Futuryzm

W sztuce i muzyce XXw. oznaczał odrzucenie starych form i dawnych wartości. Buntując się przeciw ustalonym normom cywilizacyjnym, był zafascynowany rozwojem przemysłu i związanymi z tym perspektywami dla człowieka. Przemiany te symbolizowała maszyna.
F. był nieustannym poszukiwaniem nowych form wyrazu i eksperymentowaniem. Opinia publiczna często uważała rezultaty za dziwne, bulwersujące.
Była to jednak awangarda, która wpłynęła na sztukę całego XX wieku.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Futuryzm

Futuryzm (łac. futurus) przyszły - prąd w kulturze (zwłaszcza w literaturze), który narodził się we Włoszech na poczatku XX w. Założeniem futuryzmu było "patrzenie w przyszłość", odrzucanie przeszłości i tradycji.
Kon...

Język polski

Futuryzm.

Futuryzm- awangardowy kierunek literatury artystycznej o skrajnej orientacji antytradycjonalistycznej (awangarda), występujący z hasłami tworzenia nowych form sztuki i nowego stylu życia, zgodnego z rytmem przemian XX-wiecznej cywilizacji W dzie...

Język polski

Futuryzm, ekspresjonizm, surrealizm jako techniki artystyczne

Futuryzm
- ojczyzną futuryzmu były Włochy, ponieważ tam zaistniały idealne warunki do jego rozwoju. Futuryzm od łacińskiego słowa futurum - przyszłość, był zwrócony całą swą istotą ku przyszłości. Był wyrazem buntu przeważaj...

Wiedza o kulturze

Futuryzm

To z Włoch rzucamy w świat ten nasz manifest gwałtowności niszczycielskiej i podpalającej, którym ustanawiamy dziś Futuryzm, ponieważ chcemy uwolnić ten kraj od śmierdzącej gangreny profesorów, archeologów [...] i antykwariuszy”
<...

Plastyka

Futuryzm

Ojczyzną Futuryzmu są Włochy, powstał w Mediolanie około 1909 roku. Objawił swe istnienie manifestem, którego autorem był poeta Marinetti.
Manifest futurystów-poetów i malarzy-obwieszczał bunt: polityczny, społeczny i artystyczny prz...

Język polski

Futuryzm jako awangarda poetycka (inspiracje zagraniczne, oddźwięk na terenie Polski).

Futuryzm stworzony został we Włoszech przez Marinettiego w 1909; ma być pochwałą energii, działania, życia, czyli aktywizm i witalizm, odrzucenia przeszłości na rzecz wpatrywania się w przyszłość, żądano nowej estetyki i nowych ideał...