Historia miłości Jacka Soplicy i Ewy Horeszko

Jacek Soplica, główny bohater epopei Adama Mickiewicz pt. „Pan Tadeusz”, był często zapraszany przez Stolnika Horeszkę do jego domu. Jednak Stolnik nie darzył Soplicy szczerą przyjaźnią, ale liczył na możliwość manipulacji podczas posiedzeń sejmików ziemskich. Jacek dobrze o tym wiedział, ale był cierpliwy, ponieważ starał się o rękę swojej ukochanej, córki Stolnika – Ewy, która odwzajemniała jego uczucie. Mimo łączącej tę parę miłości, Jacek został ugoszczony przez gospodarza czarną polewką, co oznaczało brak akceptacji Stolnika dla zaręczyn. Soplica, zrezygnowany, chciał wyjechać za granicę. Ewa, dowiedziawszy się o tym, ubolewała ogromnie, jednak nic nie zdołało przekonać Horeszki do zmiany decyzji. Jacek rozważał także możliwość ucieczki z ukochaną, lecz była ona zbyt delikatna na takie wyprawy. Próbował zapomnieć, stłumić w sobie miłość, nawet ożenił się z inną, mimo że nie kochał jej. Jego żona przeciwnie: kochała Jacka, była do niego przywiązana i oddana mu. To ona urodziła Tadeusza, lecz niedługo umarła z żalu do Jacka, który stał się zły, opryskliwy i zaczął pić.
Wkrótce Soplica dowiedział się o zaręczynach Ewy Horeszko z Wojewodą, wszędzie mówiono też, że Ewa kogoś potajemnie kocha. Mimo to Stolnik dalej urządzał bale i zapraszał gości do zamku, nie przejmując się niczym. Jacek całymi dniami jeździł koło zamku, aż pewnego dnia był świadkiem napaści Moskali na Horeszków. Po bitwie triumfujący Stolnik wyszedł na ganek, a wtem Soplica chwycił broń jednego z Moskali i postrzelił Horeszkę. Gerwazy, w odwecie, próbował ranić Jacka, lecz chybił. Stolnik zmarł.
Jacek Soplica postanowił uciekać z kraju i zostać kapłanem, Ewa natomiast, Ewa natomiast została wywieziona ze swoim mężem na Sybir i tam umarła młodo.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Historia miłości Jacka Soplicy i Ewy Horeszko plan wydarzeni

Historia miłości Jacka Soplicy i Ewy Horeszko plan wydarzeni...

Język polski

Przemiana Jacka Soplicy - czy dokonała się?

Czy dokonała się przemiana Jacka Soplicy? Zadajemy to pytanie i zastanawiamy się czy Soplica przez cały czas był tą samą osobą? Czy wydarzenia w jego życiu, takie jak na przykład zabójstwo Stolnika Horeszko, miały na niego wpływ i czy z...

Język polski

A. Mickiewicz "Pan Tadeusz" - historia zamku Horeszków.

Zamek był ogromny i zaniedbany. Znajdował się zaledwie 2000 kroków od dworu. Pod koniec XVIII w. i wcześniej należał do rodu Horeszków. Jednak później, po wydarzeniach, które mam zamiar opisać, toczyły się o niego liczne spory. Zarówn...

Język polski

Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z r. 1811 i 1812

• Mickiewicz Adam •
• Paryż • 1834 •

Na akcję poematu składaja się trzy wątki: rodowy (spór Sędziego z Hrabią, potomkiem Horeszków, o zamek), romansowy (miłość
Tadeusza i Zosi; przypadkowy romans bohatera z Te...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...