Charakterystyka porównawcza Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie "Zemsty” Aleksandra Fredry. Obaj prezentują typowe zachowania Polskiej szlachty jednak bardzo się od siebie różnią.

Przeciwnicy są w podeszłym wieku i ubierają się w tradycyjny strój szlachecki, czyli: kontusz, czapka oraz szabla włożona za pas. Cześnik w porównaniu z drobnym i szczupłym Rejentem jest dobrze i silnie zbudowanym mężczyzną, któremu nie brakuje sprawności fizycznej.

Obaj panowie są swoimi przeciwieństwami pod względem charakteru i osobowości. Rejent jest człowiekiem wyciszonym, skrytym, opanowanym i małomównym, który przy porywczym i skłonnym do bijatyk Cześniku wydaje się aniołkiem. Niestety pozory mylą. Raptusiewicz swoją szczerością, gościnnością, prawdomównością na głowę bije zakłamanego, dwulicowego i obłudnego Milczka.

Cechy charakteru ujawniają się w sposobie postępowania postaci. Sędzia Milczek począwszy od sprawy murarzy, kończąc próbie zbicia majątku na szczęściu syna nie gra czysto. Jego ulubione powiedzenie to: "Niech się dzieje wola nieba. | Z nią się zawsze zgadzać trzeba". Cześnik który jest skłonny do awantur zawsze znajduje u sąsiada powód do kłótni. Przykładem jest chociażby spór o mur graniczny. Ulubione powiedzenie awanturnika to "Mocium Panie".

Kończąc charakterystykę stwierdzam, iż przy gwałtownym, lecz szczerym Cześniku, zakłamany i fałszywy Rejent wypada słabo. Pewnie, dlatego uważam, iż Raptusiewicz jest postacią bardziej barwną i ciekawą.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Macieja Raptusiewicza i Rejenta Milczka.

Głównymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry są bez wątpienia Cześnik Maciej Raptusiewicz oraz Rejent Milczek. Owe postaci żyły na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku we wsi Odrzykoń, w której dzieliły zamek. Wiele ich łącz...