Opis fresku Michała Anioła pt. "Stworzenie Adama'

Fresk Michała Anioła pt. ,,Stworzenie Adama' znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Malowidło to przedstawia stworzenie Adama przez Boga. Patrząc z daleka na ten obraz widzimy, po lewej stronie, Adama leżącego na wzgórzu. Mężczyzna pokazany jest nago. Jego ciało jest atletyczne i muskularne, a także proporcjonalnie ukształtowane. Mężczyzna leży bezwładnie i ma wyciągniętą lewą rękę. Po prawej stronie obrazu widzimy Boga, który ,,nadlatuje' do leżącego mężczyzny. Wiatr rozwiewa Jego purpurową szatę. Wyciąga prawą rękę w stronę Adama.
Kiedy spojrzymy na obraz z bliska, zauważymy mnóstwo szczegółów niewidocznych z daleka. Patrząc z bliska, zauważymy, że Bóg nie nadlatuje, ale jest podtrzymywany przez grupę aniołów. Lewą rękę trzyma na kobiecej postaci. Tą kobietą jest najpewniej Ewa. Adam i Bóg prawie stykają się palcami dłoni. Kiedy ich palce się zetkną, Bóg tchnie w Adama życie. Uważam, że ten fresk jest naprawdę piękny. Ukazuje on piękno ludzkiego ciała, a także wyobrażenie artysty w stworzeniu człowieka.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis fresku Michała Anioła pt. "Stworzenie Adama'

Fresk Michała Anioła pt. ,,Stworzenie Adama' znajduje się w Kaplicy Sykstyńskiej, w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Malowidło to przedstawia stworzenie Adama przez Boga. Patrząc z daleka na ten obraz widzimy, po lewej stronie, Adama leż...

Język polski

Opis fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".

Michał Anioł był mistrzem renesansu żyjącym w XV i XVI był, genialnym malarzem , rzeżbiarzem i poetą.
Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest fresk w kaplicy sykstyńskiej w pałacu watykańskim. Najpiękniejszy i najbardziej docenia...

Język polski

Opis fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama".

Wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej – jednej z najsłynniejszych świątyń zdobi wspaniałe dzieło genialnego mistrza włoskiego renesansu – Michała Anioła. Artysta namalował po jednej stronie sklepienia sceny z Sądy Ostatecznego, a po drugiej ...