Żeliwo sferoidalne
Żeliwo sferoidalne jest odlewem żelazo-węglowym, w którym część węglowa stanowi grafit sferoidalny w postaci kuleczek. Różni się od żeliwa szarego tym, że ma większą plastyczność, dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Dzięki swoim elastycznym właściwoścom jest najodpowiedniejszym materiałem do budowy rurociągowych niemal we wszystkich warunkach, a zwłaszcza gdy występują nieprzewidziane przeciążenia. Nie powodują one pęknięcia i awarii rurociągowych a możliwie miescowe deformacje niewpływają negatywnie na funkcjonowanie rurociągów.
Są również między innymi rury wodociągowe i kanalizacyjane z żeliwa sferoidalnego. Wnętrza rur wodociągowych są pokryte warstwą cementu hutniczego, natomiast rury kanalizacyjne ze względu zwiększoną agresywność ścieków pokryte są warstwą cemantu glinowego.
Dzięki cementowaniu zapobiega sie procesom inkustacyjnym. Warstwa cementu eliminuje podatność rur na korozję.
Standardowe zabezpieczania zewętrzne rur z żeliwa sferoidalnego stanowi powłoka cynkowa ok 200g (cynku na m2). Niezawodność i trwałość połoczeń w rurociągu jest ważna. W rurociągu z żeliwa sferoidalnego w zakresie średnic od 80 do 1000mm stosuje sienajczęsciej połończenie na uszczelkę gumową TYTON. Wysunięcie bocznego końca rury do kielicha, w którym włożona jest uszczelka, powoduje trwałe uszczelnienie połoczenia, nawet przy odchyleniu 5 stopni specjalnie wyprofilwany kształt kielicha utrzymuje uszczelkę w pirwotnym położeniu. Uszczelki do wody z gumy naturalnej a do ścięków z perbunaru.
Opracował z pomocą osób trzecich
Robert Młynarski