Budowa i funkcje układu oddechowego człowieka

Układ oddechowy dzieli się na:
Drogi oddechowe- (jama nosowa, gardło, krtań, tchawica) oraz narząd wymiany gazowej- płuca.
Funkcje dróg oddechowych:
Oczyszczenie, nawilżenie i ocieplenie powietrze, przez jego dotarciem do płuc.

Adaptacją do oczyszczania jest obecność w drogach oddechowych nabłonka wielorzędowego z rzęskami, a także obecność gruczołów produkujących śluz, który zlepia zanieczyszczenia, co ułatwia ich pozbycie się. Śluz ten także nawilża powietrze. Natomiast naczynia krwionośne (krew) je ociepla.
Gardło- jest wspólnym odcinkiem dla układu pokarmowego i oddechowego.
Krtań- są w niej struny głosowe (odpowiadające za wydawanie dźwięków) oraz nagłośnia (fałd, który podczas przełykania zamyka wejście do krtani, w celu zapobiegnięcia zadławieniu).
Tchawica- ma postać rury wzmocnionej niekompletnymi chrzęstnymi pierścieniami.
Płuca- znajdują się w opłucnej (błona z tkanki łącznej), która zabezpiecza płuca przed tarciem o żebra.
Lewe płuco jest mniejsze, ponieważ musi być miejsce na serce (dlatego składa się z dwóch płatów), natomiast prawe jest zbudowane z trzech płatów.
Dostarczanie tlenu w płucach: z oskrzeli, przez oskrzeliki do pęcherzyków płucnych.
Proces wymiany gazowej zachodzi w pęcherzykach płucnych!
Pęcherzyki płucne zbudowane są z jednowarstwowego nabłonka płaskiego (ułatwia to dyfuzję gazów). Każdy pęcherzyk płucny otoczony jest siecią naczyń krwionośnych włosowatych (zwiększa to powierzchnię wymiany gazowej). W pęcherzykach płucnych znajduje się niewielka ilość płynu umożliwiającego rozpuszczenie tlenu i jego dyfuzję.
Mechanizm wdechu i wydechu:
Przepona i mięśnie międzyżebrowe to narządy pomocnicze. Zbudowane są z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej.
Wdech: przepona i mięsnie międzyżebrowe się kurczą (przepona się obniża). Objętość płuc rośnie. Ciśnienie w płucach maleje (staje się niższe niż na zewnątrz- to powoduje zassanie powietrza)
Wdech jest aktem czynnym.
Wydech: mięśnie międzyżebrowe się rozkurczają. Klatka piersiowa opada. Przepona się unosi. Objętość płuc maleje. Ciśnienie w płucach rośnie (co powoduje wydostanie się powietrza na zewnątrz).
Wydech jest aktem biernym.
Podczas wypadku, gdy w płucach powstanie otwór, należy go jak najszybciej zatkać aby nie dopuścić do wyrównania ciśnienia w płucach i na zewnątrz, ponieważ człowiek nie będzie w stanie samodzielnie oddychać. Musi być zachowana KORZYSTNA RÓŹNICA CIŚNIEŃ.
Osobie, która nie oddycha podaje się mieszankę z dużą ilością CO2, aby pobudzić receptory w tętnicach szyjnych, które są wrażliwe na wzrost stężenia CO2. Wtedy powstaje impuls nerwowy, który przekazywany jest do ośrodka ruchów oddechowych w rdzeniu przedłużonym, a stamtąd impuls trafia do mięsni międzyżebrowych aby zmusić je do pracy.
Jeżeli człowiek ma tylko problemy z oddychaniem podaje się czysty tlen.
Pojemność oddechowa to ilość powietrza wymieniana w czasie spoczynku, średnio u mężczyzny wynosi ona około 0,5 litra. Pojemność dopełniająca, czyli ilość powietrza, którą można maksymalnie pobrać przy wdechu, wynosi 2,5-3 l. Ilość powietrza, którą można usunąć przy maksymalnym wydechu, to pojemność zapasowa, około 1,2-1,5l. Wyżej wymienione pojemności składają się na tzw. Pojemność życiową (4-4,5l), która razem z pojemnością zalegającą (powietrzem, które zawsze znajduje się w płucach, około 1,2l) daje całkowitą pojemność płuc.
Powietrze wdychane:
Azot- 78%, Tlen- 21%, Dwutlenek węgla- 0,03%, Woda w postaci pary wodnej- zmienna, na ogół 0,5%, Pozostałe- 1%.
Powietrze wydychane:
Azot- 78%, Tlen- 16%, Dwutlenek węgla- 4%, Woda w postaci pary wodnej- 6%, Pozostałe- 1%.
Palenie papierosów działa szkodliwie na cały organizm. Powoduje m.in. chroniczny nieżyt dróg oddechowych, niedotlenienie organizmu oraz raka płuc.
Choroby układu oddechowego:
Stan zapalny dróg oddechowych, czyli nieżyt nosa (tzw. Katar), gardła, krtani, tchawicy lub oskrzeli. Niewyleczone nieżyty mogą doprowadzić do zapalenia płuc.
Gruźlica (inaczej tuberkuloza)- przewlekła, zakaźna choroba wywoływana przez bakterie, tzw. Prątki gruźlicy lub prątki Kocha. Objawy gruźlicy: osłabienie, wychudzenie, bladość, w zaawansowanym stadium także uciążliwy kaszel i krwioplucie.
Astma- choroba o podłożu alergicznym. Dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych. W konsekwencji dochodzi do ataku duszności i kaszlu.
Rozedma płuc- stan chorobowy związany z nieodwracalnym uszkodzeniem pęcherzyków płucnych. Powstaje w następstwie palenia papierosów oraz przewlekłego nieżytu oskrzeli. W konsekwencji dochodzi do duszności i niewydolności układu krążenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Budowa i funkcje układu odpornościowego człowieka

Choroby zakaźne przez długi okres nie były dobrze poznane. Długo opierano się na wiadomościach, które to dostarczyli nam już starożytni Grecy. Nikt nie mógł prawidłowo od-gadnąć zagadki śmierci milionów ludzi, dotkniętych chorobą. ...

Biologia

Budowa i funkcje układu pokarmowego

1.Budowa i funkcje układu pokarmowego
Układ pokarmowy człowieka jest odpowiedzialny za trawienie, wchłanianie oraz wydalanie niestrawionych resztek pokarmu. Łączna jego długość to średnio sześć do ośmiu metrów. Układ pokarmowy dz...

Biologia

Budowa, rola i funkcje układu pokarmowego i oddechowego

BUDOWA I FUNKCJE UKŁADU ODDECHOWEGO

W skład układu oddechowego wchodzą:

Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe.
ROLA UKŁADU POKARM...

Biologia

Układy i ich funkcje- biologia

CHOROBY UKłADU ODDECHOWEGO:
Układ oddechowy jest narażony na chorobotwórcze lub drażniące działanie zawartych w powietrzu czynników:
* wirusów
* bakterii
* grzybów
* pyłków
* gazów

Bardzo częste są zak...

Biologia

Schorzenie układu oddechowego - profilaktyka.

Układ oddechowy - zespół narządów umożliwiających organizmowi oddychanie. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie stałej wymiany gazów między organizmem a środowiskiem. Oddychanie jest jedną z najważniejszych czynności organizmu i podstaw...