Główne instytucje Unii Europejskiej

Europa w obecnym czasie podlega procesowi integracji mający na celu pogłębienie wzajemnych powiązań i wymiany między grupą krajów. Jego dwie najczęściej spotykane formy to:

• Integracja ekonomiczna, polegająca na usuwaniu ograniczeń w handlu między państwami i zapewnieniu swobody przepływu towarów, usług, osób i kapitału

• Integracja polityczna, polegająca na tworzeniu instytucjonalnych mechanizmów i procedur podejmowania decyzji

Wszystkie te postępowania muszą być kontrolowane przez różnego rodzaju instytucje.
Głównymi organami Unii Europejskiej są:
Rada Europejska, w której skład wchodzą szefowie państw i rządów oraz przewodniczący Komisji Europejskiej, stanowi naczelny organ decyzyjny. Zajmuje się kwestiami strategicznymi z punktu widzenia rozwoju Unii oraz określa główne kierunki jej polityki.
Parlament Europejski jest instytucją reprezentującą obywateli państw członkowskich (obecnie liczy 732 deputowanych), wybierani bezpośrednio od 1979 roku na pięcioletnią kadencję, grupującą się według orientacji politycznych, a nie według kryterium państw narodowych (np: socjaliści, chrześcijańscy demokraci, liberałowie). Podstawowe uprawnienia Parlamentu: współtworzenie prawa,kontrola budżetuUnii oraz kontrola Komisji Europejskiej. Po przystąpieniu do Unii Polska uzyska 50 miejsc w Parlamencie (mniej niż Niemcy-99,Francja,Włochy i Wielka Brytania- po 72,a tyle samo, co Hiszpania).
Rada Unii Europejskiej składa się z przedstawicieli państw członkowskich na szczeblu ministerialnym. Skład Rady zmienia się w zależności od problematyki obrad. Maona cechy zarówno organizacji ponadnarodowej, jak i międzyrządowej, podejmującej decyzje w pewnych kwestiach większością kwalifikowaną, a w innych jednomyślnie. Państwa zgromadzone w Radzie opracowują ustawodawstwo Unii, wyznaczają cele polityczne, koordynują politykę poszczególnych państw i rozstrzygają spory między nimi, a także z innymi instytucjami. instytucjami głosowaniach obowiązuje system głosów ważonych. Po przystąpieniu do Unii Polska otrzymała 27 głosów.
Komisja Europejska z siedzibą w Brukseli jest organem wykonawczym. Składa się z 30 komisarzy (w tym przewodniczący), wybieranych na 5 lat i odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny działania Unii Europejskiej. Komisarze zachowując całkowitą niezależność od swoich rządów, zobowiązani są działać wyłącznie w interesie Unii. Komisja ma prawo inicjatywy w propozycjach legislacyjnych, odpowiada za realizacje wspólnych polityk dotyczących konkretnych spraw, administruje budżetem, reprezentuje wspólnoty na zewnątrz i prowadzi międzynarodowe negocjacje.
Trybunał Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich jest organem sądowym Wspólnot. Spełnia on funkcje sądu międzynarodowego, (ponieważ roztrzega spory między państwami członkowskimi), sądu administracyjnego (sprawdza legalność aktów prawnych). Składa się z 25 sędziów (wybieranych na 6 lat) i 8 rzeczników generalnych.






Komitet Regionów został powołany do życia Traktatem Unii Europejskiej. W jego skład wchodzi 222 przedstawicieli społeczności lokalnych mianowanych przez Radę Unii. Jest zgromadzeniem doradczym dla Rady i Komisji Europejskiej zwłaszcza w sprawach dotyczących polityki regionalnej.
Komitet Ekonomiczno- Społeczny jest zgromadzeniem doradczym dla Rady i Komisji Europejskiej głównie w sprawach dotyczących Wspólnot Europejskich. Europejskich jego skład wchodzi 222 członków rekomendowanych przez rządy państw członkowskich na okres 4 lat.
Trybunał Obrachunkowy został utworzony w 1975 roku. Składa się z 25 członków desygnowanych na sześcioletnią kadencję przez państwa członkowskie. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola sposobów zarządzania finansami Wspólnot.
Sąd Pierwszej Instancji został powołany w oparciu o postanowienia Jednolitego Aktu Europejskiego. Składa się z 25 sędziów, wyznaczonych przez Radę Unii. Obsługę administracyjną Sądu Pierwszej Instancji sprawują służby administracyjne Trybunału Sprawiedliwości.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Główne instytucje Unii Europejskiej

- Parlament Europejski
- Rada Unii Europejskiej
- Komisja Europejska

PARLAMENT EUROPEJSKI- organ , będący odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu reprezentujący obywateli państw należących do UE, wybierany na 5-letnią kadencj...

Edukacja europejska

Instytucje Unii Europejskiej

Unia Europejska to szereg instytucji odpowiedzialnych za funkcjonowanie i politykę Wspólnoty. Wszystkie organy tworzą sprawną całość.
W proces decyzyjny w Unii Europejskiej, zaangażowane są trzy podstawowe instytucje:
Parlament Euro...

Wiedza o społeczeństwie

Geneza, struktura i zadania Unii Europejskiej

Początek integracji europejskiej, w formie z jaką kojarzy się ona nam obecnie, nastąpił po II Wojnie Światowej. Nie jest to jednak pierwszy pomysł na połączenie w jednym organizmie politycznym państw naszego kontynentu, jednak wcześniej p...

Edukacja europejska

Prawa obywatela w Unii Europejskiej w Konstytucji Unii Europejskiej.

Współcześnie, terminem „konstytucja” określa się zwykle ustawę zasadniczą o charakterze nadrzędnym w stosunku do wszystkich innych aktów prawa krajowego. Służy ona za imię własne takich ustaw, jakkolwiek bywają one nazywane równie...

Edukacja europejska

Podstawy prawa Unii Europejskiej


PODSTAWY PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ ZAGADNIENI

POJĘCIE PRAWA EUROPEJSKIEGO
Prawo europejskie %u2013 jest swoistym systemem prawa; odrębnym od prawa międzynarodowego a także różniącym się od prawa poszczególnych państw czło...