Czy kłamstwo małżeństwa z Kamizelki B. Prusa było słuszne???

Wielu ludzi uważa, że kłamstwo jest czymś złym. Pewnie mają rację, ale nie zawsze, czasem kłamiemy z miłości. Robimy to tylko dla tego, że kochamy drugą osobę i chcemy ją uchronić przed czymś złym. Wtedy takie kłamstwo możemy nazwać kłamstwem dobrym.
Argumentem potwierdzającym moją tezę jest historia dwójki głównych bohaterów noweli B. Prusa pt. Kamizelka. Młode małżeństwo okłamywało się by dać sobie nadzieję. Zataić przed sobą prawdę. Oboje doskonale wiedzieli, że nic to nie da prędzej czy póżniej prawda wyjdzie na jaw. Kłamstwo nie staje się prawdą tylko dla tego, że wierzy w nie więcej osób. Cytat ten ukazuje nam jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa nadzieja. Wierzymy i mamy nadzieję po to, aby być silniejszym. Aby móc przetrwać chwilę dla nas trudne. Nadzieja jest nasza podporą i otuchą. Potrafimy o wiele więcej osiągnąć wierząc że coś się nam uda. Nawet gdy innym i nam samym wydaje się to niemożliwe. Częściej okłamujemy innych niż samych siebie. Kamizelka B. Prusa pokazuje nam ile miłość i nadzieja na lepsze jutro może zdziałać. Małżeństwo w tej noweli okłamuje się chociaż pewnie oboje wiedzą iż kłamstwo nie jest rozwiązaniem problemu. Oboje mają nadzieję, że jeszcze będzie wszystko w porządku. Wierzą, że dzięki temu, że się kochają to przetrwają nawet chorobę i śmierć ukochanej osoby. Kłamią by być ze sobą dłużej.
Kłamstwo jakie występuje w przypadku bohaterów Kamizelki jest słuszne ponieważ dzięki niemu urzędnik z noweli B. Prusa ma nadzieję że chociaż trochę podtrzyma żonę na duchu. Jego żona wie że będzie zły. Chociaż widzi jaki jest słaby. Okłamuje go skracając pasek kamizelki aby dodać mu otuchy. Okłamywali się, ponieważ się kochali.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy warto mówić prawdę? Czy warto kłamać? - na podstawie "Kamizelki" B. Prusa.

Czy powinnam się przyznać, czy raczej skłamać? Udawać głupią? Schować się? Zakryć twarz?
Powiedzieć prawdę? Czy może dodać do niej odrobinę fałszu dla osłody, garść nieprawdy dla koloru, szczyptę kłamstwa dla poprawy smaku m...

Język polski

Miłość jako szczególne doświadczenie ludzkiego życia. Przedstaw motyw miłości w trzech wybranych utworach literackich z różnych epok.

Temat: Miłość jako szczególne doświadczenie ludzkiego życia. Przedstaw motyw miłości w trzech wybranych utworach literackich z różnych epok.

I. Literatura podmiotu:
1.Bedier J., Dzieje Tristana i Izoldy, Kraków: Wyd. GREG, 20...