziora Kocioł. Do zachodniej zatoki wpadają dwie rzeki: Konopka płynąca przez wieś Ruda i nieco na północ Święcek, wypływająca z jeziora Borowego. Poniżej półwyspu Czarny Róg wpada Kanał Jegliński, z południowego rogu jeziora wypływa rzeka Pisa. Jezioro typu sielawowego.

POGOBIE WIELKIE - jezioro o kształcie owalnym, mające 679 ha powierzchni, głebokość 0,9 m, na nim wyspa Ostrów Wielki; brzegi trudno dostępne, zabagnione. Całe jezioro stanowi rezerwat ornitologiczny. W odległości około 1 km leży wieś Pogobie Średnie. Dojazd autobusem PKS z Pisza. Jezioro typu linowo - szczupakowego.

ŚNIARDWY - jezioro położone na obszarze czterech gmin: Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki i Orzysz. Największe jezioro w Polsce, liczące wraz z zatokami (Seksty, Kaczerajno, Tuchlin, Warnołty) ponad 13.000 ha (główny zbiornik 10.600 ha) powierzchni. Jego głębokość w stosunku do powierzchni jest niewielka, od kilku do 23 m w najgłębszym miejscu. Linia brzegowa - bardzo urozmaicona, z półwyspami i licznymi zatokami. Długość 17 km, szerokość 13 km. Na jeziorze 4 wyspy; największa z nich to Szeroki Ostrów, połączona z lądem od strony Zdor groblą. Między jeziorami Śniardwy, Kaczerajno i Seksty znajduje się wyspa Kaczor. Na zachód od Szerokiego Ostrowu położone są dwie następne wyspy: Pajęcza i Czarci Ostrów. Ta druga była niegdyś miejscem kultu pruskiego plemienia Galindów. Pływanie po Śniardwach daje dużo emocji, ale jest niebezpieczne i należy zachować jak najdalej idące środki ostrożności. Kajakarze muszą pamiętać o tym, aby trzymać się blisko brzegu i nie wypływać na środek jeziora nawet wówczas, kiedy jest ono zupełnie spokojne. Śniardwy są bardzo kapryśne i zmienne. Gładka, spokojna powierzchnia wody potrafi w ciągu kilkunastu minut pokryć się wysoką, krótką falą. Wysokość fal może dochodzić do I,5 i więcej metrów. W żadnym wypadku nie powinni na Śniardwy wypływać turyści mało doświadczeni i słabo pływający. Jeżeli jezioro jest wzburzone, należy przeczekać w jakimś zacisznym miejscu aż się uspokoi. Stosunkowo najmniej niebezpieczny jest brzeg południowy. Śniardwy są również niebezpieczne z powodu dużej ilości głazów. Zagrażają one nie tylko turystyce żeglarskiej, ale również kajakowej, ponieważ w niektórych wypadkach znajdują się około 20 cm pod powierzchnią wody. Głazy na jeziorze nie są oznakowane. Na jeziorze znajdują się wyspy: Czarci Ostrów, Pajęcza, Szeroki Ostrów (połączony groblą z lądem). Kaczor od kilku lat przestał być wyspą i na skutek zarastania nastąpiło naturalne połączenie z lądem. Prawie połowa brzegów jeziora Śniardwy jest niska i podmokła. Wzdłuż całej długości linii brzegowej od Kwiku do Nowych Gut, ciągnie się strefa roślinności wodnej, głównie trzciny pospolitej.

WIARTEL - jezioro składa się z dwu części: wschodniej, stanowiącej akwen główny oraz północnej, zwanej jeziorem Przylasek. Powierzchnia jeziora Wiartel wynosi 178,6 ha, głębokość zaś dochodzi do 29 m. Na jeziorze znajdują się cztery nieduże wyspy o łącznej powierzchni 1,2 ha, z których największa ma pow. 0,8 ha. Brzegi na ogół niskie.

SEKSTY - jezioro położone w kierunku północno - zachodnim od Pisza, na szlaku wodnym prowadzącym na Wielkie Jeziora Mazurskie. Jest największą zatoką jeziora Śniardwy, leżącą w jego południowo - wschodniej części. Powierzchnia jeziora - 780 ha. Połączone jest z jeziorem Roś Kanałem Jeglińskim. Na jeziorze wyspa Kaczor. Na południowym brzegu znajduje się wieś letniskowa Karwik, a na północnym - wieś Zdory. Typ jeziora - leszczowy.

