Odpowiedzialność w czynach i słowach.

Odpowiedzialność w czynach i słowach.
Na początku tego tematu powinniśmy zadać sobie pytanie
Czym jest odpowiedzialność?
Odpowiedzialność jest obowiązkiem moralnym lub prawnym, zgodnie z nim każdy człowiek odpowiada za swoje słowa i czyny oraz ponosi za to określone konsekwencje. Moralna odpowiedzialność wynika z powszechnie uznawanych norm oraz wartości, które zostały przyjęte w jakimś społeczeństwie, na przykład rodzice ponoszą odpowiedzialność moralną za wychowywanie swoich dzieci. Odpowiedzialność prawna natomiast, jest to obowiązek ponoszenia pełnych konsekwencji za zachowania i czyny swoje albo innych osób, na mocy przepisów prawa. W tym rozumieniu tego słowa wyróżnia się: odpowiedzialność karną, odpowiedzialność polityczną oraz odpowiedzialność konstytucyjną. Natomiast według przepisów prawa międzynarodowego mówi się także o międzynarodowej odpowiedzialności krajów.
Gdy wiemy co to jest odpowiedzialność powinniśmy zadać sobie następne pytania: Co to znaczy słowo? Pytania dla niektórych są bardzo trudne choć zdawałoby się że to są proste pytania. Słowo to elementarna część mowy. Jego pisanym odpowiednikiem jest wyraz. Za pomocą słów określamy wszelkie pojęcia rzeczywiste i abstrakcyjne, także myślimy na ogół słowami. Wiele słów składa się na mowę.
Co to znaczy czyn?
Czyn - zachowanie się podmiotu prawa, które rodzi skutki prawne, nawet wówczas, gdy do wywołania tych skutków podmiot swym zachowaniem nie zmierzał.
Czyn można popełnić przez świadome działanie lub zaniechanie. Nie należą do czynów w rozumieniu prawniczym zachowania człowieka w stanie wyłączającym świadomość, np. podczas snu.
Czyny dzielone są na zgodne z prawem i niezgodne z prawem.
Powinniśmy zastanawiać się przed jakimś słowem, które wypowiadamy lub czynem, ponieważ czasu nie można cofnąć a to może komuś pozostać w pamięci. A jak tu wspomniałyśmy nawet można za to odpowiadać przed sądem. Więc zastanów się czy warto coś powiedzieć czy może ugryzść się w język. Później mogą być większe konsekwencje.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Młoda Polska.

1. Ramy czasowe
Początek: 1890r.
Koniec: 1918r.

2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI

2.1 Sytuacja kraju

Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistyczn...

Język polski

Młoda polska - opracowanie epoki.

62. RAMY CZASOWE
Początek: 1890 r.
Koniec: 1918 r.
63. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
63.1 SYTUACJA KRAJU
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistycznej. Epoka ...

Język polski

Młoda Polska.

1. RAMY CZASOWE
Początek: 1890 r.
Koniec: 1918 r.
2. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
2.1 SYTUACJA KRAJU
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistycznej. Epoka spo...

Język polski

Powtórka z lektur maturzystów

1) Sofokles – Antygona - Antyk
Historia opowiedziana przez Sofoklesa to literacka realizacja jednego z mitów tebańskich. Istotą tego dramatu, jak każdej tragedii antycznej, jest konflikt tragiczny – polega on na tym, że bohater musi wyb...

Język polski

„Być albo nie być przed sypialnią cara” – esej na temat wahań spiskowca Kordiana.

„Wielkie zbrodnie mogą sądzić zwykli, prości ludzie. Wielkie zbrodnie godzą przecież zawsze w nich” /L. Krukowski/ Czyżby więc Kordian nie miał prawa sądzić cara i wymierzyć mu sprawiedliwości? A jaka kara może być współmierna d...