Kształtowanie sie lewicy na ziemiach polskich.

Komuniści polscy znaleźli się po klęsce Polski we wrześniu 1939 w wyjątkowo trudnej sytuacji. KPP (Komunistyczna Partia Polski) zostało rozwiązane. Zostali pozbawieni tworzenia własnej organizacji. Wielu byłych działaczy KPP przeniosło się na tereny przyłączone do ZSRR. Pierwsze grupy konspiracyjne skupiające komunistów i lewicowych socjalistów powstały w Warszawie na przełomie 1939/1940 roku:
a) Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR,
b) Związek Rad Robotniczo-Chłopskich,
c) „Proletariusz” – Alfred Fiderkiewicz,
W Krakowie powstała Polska Ludowa, kierowana przez Ignacego Fika i Mieczysława Lewińskiego.
W sierpniu 1941 powstał w Warszawie Związek Walki Wyzwoleńczej.

Powstanie Polskiej Partii Robotniczej – PPR.
Pierwsze kroki zmierzające do odbudowy partii komunistycznej podjęto w ZSRR jesienią 1940. Do Polski dotarła Grupa Inicjatywna, której celem było odbudowanie rewolucyjnej partii robotniczej w Polsce. % stycznia utworzona została PPR. Pracami Komitetu Centralnego kierowali:
a) Marceli Nowotko – zamordowany,
b) Paweł Finder – aresztowany przez gestapo,
c) Władysław Gomułka.
Utworzono 7 obwodów PPR: Warszawski, Kielecko-Radomski, Krakowski, Lubelski, Lwowski, Łódzki i Śląski. W latach 1942-1944 poniosło śmierć co najmniej 5 000 członków PPR.

Gwardia Ludowa.
Program PPR (przejście do walk dywersyjno-sabotażowych i partyzantki może jedynie doprowadzić do ogólnonarodowego powstania – to jedyna droga do wywalczenia niepodległości) wymagał powołania własnej siły zbrojnej. Okres formowania Gwardii Ludowej zakończony został w marcu 1942. Po przez czynną walką miała chronić społeczeństwo przed terrorem hitlerowskim. Członkowie PPR mieli obowiązek wstępowania do GL. W ramach GL działało wiele oddziałów partyzanckich żydowskich i radzieckich, złożonych z uciekinierów z obozów i gett.

PPR a państwo podziemne.
W okresie styczeń – kwiecień 1943 doszło z inicjatywy PPR do nawiązania rozmów z Delegaturą Rządu na Kraj. Rozmowy nie przyniosły rezultatów. PPR nie zgodziła się na przeprowadzenie akcji scaleniowej. Przedstawiciele GL chcieli jednak uczestniczyć w pracach AK i w ten sposób uzyskać wpływ na życie państwa podziemnego. PPR opublikowała 1 marca deklarację O co walczymy, w której postulowała unieważnienie wszystkich mianowań rządu emigracyjnego i wyłonienia nowych władz krajowych.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Powstanie nowoczesnych partii politycznych na ziemiach polskich w końcu XIX i na poczatku XX w. i ich wpływ na kształt II Rzeczpospolitej.

Pod koniec XIX w na ziemiach polskich zaczęły kształtować się ruchy polityczne należały do nich m.in.: ruch robotniczy, ruch narodowo- demokratyczny oraz ruch ludowy.

Na powstanie ruchu robotniczego miał wpływ szybki rozwój klas...

Historia

Ksztaltowanie sie władzy ludowej na ziemiach polskich w latach 1944-1948

Temat pracy: „ Kształtowanie się Władzy Ludowej na ziemiach Polski w latach 1944 -1948”

Dokonując przewrotu politycznego komuniści korzystali z efektów rewolucji społecznej. Odwoływali się do ambicji niewykwalifikowanych robot...

Historia

Kształtowanie się obozu polskiej lewicy.

KSZTAŁTOWANIE SIĘ OBOZU POLSKIEJ LEWICY

1. Sytuacja komunistów polskich przed czerwcem 1941r.
Kiedy Międzynarodówka Komunistyczna w 1938r. rozwiązała Komunistyczną Partię Polski i kiedy Polska poniosła klęskę we wrześniu 19...

Historia

Stanisław August Poniatowski - życiotys i ocena własna

W ostatnich latach panowania Augusta III najlepiej zorganizowanym stronnictwem była „familia” Czartoryskich i Poniatowskich. Przywódcami ugrupowania byli Michał Fryderyk Czartoryski, kanclerz litewski, oraz jego brat August Aleksander, wojewo...