Ściąga z epok: średniowiecze, renesans, barok, oświecenie

Rota – maria konopnicka 1908, muzyka feliks nowowiejski Sredn: straszono bogiem, Cechy lit: dydaktyzm, moralizatorska, anonim, do nasladow, poszerz wiedzy i wzorce osob. Filozofia:
augustynizm-czł miedzy zw. A aniolami,swiat=walka dobra ze zlem ; skolastyka-prawdy wiary mozna uzasadnic rozumowo,podst teologi ; tomizm-czł. walczy z pokusami Sztuka: romanski, gotycki, bog w centrum zainteresowania, temat. Religijn, wspomaga religie ; Gat: kroniki,piesn,dramat liturgiczny, sagi. Przedst Taniec smierci ;Przyk. Boska komedia,piesn o rolandzie, zywot sw. Wojciecha. ; Renesans:hedonizm-nalezy szukac szczescia. Lit: dba o slawe, jezyki narodowe, umiar, lad, harmonia, prostota, cechy antyczne, wattki mitolog. Czlowiek ma 1 msc, bog jest lagodny, ludzki, Gat; Piesn,fraszka,kazanie,misterium,epigramat.Rej,kochanow,szekspir ; Barok: 16-18w.Marinizm–naduzywanie metafor;koncept-zadziwanie ; Gradacja-figura ; stylistyczna, stopniowanie. Palindrom-czytanie wpr/spak.Sarmatyzm–barokowa formacja kulturowa ; pasek,morsztyn Oswiec: rozwoj 18w. Zapoczatkowali go franzuci. Bajki krasickiego,;
Wybicki, Rozum, idealy klasyczne, Lit: dydaktyzm, odwolanie do filozofi, sentymentalnosc, rokoko, klasycyzm, harmonia, lad, umiar.Kartezju, rosseau, krasicki GAT: tragecia, komedia; Sentymentalizm -uczyciowosc,pwrot do natury,czlowiek,gatunek to sielanka, prowadzenie boh. Konst. 3 maja, powst teatru, pisma: monitor zabawy przydtne i pozyteczne, wlk. Encyklop francuska. Obiady czwartkowe. Krytyka wad. BAJKI: jest wstep do bajek, moze sie zdarzyc wszystko.. Bajka epigramatyczna(krotka), narracyjna. Bajka zwierzeca. || Zdrajcy- potocki, poninski i branicki.


Dodaje tez załacznik open office

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Krótka ściąga na maturę ze wszystkich epok.

ANTYK
Iliada. Achilles, Agamemnon, Menelaos, Odyseusz, Nestor. Troja: Hektor, Parys, Priam, Eneasz. Bog: Zeus, Apollo, Atena, Hera, Ares, Posejdon. Agamemnon zabiera Ach. Bryzeide, ten sie dołącza po śmierci Patroklesa. Tyrtajos „Rzecz to p...