Puszcza Piska to największa leśna kraina na Mazurach, jeden z największych w Polsce zwartych kompleksów leśnych, o powierzchni leśnej wynoszącej ok. 86 tys. ha i powierzchni ogólnej (wraz z jeziorami, łąkami i wioskami puszczańskimi) wynoszącej ok. 105 tys ha. To obszar lasu o długości 40 km i szerokości ponad 35 km. Oprócz lasu -jeziora, z największym w kraju jeziorem Śniardwy i wspaniałym jeziorem Nidzkie na czele, rzeki - ze słynną z malowniczości Krutynią i meandrującą Pisą o wartkim biegu. Puszcza Piska to przeważnie jednolite bory z domieszką świerka i drzew liściastych. Najbogatsze partie puszczy stanowią lasy świerkowo - sosnowe i sosnowo - świerkowe. Obok sosny i świerka spotykamy tu dąb szypułkowy, grab, lipę drobnolistną, klon zwyczajny, brzozy brodawkowatą i omszoną, olsze czarną i szarą oraz jesion wyniosły.

W lasach żyją dziki, jelenie, sarny, daniele, lisy, zające, borsuki, gronostaje, wilki. Rzadkim zwierzęciem stał się ryś. Bardzo bogaty jest świat ptasi, ogólną ilość występujących tu gatunków ptaków szacuje się na około 200. Na jeziorach i w przybrzeżnych zaroślach żyją mewy i rybitwy, dzikie kaczki i gęsi, perkozy, nury, coraz częściej spotykanym ptakiem jest łabędź niemy. Lasy zamieszkują żurawie, czaple, a także ptaki drapieżne takie jak orły (orzeł przedni - tylko przelotnie, orzeł bielik - gnieździ się w okolicy jeziora Śniardwy), rybołowy, sowy błotne, puchacze, kanie rude, sokoły wędrowne. Jest również kilka stanowisk czarnych bocianów.

W puszczy jest wiele pięknych jezior rynnowych, połączonych malowniczymi strugami i rzeką Krutynią.

URZĄD W PISZU

URZĄD MIEJSKI W PISZU
Godziny pracy Urzędu:
? poniedziałek - czwartek: 7.15 - 15.15
? piątek: 8.00 - 16.00
Kasa czynna:
? poniedziałek - czwartek: 7.30 - 13.30
? piątek: 8.15 - 14.00
BURMISTRZ przyjmuje interesantów w każdy czwartek od 10.00 do 16.00PRZEWODNICZĄCY RADY przyjmuje interesantów w każdy czwartek od 13.00 do 15.00
ORGANIZACJA URZĘDU:
Biuro Rady Miejskiej
? parter, pokój 9.
? tel. (087) 42 41 224; centrala wew. 224.
? kierownik biura - Janusz Zachara.

Wydział Organizacyjny
? I piętro, pok. 39, 40.
? kadry parter, pok. 1
? tel. (087) 42 41 205; centrala wew. 205
Punkt Przyjęcia Interesantów
? Parter
? tel. (087) 42 41 236; centrala wew.
? 236fax.(087) 42 41 238;
? centrala wew. 238
CENTRALA
? (087) 42 35 210; centrala wew. 250
Naczelnik Wydziału
? Jarosław Andrzej Turski
? I piętro, pok. 39
? tel. (087) 42 41 209; centrala wew. 20
? tel. (087) 42 41 210; centrala wew. 210

Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami
II piętro, pok. 57, 58, 59, 60, 61, 62
zagospodarowanie przestrzenne
? parter, pok. 61
? tel. (087) 42 41 225; centrala wew. 225
? parter, pok. 62
? tel. (087) 42 41 229; centrala wew. 229
gospodarka nieruchomościami
? II piętro, pok. 58
? Tel. (087) 42 41 215; centrala wew. 215
? II piętro, pok. 59
? tel. (087) 42 41 216; centrala wew. 216
Naczelnik Wydziału
? Małgorzata Borak
? parter, pok. 57
? tel. (087) 42 41 229; centrala wew. 229
Zastępca Naczelnika Wydziału
? p.o. Ewa Żmijewska
? II piętro, pok. 60
? tel. (087) 42 41 216; centrala wew. 216

