Charakterystyka Harpagona "Skąpiec"

Głównym bohaterem komedii pt.: "Skąpiec", autorstwa Moliera jest Harpagon. Ma 60 lat i jest lichwiarzem. Nie nosi zbyt wytwornych ubrań, ma siwą brodę i okulary na nosie.

Ma on dwójkę dzieci - Elizę i Kleanta. Jest wdowcem. Harpagon mieszka w Paryżu wraz ze swoim i dziećmi oraz służbą. Nie tworzą szczęśliwej rodziny, nie kochają się. W ich domu nie ma szczęścia ani miłości. Harpagon traktuje potomków jak intruzów i nie interesuje się ich potrzebami, a mimo to sam oczekuje od nich szacunku. Twierdzi, że dzieci na nim żerują. Oskarża ich o zdradę. Jest dla nich złośliwy, a w zamian za to dzieci również nie szanują ojca i nie darzą go żadnym uczuciem.

Jego główną cechą jest skąpstwo, ponieważ w jego życiu liczyło się tylko bogactwo. Mógłby zrobić wszystko, aby otrzymać pieniądze. Posiada 10 tysięcy talarów, które zakopał w ogrodzie i strzeże ich jak oka w głowie. Nie dzieli się z nikim swoim majątkiem. Pieniądze dla Harpagona są najważniejszą rzeczą w życiu i traktuje je jak swojego przyjaciela, przyczynę radości. Według niego życie bez bogactwa nie ma sensu. Życiowym celem Harpagona jest zdobyć jak najwięcej pieniędzy. Oprócz tego jest podstępny i chytry. Do wszystkich wyraża się niegrzecznie, nieuprzejmie z podniesionym tonem. Krzyczy i zawsze ma pretensję.

Jedynym sprzymierzeńcem Harpagona jest Jakub. Wierny i oddany woźnica oraz kucharz. Mimo to Harpagon i tak nie traktuje go z szacunkiem. Za jego szczerość i lojalność bije go i wyzywa. Służba chodzi w brudnych, podartych ubraniach, a konie są niedokarmione i zmęczone.

Według mnie Harpagon jest okrutnym człowiekiem i nie ma uczuć. Nie ma w nim żadnej pozytywnej cechy ani zalety.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Harpagona "Skąpiec"

Głównym bohaterem komedii pt.: "Skąpiec", autorstwa Moliera jest Harpagon. Ma 60 lat i jest lichwiarzem. Nie nosi zbyt wytwornych ubrań, ma siwą brodę i okulary na nosie.

Ma on dwójkę dzieci - Elizę i Kleanta. Jest wdowcem. Harpag...

Język polski

Charakterystyka Harpagona - Skąpiec

Tytułowym bohaterem lektury „Skąpiec” autorstwa Moliera jest Harpagon. Skąpiec to sześćdziesięcioletni starzec ubierający się skromnie i noszący okulary, z czego wynika, że był on chciwym sknerą.

Harpagon jako zamożny miesz...

Łacina

Charakterystyka harpagona

Charakterystyka Harpagona
Harpagon to główny bohater komedii, francuskiego dramatopi-sarza, Moliera (czyli Jean – Baptiste Poquelin) pt. Skąpiec. Harpagon był paryskim szlachcicem. Miał około 60 letnim wdowcem.
Podejrzewam, że gł...

Język polski

Charakterystyka Harpagona.

Charakterystyka Harpagona „nie znam większego skąpca”
Tytułowym i głównym bohaterem książki pt.”Skąpiec” autorstwa Moliera jest Harpagon. Mieszka on w Paryżu wraz ze swoimi dziećmi: Elizą i Kleantem oraz służbą. Możemy go ...

Język polski

Charakterystyka Harpagona - Skąpiec Moliera

Harpagon jest głównym bohaterem komedii Moliera pt. "Skąpiec". Jest to ojciec dwójki dzieci: Kleanta i Elizy, wdowiec po sześćdziesiątce. Harpgaon miał wątłą posturę, nosił okulary i garbił się. Z twarzy nie przypominał typowego star...

Język polski

Charakterystyka Harpagona.

Charakterystyka HarpagonaTytułowy bohater komedii Moliera pt. „Skapiec” to sześćdziesięcioletni wdowiec, mieszkający w Paryżu - Harpagon. Nazwisko to jest pochodzenia greckiego i oznacza chciwca, sknerę, człowieka dr...