Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Obie siostry były piękne. Różnią się od siebie typami urody. Alina jest blondynka o różanej cerze, co można wywnioskować ze słów Kirkora: "(...) u tej warkocz cudny (...) a ta zaś różana (...)". Można powiedzieć, ze jest ona przeciwieństwem swej starszej siostry - Balladyny. Balladyna ma ciemne włosy, alabastrową cerę oraz czarne oczy ("Ta z alabastrów (...) ma pod rzęsą węgle (...)").

Dziewczęta jednak nie różnią się tylko wyglądem... Maja także odmienny stosunek do matki. Oczywisty jest fakt, ze obie ja kochają, lecz moim zdaniem Alina bardziej ukazuje swe uczucia. Zwraca się do matki z miłością i troska, używa wielu zdrobnień (np. "Słoneczko lubi twoję główkę siwa (...)"). Balladyna natomiast jest ironiczna, irytują ja marzenia matki ("Co ty tam słuchasz, jak się matce marzy.").

Myślę, ze można powiedzieć, iż Balladyna jest leniwa, ponieważ gdy matka proponuje jej, aby następnego dnia odpoczęła, a Alina z mama pójdą na żniwo, Balladyna milczy. Prawdopodobnie chętnie zgodziłaby się na propozycje matki, lecz Alina ostro protestuje oferując, ze to ona wraz z siostra dokończą prace.

Z tekstu można wywnioskować, iż Alina kocha swoja siostrę. Zwraca się do niej podobnie, jak do matki - używając zdrobnień (np. "Siostrzyczko moja! siostrzyczko kochana!").

Alina, martwiąc się o przyszłość swej siostry, obiecuje jej, ze jeżeli zostanie żoną Kirkora, znajdzie męża również dla Balladyny. Ta jednak jest zazdrosna i nie dopuszcza do siebie myśli, ze to jej siostra może poślubić Kirkora

Zarówno Alina, jak i Balladyna gorąco pragnęły wyjść za Kirkora. Obie wyznają mu miłość, choć Alina robi to bardziej bezpośrednio, niż jej siostra. Balladyna pozostaje tajemnicza ("Ach! ja ci nie powiem: Nie... ale nie śmiem wymówić: tak panie (...)".

Choć obie siostry zapewniają o prawdziwej miłości, myślę, ze jedynie Alina kocha Kirkora szczerze; nie dlatego, ze jest bogaty.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna?. Są siostrami i córkami ubogiej wdowy. Mieszkają w chacie w lesie niedaleko jeziora Gopło.
Balladyna, starsza z si...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.
Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie. Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny.
Jest ładną,...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - dwie bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” - charakerystyka porównawcza.

„Jaki wybór trudny!
Starsza jak śniegi- u tej warkocz cudny,
...Ta z alabastrów-a ta zaś różana-
· Ta ma ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny na podstawie dramatu J. Słowackiego pt. "Balladyna".

Dwie siostry-Alina i Balladyna-bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna", podobne, a może nie?

Obydwie są córkami ubogiej wdowy, wychowywały się w ubogiej chacie i obie pragną wyjść za Kirkora. I na tym kończy się p...