Interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana "Po ciemku"

Bolesław Leśmian "Po ciemku"

Wiedzą ciała, do kogo należą,
Gdy po ciemku obok siebie leżą!
Warga-wardze, a dłoń dłoni sprzyja-
Noc nad nimi niechetnie przemija.
Świat się trwali, ale tak niepewnie!...
Drzewa szumią, ale pozadrzewnie!...
A nad borem, nad dalekim borem
Bóg porusza wichrem i przestworem.
I powiada wicher do przestworu:
"Już nie wrócę tej nocy do boru!"-
Bór się mroczy, a gwiazdy weń świecą,
A nad morzem białe mewy lecą.
Jedna mówi:"Widziałam gwiazd losy!"
Druga mówi:"Widziałam niebiosy!"-
A ta trzecia milczy, bo widziała
Dwa po ciemku pałające ciała...
mrok, co wsnuł się w ich ściśliwe sploty,
Nic nie znalazł w ciałach, prócz pieszczoty!

Interpretacja wiersz:
Wiersz Bolesława Leśmiana pt."Po ciemku" opowiada o dwojgu ludzi, którzy spotkali sie prawdopodobnie nocą.
Leśmian próbuje opisać i zarysować nam kontury sytuacji jaka zdarzyła sieś między nimi.Jednak nie skupia się on tylko na kochankach, lecz oddala się podróżując po świecie, po lesie i nad morzem.

W tym wierszu ciągle sie cos dzieje ponieważ poeta uchwycił wszysto w ruch, co daje nam wrażenie ciągłej "akcji". Wiersz nie należy raczej do pogodnych, wprawia nas raczej w atmosferę powagi i tajemniczości. Nastrój spotegowany został melodyjnością i rytmicznością utworu. Leśmian osiągnął ją dzięki utrzymaniu w całym wierszu równej liczby sylab, które tworzą pary, oraz regularnym rytmom.

Po głebszym zastanowieniu uświadomiłam sobie, że wiersz może opowiadać o kochankach, którzy oddali się w wir namiętności i pieszcot. Cieszą się oni sobą i swoją obecnością o czym świadczyć mogą uściski i pocałunki, cytat:"Mrok, co wsnuł sie w ich ściśliwe sploty, nic nie znalazł w ciałach, prócz pieszczoty!"

Wiersz Leśmiana można podzielić na 3 cześci: w pierwszej jest mowa o kochankach i o tym co robią "po ciemku", w drugiej cześci przenosimy sie w podróż po świecie i tu spotykamy trzy mewy, które opowiadają o tym co widziały. Ta część kończy się wraz z wypowiedzią drugiej mewy. Trzecia część opisuje ostatnią mewe, która jakgdyby zawstydzona i speszona po tym co zobaczyła milczy. Koniec wiersza może sugerowac aczkolwiek kochankowie nie dażą się żadnym uczuciem tylko interesuje ich sfera intymna, cytat:"Nic nie znalazł w ciałach, prócz pieszczoty!"

Również można ten wiersz zinterpretować w taki sposób iż autor próbował opisać ich uczucie używając wielu metafor i przeniśni. Te środki stylistyczne sprawiły iż wiersz stał się bardziej tajemniczy i ciekawszy. Mówiące mewy, świat, który sie trwali, Bóg poruszający "wichrem" i "przestworem" to metefory, które są świadkami rozkwitu wielkiego uczucia.Leśmian wspomniał o nich gdyż chciał zwrócić uwagę na ogrom i wspaniałość uczucia kochanków. I to jak ta miłość wpłynęła na całe otoczenie oraz jaka jest reakcja tych, którzy ich widzieli. Rzuca się tu szczególnie w oczy para, która jest zajęta i pochłonieta sobą i nie zauważa niczego dookoła. Dla nich liczy się tylko druga osoba, gdyż ona jest w tym momencie całym światem.

Tu rodzi się przesłanie dla czytającego, że miłość jest największym szczęściem i darem od Boga, jakie człowiek mógł tylko dostać. Ta miłość jest tak piękna, że zapiera dech w piersiach i nie można nic powiedzieć. Przykładem jest trzecia mewa, która nie potrafiła opisać tego co widziała.

Poeta mówi również o "mroku", który "wsnuł się w ich ściśliwe sploty". Mrok kojarzy mi siś z czymś złym i niebezpiecznym, ale nawet on nie był w stanie zburzyć chwili, w której trwali upojeni namętnością. Jak pisze autor "nic nie znalazł w ciałach, prócz pieszczoty" czyli ich miłość była na tyle czysta i niw=ewinna, że nawet "mrok" nie znalazł w niej ani kropli goryczy.

Leśmian porusz w tym wierszu bardzo intymną sferę, dlatego interpretacja tego wiersz może być dla każdego inna. Zależy ona od tego kto jak rozumie i patrzy na miłość, która dla każdego człowieka jest nieodzowną częścią jego życia. Uważam, że Bolesław Leśmian był cudownym romantykiem gdyż w bardzo piękny sposób starał się przekazać nam swoje spojrzenie na miłość dwojga ludzi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana pt. „Po ciemku”

Bolesław Leśmian
„Po ciemku”

Wiedzą ciała, do kogo należą,
Gdy po ciemku, obok siebie leżą!
Warga - wardze, a dłoń dłoni sprzyja –
Noc nad nimi niechętnie przemija.
Świat się trwali, ale tak niepewnie...

Język polski

Interpretacja wiersza „Po ciemku” z cyklu „Powieść o rozumnej dziewczynie” autorstwa Bolesława Leśmiana

Bolesław Leśmian
„Po ciemku”

Wiedzą ciała, do kogo należą,
Gdy po ciemku, obok siebie leżą!
Warga - wardze, a dłoń dłoni sprzyja –
Noc nad nimi niechętnie przemija.
Świat się trwali, ale tak niepewnie...