Bolesław Prus "Lalka"- charakterystyka Wokulskiego, Rzeckiego, Ochockiego

W kanonie lektur klasy trzeciej widnieje lektura Bolesława Prusa ,,Lalka .Pośród galerii postaci pojawiających się na łamach tej lektury na uwagę zasługują trzej reprezentanci idealistów. Należą do nich :Stanisław Wokulski , Tomasz Rzecki i najmłodszy przedstawiciel tego pokolenia Julian Ochocki.Każda z tych postaci reprezentuje inny styl i przepis na życie i tak .Najstarszym z nich jest Stanisław Wokulski .Czterdziesto pięcio letni mężczyzna dla którego najważniejsza jest miłość .Od chwili gdy zobaczył Izabele Łęcka którą poznaje przypadkowo w teatrze jego życie diametralnie się zmienia .Można powiedzieć że miłość to cud , łaska , gdyby nie ujrzał Izabeli Łęckiej wiódł by nudne życie kupca , gromadził by ruble , życie upływało by mu jałowo. Uległ on apatii .Po śmierci żony , wdowy po Janie Minclu odziedzicza jej majątek w wysokości 30000 tyś rubli.Ten etap życia Stanisława to bardzo samotny okres , czas kryzysu . Stanisław od chwili ujrzenia Izabeli Łęckij będzie starał się zrobić wszystko by Izabela zakochała się w nim. Gdyby nie ta miłość to życie jego byłoby smutne i dramatyczne. Miłość dla Stanisława jest motywem budującym , zdobywa on majątek , fortunę , wstępuje w grono arystokracji , zdobywa przychylność Tomasz Łęckiego , stara się otoczyć opieką rodzinę Łęckich, , kupuje kamienicę , weksle .Zdobywa przychylność prezesowej Zasławskiej. Kupuje sobie powóz , cylinder ,frak.Uczy się języka angielskiego by zdobyć przychylność Izabeli.Próbuje zdobyć sobie łaskawość arystokracji.Można powiedzieć że Stanisław Wokulski jest postacią tragiczną , od chwili poznania Izabeli traci własną tożsamość , traci ideały krtórym był wierny .Miłość przysłania mu oczy , krzyżuje mu plany . Miłość ta jest traktowana jako siła niszcząca .Wokulski jest wartościowym człowiekiem , zdobywa przychylność arystokracji , której nie ceni , sam mówi że jest to grupa nie twórcza , to snobi.Wokulski rezygnuje ze swoich ideałów.Staje się jednym z nich jednak potrafi odróżnić dobro od zła ,piękno od brzydoty.Później uświadamia sobie że , obdarzy miłość kobietę pustą , nie współgrającą z jego ideałami.Bohater dociera do kobiety w sposób pozytywistyczny , pragnie zbić majątek by kupić miłość Izabelii. Kolejnym przedstawicielem pokolenia idealistów jest Ignacy Rzecki.Jest on romantykiem wracającym do czasów Napoleońskich , do czasów ,,Wiosny Ludów , żyje w świecie przeszłości , wspomnień. Rzecki jest sentymentalistą ,wspomina dawne czasy.Chce by Polska byłą wolna.Jest wielkim entuzjastą Napoleona , sam brał udział w ,,Wiośnie Ludów , walczył na Węgrzech.Nadzieje na wolność wiąże z polityką Francjii.Jest bardzo skromny , dobrze czuje się w towarzystwie kilku warszawskich znajomych , natomiast w tłumie np. w teatrze jest zagubiony i bezradny. Kocha Warszawę , doskonale zna każdy zakątek tego miasta , jest do niej bardzo przywiązany. Rzecki jest bardzo naiwny , łatwowierny.Jest starym kawalerem , który spędza życie w sklepie , a wolne chwile w winiarni z przyjaciółmi rozmawiając o polityce.Nie rozumie ludzi tawirzychylnie nastawionych do żydów. Ochocki to najmłodszy , przeds jedony przez Prusa idealista.Należy do pokolenia wybiegającego w przyszłość.Wierzy w postęp ludzkości , ufa w potęgę nauki , sam chce wznieść się w powietrze , dać ludziom skrzydła.Jest pasjonatem nauki , wynalazcą , badaczem , bez reszty poświęca się swym zainteresowaniom i , jak każdy indywidualista , pozostaje nie zrozumiany przez środowisko , ale sam także nie przywiązuje wagi do tego , co się wokół dzieje.Jest roztargniony , potrafi się skupić tylko nad swoją pracą. Jest osobą która całkowicie oddaje się swojej idei.

Język polski

Marzyciele i ich dramat niespełnienia. Omów w oparciu o wybrane utwory z literatury polskiej i obcej.

BIBLIOGRAFIA
Literatura podmiotu

1. Coelho Paulo, Alchemik, Drzewo Babel, Warszawa 2003.
2. Conrad Joseph, Lord Jim, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1973.
3. Flaubert Gustaw, Pani Bovary, Państwowy Instytut Wydawniczy,...