Różnice między Ustawą o rachunkowości a MSR
Większość pozycji bilansowych występujących w MSR 1 odpowiada elementom bilansu przewidzianym w ustawie o rachunkowości. W MSR 1 są pozycje eksponujące problematykę własności, np. inwestycje rozliczane zgodnie z metodą praw własności, udziały mniejszości zaprezentowane w kapitale własnym, wyemitowany kapitał podstawowy oraz kapitał rezerwowy przypadający udziałowcom jednostki dominującej. W zakresie kapitałów własnych ograniczono się do udziałów mniejszości i jednostki dominującej.
W ustawie o rachunkowości kapitał własny jest eksponowany w podziale na kapitał podstawowy, kapitał zapasowy, kapitał rezerwowy, kapitał z aktualizacji wyceny. Przewidziano również należne wpłaty na kapitał podstawowy oraz udziały własne, jako pozycje zmniejszające kapitał własny. Do kapitałów własnych zaliczono wynik finansowy, pomniejszony o odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego.
W MSR 1 występują odrębne pozycje prezentujące zobowiązania i aktywa dotyczące podatku bieżącego. W ustawie o rachunkowości tego rodzaju rozrachunki są ujęte w pozycji należności z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń( pozostałe należności).
W MSR nie przewidziano pozycji, które odpowiadałyby należnościom długoterminowym. Inwestycjom krótkoterminowym, wg ustawy o rachunkowości, odpowiadają w MSR 1 dwie odrębne pozycje ? krótkoterminowe aktywa finansowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Zaliczenie w ustawie środków pieniężnych do krótkoterminowych aktywów finansowych powoduje, że w przypadku syntetycznej prezentacji krótkoterminowych aktywów finansowych nie dostrzega się stanu środków pieniężnych.
W tematyce zobowiązań występują również zobowiązania finansowe. W MSR 1 wyjaśniono, że zobowiązania finansowe to zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania. W ustawie o rachunkowości zobowiązania finansowe zinterpretowano jako zobowiązania jednostki do wydania aktywów finansowych albo do wymiany instrumentu finansowego z inną jednostką, na niekorzystnych warunkach. W zasadzie obie definicje są zgodne, z tym, że w ustawie o rachunkowości mówi się o sposobie uregulowania tych zobowiązań.
W rachunku zysków i strat ujawnia się podział zysku lub pokrycie straty za okres sprawozdawczy. Należy wykazać zysk dotyczącą udziałów mniejszości oraz zysk lub stratę przypadającą udziałowcom jednostki dominującej. Standard nie definiuje pojęć przychody i koszty, zyski i straty.
Z rachunku zysków i strat zgodnie z MSR 1 usunięto pojęcie zysków i strat nadzwyczajnych i zabroniono prezentowania przychodów i kosztów, jako pozycji niezwiązanych z działalnością gospodarcza jednostki. Uznano, że zyski i straty traktowane jako nadzwyczajne wynikają z normalnego ryzyka biznesowego, z którym ma do czynienia jednostka i nie powinny one występować w oddzielnej części rachunku zysków i strat. Uważa się także, że o prezentacji w rachunku zysków i start powinien decydować charakter zdarzeń gospodarczych a nie ich częstotliwość występowania. Zyski i straty obecnie uznane za nadzwyczajne są tylko podgrupą przychodniów i kosztów, które mogą być zaprezentowane osobno, aby pomóc użytkownikom w przewidywaniu przyszłych wyników działalności jednostki.
BILANS ORAZ RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT W POSTACI TABELI PORÓWNUJĄCEJ W ZAŁĄCZNIKU.