Urząd Stanu Cywilnego
? 12-200 Pisz
? pl. Daszyńskiego 7
? tel. (087) 42 32 896
? kierownik USC - Regina Zielińska

Wydział Spraw Obywatelskich Kultury i Zdrowia

I piętro, pok. 26, 28, 29, 30, 37, 38, 56

sprawy meldunkowe
? I piętro, pok. 26
? tel. (087) 42 41 219; centrala wew. 219
? I piętro, pok. 30
? tel. (087) 42 41 221; centrala wew. 221

dowody osobiste
? I piętro, pok. 28; 29
? tel. (087) 42 41 221; centrala wew. 221
? tel. (087) 42 41 232; centrala wew. 232
działalność gospodarcza
? I piętro, pok. 38
? tel. (087) 42 41 208; centrala wew. 208

sprawy wojskowe i obrona cywilna
? II piętro, pok. 56
? tel. (087) 42 41 204; centrala wew. 204

Wydział Finansowy
I piętro, pok. 31, 32, 33, 48, 49, 50, 51
księgowość budżetowa
? I piętro, pok. 31, 32

podatek od środków transportowych
? I piętro, pok. 48
? tel. (087) 42 41 211; centrala wew. 211
podatki na wsi
? I piętro, pok. 49
? tel. (087) 42 41 212; centrala wew. 212

podatki w mieście
? I piętro, pok. 50
? tel. (087) 42 41 213; centrala wew. 213

kasa
? I piętro, pok. 51
? tel. (087) 42 41 214; centrala wew. 214

Naczelnik Wydziału
? Skarbnik Aldona Klimek
? I piętro, pok. 33
? tel. (087) 42 41 228; centrala wew. 228

Zastępca Naczelnika
? Janina Smaka
? I piętro, pok. 32
? tel. (087) 42 41 227; centrala wew. 227

Zastępca Naczelnika
? Joanna Sadłowska
? I piętro, pok. 48
? tel. (087) 42 41 213; centrala wew. 213
Wydział Gospodarki Komunalnej i Rozwoju
I piętro, pok. 34, 35, 36, 57
Inwestycje
? I piętro, pok. 35
? tel. (087) 42 41 223; centrala wew. 223
dodatki mieszkaniowe
? parter, pok. 11
? tel. (087) 42 41 206; centrala wew. 206
sprawy mieszkaniowe
? parter, pok. 20, 21
? tel. (087) 42 41 239; centrala wew. 239
ochrona środowiska, rolnictwo i leśnictwo
? parter, pok. 12
? tel. (087) 42 41 231; centrala wew. 231
Naczelnik Wydziału
? Stanisław Chudoń
? I piętro, pok. 36
? tel. (087) 42 41 222; centrala wew. 222
Radca Prawny
? I piętro, pok. 41
? tel. (087) 42 41 226; centrala wew. 226
Pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych
? I piętro, pok. 39
? tel. (087) 42 41 209; centrala wew. 209
Samodzielne Stanowisko ds. Audytu Wewnętrznego
? I piętro, pok. 40
? tel. (087) 42 41 210; centrala wew. 210
Samodzielne Stanowisko ds. Integracji z Unią Europejską
? I piętro, pok. 41
? tel. (087) 42 41 226; centrala wew. 226
Samodzielne Stanowisko ds. Pozyskiwania Funduszy Unijnych
? parter pok.12
? tel. (087) 42 41 231; centrala wew. 231

TURYSTYKA

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
W parku żyją głównie dzikie zwierzęta - wilki, jelenie, daniele, koniki polskie (potocznie zwane tarpanami), dziki, wszelkie ptactwo. Atrakcją są żubry, bobry, bizony. Zwierzęta można pogłaskać, nakarmić i zaprzyjaźnić się z nimi.

tel. 087 425-73-65

Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej w Popielnie

Stacja znana z hodowli koników polskich, jeleni oraz bobrów. W IX-wiecznym spichlerzu działa muzeum, gdzie można zapoznać się z historią stacji oraz obejrzeć kolekcję poroży. Stacja organizuje przejażdżki konno, bryczką.

