Charakterystyka Alka - "Kamienie na szaniec".

Aleksy “Alek” Dawidowski jest jednym z trzech głównych bohaterów książki “Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Był on wysokim, szczupłym chłopcem o niebieskich oczach i jasnych włosach. Nie dbał o o siebie, co przejawiało się choćby nieleczonymi zębami oraz brudnym ubraniem. Miał też zabawną tendencję do wymachiwania rękoma. Posiadał wysportowaną sylwetkę.

“Alek” odznaczał się wieloma cechami, które przyciągały do niego ludzi – bezpośredniość, uczynność, łagodność czy wyrozumiałość. Sympatię wzbudza także skłonność do częstych uśmiechów, uczciwość, sentymentalizm oraz łatwe popadanie w zachwyt. Był też bardzo inteligentny. W czasie działalności w Kedywie wyszły na jaw jego zdolności przywódcze oraz wielka odwaga.

Niełatwo zapomnieć, jak z okazji święta narodowego udał się na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie przed samym posterunkiem policji odkręcił z pomnika Mikołaja Kopernika niemiecką tablicę zasłaniającą pierwotny, polski napis. Zdołał ją także ukryć.
“Alek” lubił dokonywać rzeczy niecodziennych, np. jeżdżąc na nartach (co było jego hobby), poszukiwał zawsze stromych i nieznanych stoków.
Zginął po akcji pod Arsenałem. Ogromne wrażenie robi fakt, że nawet po otrzymaniu ciężkiego postrzału w brzuch nie stracił trzeźwości umysłu i potrafił jeszcze uratować swoich podwładnych.

“Alek” zdecydowanie wydał mi się najbliższą postacią z całej trójki. Myślę, że polubiłem go przede wszystkim za jego prostotę i energiczność, ale także za te wszystkie inne cechy, które sprawiały, że ludzie do nie lgnęli i czyniły go tak sympatyczną postacią.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Alka - "Kamienie na szaniec" A. Kamińskiego.

"Posłuchajcie opowiadania ludziach, którzy w tych niesamowitych latach potrafili żyć pełnią życia.”
Aleksy Dawidowski, bohater powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Urodził się 3 listopada 1920r. w Warszawie. Miesz...

Język polski

Charakterystyka Alka "Kamienie na szaniec".

Aleksy Dawidowski, to jeden z bohaterów lektury Aleksandra Kamińskiego: ,,Kamienie na szaniec".

Chłopiec urodził się 3 listopada 1920r. w Warszawie. Dorastał w Zabalirzu wraz ze swoją siostrą Marylą i rodzicami. Dzięki nim Al...

Język polski

Charakterystyka Alka "Kamienie na szaniec".

Jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. ?Kamienie na szaniec? jest Maciej Aleksy Dawidowski , bardziej znany jako ?Alek? lub ?Glizda?. Urodził się 3 listopada 1920, zmarł 30 marca 1943 w wyniku odniesionych ran podcza...

Język polski

Charakterystyka Alka "Kamienie na szaniec".

Po przeczytaniu książki Aleksandra Kamińskiego pod tytułem kamienie na szaniec moją największą sympatię przyciągnął jeden z głównych bohaterów Aleksy Dawidowski.

Alek urodził się 3 XI 1920 roku, a zmarł w wyniku postrzeleni...

Język polski

Charakterystyka Alka - "Kamienie na szaniec".

Aleks Dawidowski ps. Alek urodził się trzydziestego listopada 1920 roku. Nie żył zbyt długo bo zmarł w wieku dwudziestu trzech lat. Wychowali go wykształceni i dobrze ułożeni rodzice, których on bardzo cenił. W wieku dorastania uwielbiał...