Charakterystyka Harpagona "Skąpiec"

Głównym bohaterem komedii pt.: "Skąpiec", autorstwa Moliera jest Harpagon. Ma 60 lat i jest lichwiarzem. Nie nosi zbyt wytwornych ubrań, ma siwą brodę i okulary na nosie.

Ma on dwójkę dzieci - Elizę i Kleanta. Jest wdowcem. Harpagon mieszka w Paryżu wraz ze swoim i dziećmi oraz służbą. Nie tworzą szczęśliwej rodziny, nie kochają się. W ich domu nie ma szczęścia ani miłości. Harpagon traktuje potomków jak intruzów i nie interesuje się ich potrzebami, a mimo to sam oczekuje od nich szacunku. Twierdzi, że dzieci na nim żerują. Oskarża ich o zdradę. Jest dla nich złośliwy, a w zamian za to dzieci również nie szanują ojca i nie darzą go żadnym uczuciem.

Jego główną cechą jest skąpstwo, ponieważ w jego życiu liczyło się tylko bogactwo. Mógłby zrobić wszystko, aby otrzymać pieniądze. Posiada 10 tysięcy talarów, które zakopał w ogrodzie i strzeże ich jak oka w głowie. Nie dzieli się z nikim swoim majątkiem. Pieniądze dla Harpagona są najważniejszą rzeczą w życiu i traktuje je jak swojego przyjaciela, przyczynę radości. Według niego życie bez bogactwa nie ma sensu. Życiowym celem Harpagona jest zdobyć jak najwięcej pieniędzy. Oprócz tego jest podstępny i chytry. Do wszystkich wyraża się niegrzecznie, nieuprzejmie z podniesionym tonem. Krzyczy i zawsze ma pretensję.

Jedynym sprzymierzeńcem Harpagona jest Jakub. Wierny i oddany woźnica oraz kucharz. Mimo to Harpagon i tak nie traktuje go z szacunkiem. Za jego szczerość i lojalność bije go i wyzywa. Służba chodzi w brudnych, podartych ubraniach, a konie są niedokarmione i zmęczone.

Według mnie Harpagon jest okrutnym człowiekiem i nie ma uczuć. Nie ma w nim żadnej pozytywnej cechy ani zalety.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

charakterystyka harpagona Skąpiec na jutro

charakterystyka harpagona Skąpiec na jutro...

Język polski

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera.

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera....

Język polski

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera.

Charakterystyka Harpagona, "Skąpiec",Moliera....

Język polski

Charakterystyka Harpagona "Skąpiec" Nie może być ściągnięte z internetu ! Pomóżcie!! :) :D

Charakterystyka Harpagona "Skąpiec" Nie może być ściągnięte z internetu ! Pomóżcie!! :) :D...

Język polski

Dużo pkt pls Charakterystyka Harpagona ,,Skąpiec'

Dużo pkt pls Charakterystyka Harpagona ,,Skąpiec'...

Język polski

Charakterystyka  Harpagona "skąpiec"

Charakterystyka  Harpagona "skąpiec"...