Charakterystyka Zosi z "Pana Tadeusza".

Zosia, wnuczka Stolnika Horeszki, córka Ewy Horeszkówny i Wojewody jest najmłodszą osobą w "Panu Tadeusza" oraz nadaju mu świeżość.
Jeśli chodzi o wygląd, to dziewczyna jest wysoka i szczupła oraz ma piekną długa szyję. Ponadto, posiada drobne stopy i rączki, dziecinną twarzyczkę oraz oczy w kolorze lazurowym i jasnozłote, poskręcane w loczki włosy. Według jej ciotki - Telimeny, Zosia zbyt długo opiekowała się dziecmi chłopów i ptactwem, przez co spaliła sobie twarz, zapomniała jak chodzą szlachcianki oraz jak dygają.
Według mnie wygląd wewnętrzny Zosi, tzn. wianki z kwiatów, białe, wiewne sukienki podreslają jej niewinność i duchową czystość. Ma dobre i wrażliwe serce, a o jej odwadze świadczy to, że zasłoniła Gerwazego własnym ciałem, gdy w jegi kierunku rzucano szkło. Bardzo kocha zwierzeta, o czym świadczy fakt, że podkradała ziarno jęczmienne z szafki ochmistrzyni, by je nakarmić. Sposób w jaki auto przedstawia nam Zosie jest celowy. Bohaterka krąży między ptactwem, dziecmi i ogrodem, tj. ukazana jest na łonie natury, więc sama wydaję sie bardzo naturalna, delikatna i naiwna.
Ponadto, Zosia jest jeszcze bardzo dziecinna. Gdy Telimena oświadcza jej, że zostanie przedstawiona szlachcie, dziewczyna skacze, klaszcze w dłonie, śmieje sie i płacze na przemian. Z drugiej strony młoda szlachcianka jest dojrzała emocjonalnie, bo uprzejmie rozmawia z Hrabia. Swój upór ukazuje nam w chwili, gdy wymusza na światowej ciotce narodowy strój na swoje zaręczyny z Tadeuszem. Taka postawa świadczy o jej wielkim patriotyźmnie i chociaż dziewczyna była wychowywana w Petersburgu, to nie hołduje ulotnej modzie. Zosia zachwyca wszystkich swoim ubiorem, co ją trochę oniesmiela, bo z natury jest bardzo skromna. Wnuszka Horeszki jest bardzo szlachetna i potrafi szanować innych. Odzwierciedla to sytuację, w której Tadeusz pyta ja o opinię w sprawie uwłaszczenia chłopów. Zosia odpowiada, że taką decyzję podejmuje mężczyzna, ale mimo to nie kryje swojej radości.
Zosia w "Panu Tadeuszu" pokazuje nam, że pomimo młodego wieku mozna zakochac sie nie tylko w mężczyźnie. Chociaż ma niezbyt patriotyczna ziemiańska rodzinę, dziewczyna darzy wielka miłością swą ojczyznę, za którą, w razie potrzeby na pewno oddałaby życie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Zosi bohaterki "Pana Tadeusza".

Zosia jest bohaterką ,, Pana Tadeusza" , wielkiego dzieła Adama Mickiewicza. Pochodziła z rodu magnackiego- była córką Ewy Horeszkównej, wnuczką Stolnika Horeszki. Przez dwanaście lat, Zosia wraz z Telimeną, przebywała w Petersburgu....

Język polski

Ocena postępowania i charakterystyka Jacka Soplicy z "Pana Tadeusza".

Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza". W młodości był ulubieńcem okolicznej szlachty, typowym warchołem i zabijaką. By-wał nawet zapraszany przez miejscowego magnata Stolnika Horeszkę. Jacek był potrzebny Horeszce...

Język polski

Charakterystyka Zosi Horeszko "Pan Tadeusz".

Zosia bohaterka "Pana Tadeusza" Wywodzi sie z rodu Horeszków,wnuczka Ewy Horeszkówny , lecz nie była przez nia wychowywana,gdyz ta zmarła . Natomiast Zosią opiekowała się Telimena.Bardzo o nią dbała i wychowała ją na dobrą i po...

Język polski

Charakterystyka Telimeny.

Telimena - podobnie jak Hrabia zwolenniczka obcej mody; długo mieszkała w Petersburgu; osoba obyta, światowa; uważana za siostrę Sędziego; opiekunka Zosi; to ją z początku Tadeusz wziął za Zosię; próbowała z początku usidlić Tadeusza,...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...