Opis fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".

Michał Anioł był mistrzem renesansu żyjącym w XV i XVI był, genialnym malarzem , rzeżbiarzem i poetą.
Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest fresk w kaplicy sykstyńskiej w pałacu watykańskim. Najpiękniejszy i najbardziej doceniany jest jego fragment pt. "stworzenie adama"
Dzieło to ma wymiary 280 x 570 cm, zostało namalowane w roku 1508
Na pierwszym planie po lewej stronie dzieła widzimy adama jest dobrze zbudowany , wyrażnie widoczny jest zarys jego mięśni leży on bezwładnie opierając się na ramieniu , spoglądając z ufnością w oczy boga.widzimy jego lewą dłoń skierowaną w strone stwórcy, ich palce niemal stykają sę ze sobą. po drugiej stronie fresku ukazany jest Bóg Ojciec.jest on siwym brodatym meżczyzną o muskularnej budowie ciała Pan unosi się na tle błękitnego nieba. Jego skupiony wzrok skierowany jest w kierunku adama. w powietrzu unoszą go aniły.jednego z nich obejmuje on lewą ręką ,na sobie ma różową zwiewną szate .anioły wraz z bogiem otoczone są przez purporowy płaszcz który wyglądem przypomina mózg.W tle widać zarys wzgórz.
Fresk Wywarł na mnie ogromne wrażenie,uważam że michał anioł wspaniale przedstawił biblijne stworzenie bardzo chciałabym zobaczyć to i inne jego dzieła na żywo,

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".

Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej – jednej z najsłynniejszych świątyń zdobi wspaniałe dzieło genialnego mistrza włoskiego renesansu – Michała Anioła. Artysta namalował po jednej stronie sklepienia sceny z Sądy Ostatecznego, a po drugiej ...

Język polski

Opis fresku Michała Anioła pt. "Stworzenie Adama'

Fresk Michała Anioła pt. ,,Stworzenie Adama' znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Malowidło to przedstawia stworzenie Adama przez Boga. Patrząc z daleka na ten obraz widzimy, po lewej stronie, Adama leż...