Fizyka współczesna
1. Rodzaje promieniowania elektromagnetycznego
a) Radiowe
b) Telewizyjne
c) Mikrofale
d) Podczerwień
e) Światło (widzialne, białe)
? Czerwone
? Pomarańczowe
? Żółte
? Zielone
? Niebieskie
? Fioletowe
f) Ultrafiolet
g) Rentgenowskie
h) Gamma
2. Widmo fal elektromagnetycznych - rozkład promieniowania elektromagnetycznego z długością lub częstotliwością
3. Foton i jego właściwości
? Foton jest cząstką elementarną wymienianą podczas oddziaływań elektromagnetycznych przyznaje się, że ma serową masę spoczynkową.
? Każdy fonon niesie ze sobą energię opisaną wzorem Plancka Ef= h*f h-stała Plancka c=3*108m/s
? Masa relatywistyczna fotonu
? Pęd fotonu
4. Zjawisko fotoelektryczne(ZFZ)- Polega na wybijaniu elektronów z powierzchni płytki metalowej przez fotony o odpowiedniej energii. Zjawisko to wyjaśnił A. Einstein w 1905r.
Jeżeli energia fotonów jest większa od pracy wyjścia to wybite elektrony uzyskują energię kinetyczną, której maksymalna wartość jest opisywana wzorem Einsteina ? Milikana.
E?kmax=Ef?? ? ? ?-praca wyjścia
5.Fotokomórka-lampa próżniowa zawierająca katodę, na którą padają fotony i anodę do której docierają elektrony (fotoelektrony) wybite z katody. Fotoelektrony można zatrzymać w obszarze między katodą a anodą przeciwnym (hamującym) polu elektrycznym (- do anody, do katody)
6.Praca wyjścia-najmniejsza energia z jaką elektron jest utrzymywany w płytce metalowej ?=hc/?[eV] elektronowolt
7.Częstotliwość graniczna-minimalna częstotliwość przy której zachodzi zjawisko fotoelektryczne fgr
8.Napięcie hamowania Uh=Hf?gr/e
Przy odpowiednio wysokim napięciu hamowania prąd przez fotokomórkę przestaje płynąć, ponieważ wszystkie wybite z katody elektrony zostały zatrzymane polem elektrycznym.
9. Elektronowolt ? 1 eV to energia kinetyczna jaką uzyskuje elektron przyśpieszony polem elektrycznym o różnicy potencjałów 1V
10.Dualizm korpuskularno falowy promieniowania elektromagnetycznego-promieniowanie elektro-magnetyczne wykazuje własności korpuskularne jak i falowe, zależnie od okoliczności zachowuje się jak strumień cząstek(fotonów) albo jak fale(elektromagnetyczne)
11.Dualizm korpuskularno-falowy materii- cząstkom materialnym można przypisać tzw. Fale materii. Są to statyczne fale pozwalające przewidzieć prawdopodobieństwo znalezienia makroobiektów w wybranym elemencie przestrzeni.
12.Dlugość fal materii-jest odwrotnie proporcjonalna do pędu cząsteczki materialnej
13.Postulaty Bohra
a) Elektron krąży wokół jądra po orbicie kołowej pod wpływem siły kulombowskiej
b) Elektron może krążyć tylko po Rakiej orbicie, dla której orbitalny moment pędu jest całkowitą wielokrotnością stałej Plancka podzielonej przez 2? ?=n*h/2?
c) Elektron krążący na orbicie dozwolonej nie emituje promieniowania elektromagnetycznego
d) Elektron w atomie wodoru przeskakując z orbity o energii wyższej na orbite o energii niższej, emituje kwant promieniowania elektromagnetycznego energii równej różnicy między dozwolonymi poziomami energii En-Em=Ef
?14. Promień n-tej orbity dozwolonej elektronu w atomie wodoru rn=r??2*r?1
15. Moment pędu na n-tej orbicie dozwolonej
16.Prędkość elektronu na n-ej orbicie dozwolonej
17.Energia na orbitach dozwolonych
18. Seria Widmowa-zbiór linii widmowych powstających w wyniku przejść elektronów z wyższych poziomów energetycznych na niższy poziom energetyczny
19.Poziom podstawowy- charakteryzuje się najniższą możliwą energią. Elektron może przebywać na nim nieskończenie długo. Elektron krąży najbliżej jądra atomowego
20.Poziomy wzbudzone-charakteryzują się energiami wyższymi od podstawowego,elektrony przebywają na nich niezmiernie krótko, spadając n na poziomy o energiach niższych emiryją porcię energii (promieniowania kwantowego fotonu o energii równej różnicy między dozwolonymi poziomami energetycznymi).
Niektóre symbole i wzory są czytelne w załączniku(robiłem je w wordzie)