Pojęcia

? Państwo- jest to organizacja powołana przez społeczenistwo - ludność żyjąca na danym terytorium- i wyposażona w suwerenna władze.

? Obywatelstwo- to prawny związek człowiek z państwem; będąc obywatelem danego państwa człowiek ma określone prawa i obowiązki np. prawo wyborcze i obowiązek ochrony ojczyzny.

? Opozycja- ugrupowanie polityczne, które tworzą przedstawiciele partii zasiadających w parlamencie, ale nie biorących udziału w tworzeniu rządu.

? Ideologia- to zbiór idei społecznych i politycznych, interpretujących rzeczywistość i prezentujących wizję przyszłości.

? Partia Polityczna- to dobrowolna organizacja, która dąży do zdobycia i utrzymania władzy w państwie w celu realizacji swojego programu.

? Koalicja- porozumienie partii politycznych w sprawie ustalenia wspólnego programu i utworzenia rządu; koalicje mogą tez tworzyć państwa pozostające.

? Elektorat- to ogół wyborców, którzy obdarzając zaufaniem kandydatów różnych partii głosując na nich podczas wyborów.

? Mandat- uprawnieni do wykonywania funkcji posła lub senatora.

? Praca- to celowa i świadoma praca człowieka mająca na celu wzbogacenie.

? Popyt- to ilość dóbr 9towrów usług) która chcą kupić w danym czasie i po określonej cenie nabywcy.

? Prawo Popytu- oznacza, że wzrostowi ceny towarzyszy spadek zapotrzebowania na dany towar, natomiast obniżka ceny powoduje zwiększenie zapotrzebowania.

? Podaż- oznacza ilość dóbr zaoferowanych do sprzedaży w danym czasie i po określonej cenie.

? Prawo Podaży- głosi ze wyższej cenie produktu odpowiada zwiększenie jego dostawy na rynek i odwrotnie; jest to korzystne dla producenta.

? Cena- to wartość towaru lub usługi wyrażona w pieniądzu.

? Inflacja- sytuacja w gospodarce której objawem jest ciągły wzrost cen i spadek wartości pieniądza.

? Budżet- to roczny plan finansowy państwa, obejmujący jego dochody i wydatki.

? Podatek- to obowiązkowe bezzwrotne świadczenie pieniężne pobierane przez państwo od obywateli na podstawie przepisów prawa.

? Kapitał- pieniądze, ale też papiery wartościowe, maszyny, budynki oraz urządzenia służące do uruchomienia przedsiębiorstwa i prowadzenia produkcji.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

1. Wyjaśnij pojęcia: epicentrum, hipocentrum, fala sejsmiczna , sejsmograf. 2.Wymień podstawowe rodzaje gór, 3. Wyjaśnij pojęcia Wietrzenie i zwietrzelina. 4.Wyjaśnij pojęcia Kras i Kras powierzchniowy. 5 Wyjaśnij pojęcia: erozja rzeczna, erozja de

1. Wyjaśnij pojęcia: epicentrum, hipocentrum, fala sejsmiczna , sejsmograf. 2.Wymień podstawowe rodzaje gór, 3. Wyjaśnij pojęcia Wietrzenie i zwietrzelina. 4.Wyjaśnij pojęcia Kras i Kras powierzchniowy. 5 Wyjaśnij pojęcia: erozja rz...

Język angielski

1. Faszyzm - czym jest? kiedy i gdzie się narodził? kto go wprowadził? 2. Nazizm - czym jest? kiedy i gdzie się narodził? kto go wprowadził? 3. Totalitaryzm - Na czym polegał? 4. Getto - wytłumaczenie pojęcia. 5. Holocaust - wytłumaczenie pojęcia. 6.

1. Faszyzm - czym jest? kiedy i gdzie się narodził? kto go wprowadził? 2. Nazizm - czym jest? kiedy i gdzie się narodził? kto go wprowadził? 3. Totalitaryzm - Na czym polegał? 4. Getto - wytłumaczenie pojęcia. 5. Holocaust - wytłumacze...

Socjologia

Socjologia - Podstawowe pojęcia w socjologii.

antyspołeczność - czynne występowanie przeciwko społeczeństwu; zachowanie agresywne skierowane przeciwko innym ludziom lub grupom społecznym, stanowiące zagrożenie dla ich życia i mienia. Na podstawie etycznej, prawnej i społecznej oceny ...

Język polski

Pojęcia dobra, zła, szczęścia, miłości jako podstawowe pojęcia w etyce.

DOBRO (gr. agathón, łac. bonum) - określenie wartości użytecznej rzeczy; kwalifikacja czynu moralnego; przedmiot właściwy woli; powszechna właściwość bytów, wchodząca do kanonu. W filozofii odróżnia się d. w sensie metafizycznym (spo...

Język polski

„Dolina Oczywistości” czy „Życie Nie Do Pojęcia”?

W wierszu Wisławy Szymborskiej pt. „Utopia” przedstawione są dwa światy. Pierwszy idealny, oczywisty. Drugi zwykły, szary. Pojawiają się takie pojęcia jak „Dolina Oczywistości”, dolina, w której wszystko jest oczywiste, niepodważal...

Pedagogika

Antropologia-opracowne pojęcia

Różnorodność pojmowania kultury
Zasadnicze różnice pojawiają się, po przyjrzeniu się co oznacza termin "kultura" dla reprezentantów różnych nauk:
· dla archeologa - "zbiór rzeczy materialnych znalezionych na miejscu wykopalisk,...