tel. 087 423-15-19

Mazurski Park Krajobrazowy
? spływy kajakowe Krutynią
? wędrówki piesze po atrakcyjnych terenach Puszczy Piskiej
? rejsy żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich
? zawody wędkarskie
? zbieranie runa leśnego, grzybów
tel. 089 742-14-05

Kościół w Świetej Lipce
? koncerty organowe

Wilczy Szaniec

Była kwatera Hitlera w Gierłoży
czynne: pon. - niedz. (od świtu do zmroku)

tel. 089 752-44-29

Muzea
? Muzeum Ziemi Piskiej, Pisz, Plac Daszyńskiego 7, tel. 087 423-22-64

Stała wystawa obejmująca zbiory fauny i flory Puszczy Piskiej. W części historycznej eksponowane są dokumenty z przeszłości miasta i okolic.

? Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie, tel. 087 423-19-21

Muzeum poświęcone życiu i twórczości K. I. Gałczyńskiego, zawiera bogate zbiory pamiątek, listy, rękopisy itp.

? Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie ul. Portowa, tel. 087 427-32-42

Zawiera etnograficzne oraz historyczno-archeologiczne zbiory ilustrujące historię, kulturę ludową dawną i obecną. Organizowane są kursy ceramiczne, układania kwiatów, malowania na szkle itp.

czynne: pon. - pt., 8.00-18.00; sob. - niedz., 10.00-15.00

? Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni tel. 089 752-20-23

Zabytkowe chałupy mazurskie z dawnym wyposażeniem, organizowane sę imprezy plenerowe.

czynne: wt. - niedz., od 9.00 do zmroku
Piramida w Rapie

Grobowiec rodziny Farenheidów, wzorowany na budowlach egipskich.

Wiadukty w Stańczykach (Puszcza Romnicka)

Najwyższe w Polsce wiadukty są pozostałością dawnej linii kolejowej.

Wojnowo
? Klasztor Starowierców pochodzący z 19 wieku, tel. 087 423-60-81
? Cerkiew prawosławna pochodząca z początków 19 wieku
Kolej wąskotorowa w Ełku

Muzeum kolei wąskotorowej, przejażdżki koleją

tel. 087 610-84-71

Ferma jeleniowatych w Kosewie

Na dużych wybiegach żyje około 180 jeleni i 200 danieli, a także muflony, koniki polskie (potocznie zwane tarpanami) i konie. Po malowniczych terenach oprowadza przewodnik.
Muzeum przyrodnicze zawiera ekspozycję okolicznej fauny i flory.

czynne: wt. - niedz., w godz. 10.00-18.00 tel. 089 742-43-80
Rejsy statkiem
? Pisz, statek SMĘTEK - jedyny na mazurach statek o napędzie kołowym, tel. 087 423-45-43
? Ruciane - Nida, ŻEGLUGA MAZURSKA, tel. 087 423-10-43
? Statek LECH, tel. 087 423-12-65, 0 601-383-131
Spływy kajakowe
? DIUNA, ul. Wojska Polskiego 88/70, tel. 087 423-02-09, 0 603-375-832
? CAMP PISZ, Al. Turystów 1, tel. 087 423-44-63, 0 90-541-573
Wypożyczalnie sprzętu wodnego, czarter jachtów
? CAMP PISZ
? DIUNA
? Ośrodek Wypoczynkowy ROŚ, Al. Turystów 3, tel. 087 423-49-60
? Ośrodek Sportów Wodnych MOSZCZENICA w Łupkach, tel. 087 423-29-13
Jazda konna
? K. Farensztein, Gałkowo, tel. 087 423-61-23
? Ośrodek Turystyczny ROŚ
? Stanica Żeglarska MOSZCZENICA
INWESTYCJE

OFERTA SPRZEDAŻY, DZIERŻAWY I ZAGOSPODAROWANIA NIERUCHOMOŚCI / TERENU

1. Teren: niezabudowany
Lokalizacja: Przy drodze krajowej Pisz - Giżycko
Forma zbycia praw: sprzedaż
Metoda zbycia praw: przetarg
Sytuacja prawna: uregulowana

