Grudziądz w drugiej połowie XIX wieku

Grudziądz liczył 14,844 tys. mieszkańców w 1864r. Liczba ta zwiększała się wraz z czasem, ponieważ już w 1895r. wyniosła ona 24,242 tys. mieszkańców. Większość z nich była wyznania ewangelickiego, co stanowiło 70% natomiast 30% wyznawała katolicyzm. Grudziądz miał dwie oficjalne pieczęcie. Pierwszą była duża pieczęć z biskupem Chrystianem natomiast drugą była pieczęć z głową tura, która powstała za czasów krzyżackich. To właśnie ją ustanowiono w 1901r. jedyną pieczęcią miasta Grudziądz.
Jeżeli chodzi o przemysł w naszym mieście był on rozwijany cyklicznie, tzn. co jakiś czas budowano jakąś instytucję. Pierwszy zakład w Grudziądzu został wzniesiony w roku 1862 – była to „Odlewnia i Emaliernia” a właścicielami byli Herzfeld i Victorius. W roku 1882 natomiast wybudowano „Fabrykę Maszyn Rolniczych Ventzkiego”. Potem powstawały: „Fabryka Szczotek Vogesa”, „Fabryka Obuwia”, „Browar Kuntersztyn” oraz „Rzeźnia Miejska”. Najbogatszym w tamtym czasie Polakiem był Alojzy Ruchniewicz, który postanowił założyć „Fabrykę wódek i likierów”.
Podobnie jak z przemysłem było z infrastrukturą. Najpierw w latach 1855 – 92 za pieniądze niemieckie z wojny francusko – pruskiej wybudowano pocztę i wybrukowano wszystkie ulice. Potem powstała pierwsza Gazownia, w której gaz uzyskiwano poprzez spalanie węgla, uroczyste jej otwarcie miało miejsce w 1865r. Wodociągi natomiast wybudowano w latach 80 XIX w. Bardzo późno, bo dopiero, w 1907r. zajęto się kanalizacją. Istniały dwa szpitale: katolicki i ewangelicki. Ten pierwszy w II połowie XIX w. podzielono na trzy mniejsze. Istniał także podział szkół na szkoły A i B, które były częściowo płatne oraz szkoły C i D, które były bezpłatne. Ustrój ten zmieniono później na ustrój szkół 6-cio i 12-sto klasowych. W 1878r. zbudowano most. Z biegiem czasu założono linie tramwajową. Na początku prowadziła ona tylko z dzisiejszego dworca PKP do Placu Stycznia później przedłużono ją do Tarpna. Grudziądz był miastem, które prawie do połowy XIX w. było otoczone murami.
Opisując miasto na przełomie XIX/XX wieku nie można zapomnieć o Gazecie Grudziądzkiej - Wiktora Kulerskiego, która położyła ogromne zasługi w podtrzymywaniu ducha polskości pod panowaniem pruskim.
W tamtych czasach naszym miastem rządził nadburmistrz Aleksander Pohlman. Wszystkie władze urzędowały, tak samo jak dziś, w Ratuszu. Niestety spłonął on w 1893r. Na jego miejscu wybudowano elegancki hotel „Królewski Dwór”. Ratusz natomiast odbudowano tam, gdzie stoi on do dziś, czyli na miejscu Kolegium Pojezuickiego.
Porównajmy jeszcze na koniec kilka rzeczy z tamtego i obecnego okresu. Dzisiejszy budynek Biblioteki w tamtych czasach był budynkiem Muzeum. Ulice miały zupełnie inne nazwy, przykładowo: dzisiejsza ul. Focha w tamtych czasach nazywała się Strzelecka, ul. Piłsudskiego nosiła nazwę Starościńska natomiast Plac 23 Stycznia zwał się Rynkiem Zbożowym. Najbardziej przykrym dla nas faktem jest to, iż Cytadela w tamtych czasach była więzieniem dla uciekinierów z Królestwa Polskiego. W więzieniu tym byli więzieni między innymi: Michał Zakrocki – uczestnik Powstania Styczniowego i Edmund Callier – dowódca oddziału powstańczego (więziony przez rok). Jeden z niedoszłych więźniów mianowicie Natalis Sulerzyski nie czekał na wyrok i od razu udał się na emigrację do Krakowa.
Podsumowując Grudziądz był dobrze prosperującym miastem w tamtych czasach niestety, dzisiejsza władza polityków potrafi wszystko zniweczyć.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Toruń

Miasto zostało powołane do życia 28 grudnia 1233 r. Toruń był początkowo założony przy przeprawie przez Wisłę - w Starym Toruniu. Tam Krzyżacy zbudowali swój pierwszy gród w ziemi chełmińskiej - jak głosi legenda - na rozłożystym d...

Historia

Wydarzenia w Polsce XIX/XX wieku.

Wydarzenia w Polsce
• 6 lutego - Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu.
• 5 kwietnia - Podpisano porozumienia Okrągłego Stołu.
• 8 maja - Ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej pod redakcją Adama Michnika.
• 1...

Kulturoznawstwo

Historia plakatu - pytania i odpowiedzi.

4 W. / wykład / cywilizacje – korzenie Europy.
A. Żydzi – Biblia, 10 przekazań
B. Grecja – cywilizacja europejska stanęła na fundamencie greckim (na estetyce greckiej)

W momencie, kiedy Rzym został podbity przez Barbarzy...

Turystyka i rekreacja

Produkt turystyczny

PRODUKT TURYSTYCZNY:

ZAMEK KRZYŻACKI W
MALBORKU

Justyna Wilchowska
Katarzyna Marmurowicz
Justyna Walczak
??? HOT B

WSTĘP
Rozdział I
TURYSTYKA KRAJOZNAWCZA JAKO PRODUKT W ROZUMIENIU MARKETINGO...