Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Złotowłosa Alina o różanej twarzy w ogóle nie jest podobna do Balladyny. Ta ostatnia miała alabastrową cerę, a jej hebanowe włosy robiły wielkie wrażenie. Tajemnicze, czarne jak węgiel oczy wcale nie przypominały fiołkowych i wesołych oczu siostry. Chociaż obydwie dziewczyny były ładne to tylko jedna z nich, Alina miała dobry charakter. Jej wspaniałe serce sprawiało, że była gotowa poświęcić wszystko dla matki i siostry, najbliższych sobie osób. Dzięki swojej pracowitości mogła być pomocą dla starej wdowy, a uczciwa natura nie pozwoliłaby jej nigdy kogokolwiek okłamać. Zupełnie inaczej było z obłudną Balladyną, której dwulicowość i zakłamanie doprowadziły, iż sama pogubiła się we własnych oszustwach. Leniwa i samolubna żyła kosztem innych ludzi. W swym bezwzględnym dążeniu do władzy dopuściła się wielu okrutnych zbrodni w tym także najgorszej, zabicia z zimną krwią własnej siostry.

Z tych dwóch dziewcząt z pewnością wzorcem do naśladowania jest Alina, ideał kobiety pięknej, dobrej i szlachetnej. Natomiast postępowanie Balladyny godne jest potępienia. Jednak pomimo tego podziwiam ją za to, że potrafiła żyć z tak nieczystym sumieniem, oraz za to, iż wykazała się bardzo silną psychiką wytrzymując w tych wszystkich intrygach do końca

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny. Oczekiwania związane z zamąż pójście. :)...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna są głównymi bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego ?Balladyna?. Są siostrami i córkami ubogiej wdowy. Mieszkają w chacie w lesie niedaleko jeziora Gopło.
Balladyna, starsza z si...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.
Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie. Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny.
Jest ładną,...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny.

Alina i Balladyna - dwie bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” - charakerystyka porównawcza.

„Jaki wybór trudny!
Starsza jak śniegi- u tej warkocz cudny,
...Ta z alabastrów-a ta zaś różana-
· Ta ma ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny na podstawie dramatu J. Słowackiego pt. "Balladyna".

Dwie siostry-Alina i Balladyna-bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna", podobne, a może nie?

Obydwie są córkami ubogiej wdowy, wychowywały się w ubogiej chacie i obie pragną wyjść za Kirkora. I na tym kończy się p...