Powierzchnia całkowita: 8100 m2
Ilość działek: NR 76)3
Przeznaczenie w/g planu zagospodarowania:
Pod usługi z zielenią towarzyszącą. Motel, zajazd z pełnym zapleczem gastronomicznym oraz kompleksowa obsługa turystów zmotoryzowanych, grup autokarowych, stacja paliw
Uwagi do zagospodarowania terenu:
Teren położony między drogą a ścianą lasu
Istniejące uzbrojenie: Teren uzbrojony w sieć energetyczną
Uwagi: Teren położony przy drodze krajowej Warszawa - Pisz - Giżycko, wkomponowany w ścianę lasu

DANE WŁAŚCICIELA OBIEKTU:

Właściciel terenu: Gmina i Miasto Pisz
Adres: ul. Gizewiusza 5, 12-200 Pisz
Tel.: 087 423 52 10
Fax: 087 423 54 29
e-mail:[email protected]
Osoba do kontaktu w sprawie oferty: Małgorzata Borak,
tel. 087 423 52 10 w. 129
2. Teren: niezabudowany
Lokalizacja: Pisz - teren położony w północnej części miasta przy istniejącej linii kolejowej
Forma zbycia praw: sprzedaż
Metoda zbycia praw: przetarg
Sytuacja prawna: uregulowana
Powierzchnia całkowita: 11851 m2
Ilość działek: NR 370
Przeznaczenie w/g planu zagospodarowania:
Pod Przystań Mazurską. Teren przeznaczony na potrzeby portu Żeglugi Mazurskiej, z zapleczem hangarowo - warsztatowym, polem namiotowym stwarzającym możliwości dla rozwoju sportów wodnych : żeglarstwa, kajakarstwa.
Uwagi do zagospodarowania terenu:
Teren położony nad rzeką Pisą. Otoczenie stanowią zadrzewienia i obszary niezainwestowane
Istniejące uzbrojenie: Teren uzbrojony w sieć energetyczną z możliwością podłączenia do kanalizacji miejskiej i sieci wodociągowej.

DANE WŁAŚCICIELA OBIEKTU:

Właściciel terenu: Gmina i Miasto Pisz
Adres: ul. Gizewiusza 5, 12-200 Pisz
Tel.: 087 423 52 10
Fax: 087 423 54 29
e-mail:[email protected]
Osoba do kontaktu w sprawie oferty: Małgorzata Borak,
tel. 087 423 52 10 w. 129
3. Teren: niezabudowany
Lokalizacja: Pisz, teren położony w zachodniej części miasta przy drodze krajowej Olsztyn - Giżycko - Ełk.
Forma zbycia praw: sprzedaż
Metoda zbycia praw: przetarg
Sytuacja prawna: uregulowana
Powierzchnia całkowita: 3,9 ha
Ilość działek: część działki nr 39
Przeznaczenie w/g planu zagospodarowania:
Pod usługi z zielenią towarzyszącą. Motel, zajazd z pełnym zapleczem gastronomicznym oraz kompleksowa obsługa turystów zmotoryzowanych, grup autokarowych, stacja paliw
Uwagi do zagospodarowania terenu:
Teren położony przy ścianie lasu i zabudowie jednorodzinnej - ogrodniczej
Istniejące uzbrojenie: energia, woda, kanalizacja, dostęp do drogi, PKP
Uwagi: Teren położony przy drodze krajowej Warszawa - Pisz - Giżycko, wkomponowany w ścianę lasu

DANE WŁAŚCICIELA OBIEKTU:
Właściciel terenu: Gmina i Miasto Pisz
Adres: ul. Gizewiusza 5, 12-200 Pisz
Tel.: 087 423 52 10
Fax: 087 423 54 29
e-mail:[email protected]
Osoba do kontaktu w sprawie oferty: Małgorzata Borak,
tel. 087 423 52 10 w. 129
4. Teren: niezabudowany
Lokalizacja: Półwysep Szeroki Ostrów na Jeziorze Śniardwy
Forma zbycia praw: sprzedaż
Metoda zbycia praw: przetarg
Sytuacja prawna: uregulowana
Powierzchnia całkowita:
857 745 m2
Przeznaczenie w/g planu zagospodarowania:
Pod usługi turystyczne i sportowe (pole biwakowe, pole golfowe, turystyka konna, baza noclegowa - hotel); szczegóły na planie zagospodarowania.

