Do plakatu
REGUŁA PRAWEJ DŁONI - jeżeli prawą dłoń ustawimy tak, żeby kciuk wskazywał zwrot prądu w przewodniku, to cztery palce obejmując przewodnik wskażą nam zwrot linii pola magnetycznego.
PIORUNOCHRON- urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, przez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym(co najmniej 50 mm2).
Magnes to kawałek rudy posiadającej właściwości przyciągania żelaznych ciał. Magnez nie przyciąga: metali szlachetnych, aluminium, brązu. Rodzaje magnesów: sztabkowy, podkowiasty, igła magnetyczna. Metalowy pręt możemy namagnesować gdy przyczepimy do jednego z nich magnes. A można go rozmagnesować odczepiając magnez.
Pole magnetyczne jest wytwarzane przez każdy magnez i przez każdy przewód w którym płynie prąd. Pole magnetyczne jest to przestrzeń w której działają siły magnetyczne na zwojnicę lub na przewód z prądem. Pole magnetyczne wokół przewodu prostoliniowego z prądem jest polem wirowym. Linie tego pola są krzywymi zamkniętymi. Aby otrzymać silniejsze pole magnetyczne, przewód prostoliniowy zwijamy w zwojnicę. Jeszcze silniejsze pole otrzymujemy, gdy do zwojnicy wsuniemy pręt żelazny. Jeżeli przez zwojnicę płynie prąd to rdzeń żelazny namagnesuje się. Gdy prąd przestaje płynąć, to żeń ten ulega rozmagnesowaniu. Kształt linii pola magnetycznego magnesu sztabkowego. Jeden koniec zwojnicy wytwarza biegun północny, natomiast drugi biegun południowy. Zwrot linii pola magnetycznego wokół prostoliniowego przewodu i wokół zwojnicy określamy regułą prawej dłoni.