- teren usług turystycznych - miejsce biwakowe (25912 m kw.)

- teren usług turystycznych - zaplecze sezonowe miejsca biwakowego i pola golfowego (4054 m kw.)

- teren usług sportowych - pole golfowe (226765 m kw.)

- teren usług turystycznych - obsługa ruchu tyrystyki konnej (miejsce postoju dla koni i pojazdów konnych) (3466 m kw.)

- teren usług turystycznych - miejsca widokowe, plaże z sezonowym zapleczem (4317 m kw.)

- istniejący zbiornik wodny, łącznie z otaczającą zielenią, stanowiący użytek ekologiczny

- istniejące zbiorniki wodne do pozostawienia w stanie naturalnym

- punkt widokowy

- teren stanowisk archeologicznych łącznie ze strefą ochronną

- istniejące działki bez prawa zabudowy i grodzenia stałymi elementami, dopuszcza się żywopłoty (15628 m kw.)

- teren (schronisko) dla dzikich zwierząt niepełnosprawnych (175580 m kw.)

- tereny użytków zielonych dla potrzeb "schroniska dla zwierząt" (123138 m kw.)

- tereny zieleni nieurządzonej stanowiące strefę ochronną jeziora

- lasy iglaste bez prawa wyrębu z wyjątkiem cięć sanitarnych (157352 m kw.)

- istniejąca droga gruntowa wymagająca modernizacji - szer. jezdni 5m i szer. ciągu pieszo rowerowego 3m

- projektowane ścieżki pieszo-rowerowe

- teren usług turystycznych - baza noclegowa z zapleczem (15580 m kw,)

- teren usług komunikacyjnych - parkingi (5562 m kw.)

- teren usług sportowych (15839 m kw.)

- teren usług turystycznych - pole namiotowe z zapleczem sezonowym (6883 m kw.)

- teren usług turystycznych - stajnie dla koni z wybiegami (10890 m kw.)

- teren zieleni urządzonej (34962 m kw.)

- tereny zieleni nieurządzonej stanowiące strefę ochronną jeziora

- istniejący zbiornik wodny, łącznie z otaczającą zielenią, stanowiący użytek ekologiczny

- teren przeznaczony pod zalesienie (6442 m kw.)

- punkt widokowy

- istniejący rów melioracyjny, wymagający stałej konserwacji i ochrony

- teren projektowanej przepompowni ścieków (246 m kw.)

- teren projektowanej stacji transformatorowej (174 m kw.)

- teren projektowanego ujęcia wody ze strefą ochronną (170 m kw.)

- projektowany most na grobli

- teren istniejących użytków zielonych (24795 m kw.)

- istniejąca droga gruntowa wymagająca modernizacji - szer. jezdni 5m i szer. ścieżki rowerowej 2,5m i chodnika 1,5m

- istniejąca droga gruntowa wymagająca modernizacji - szer. jezdni 5m i szer. ciągu pieszo-rowerowego 3m

- projektowana droga dojazdowa, szer. jezdni 5m i szer. ciągu pieszo-rowerowego 3m
Projekt planu zagospodarowania oraz wizualizacji oferty:
Biuro Architektoniczne i Sztuk Plastycznych
"Sosak & Sosak" Sp. z o. o.
10-712 Olsztyn, ul. Zodiakalna 2
tel/fax: (0...89) 52-40-240
e-mail: [email protected]

DANE WŁAŚCICIELA OBIEKTU:

Właściciel terenu: Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Śniardwy" w Zdorach
Adres pocztowy:
Zakład "Pietrzyki"
Pietrzyki 6
12-201 Pisz 3
Tel.: 0...87 423 43 51
e-mail: [email protected]

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Mazury

GIŻYCKO



Miasto leży na przesmyku między jeziorami Niegocin i Kisajno, w regionie zwanym Krainą Tysiąca Jezior.

Miasto powstało na miejscu pruskiej osady, która istniała przed podbojem Krzyżaków. W pierwszej połow...