Charakterystyka Adama Cisowskiego.

Adam Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt: "Szatan z siódmej klasy". Jest uczniem męskiego gimnazjum. Ma siedemnaście lat i jest mieszkańcem Warszawy. Ma czwórkę rodzeństwa, a jego znajomi nadali mu przezwisko "szatan".

Chłopiec ten miał krępą sylwetkę, "był (...) nieformeny (...), nieco pękaty". Włosy miał rozwichrzone. Wzrok jego był bardzo śmiały.

Adaś "szatańskie" przezwisko zdobył dzięki swojemu sprytowi, zdolności logicznego myślenia, przewidywania. Te cechy, wraz z niezwykłą inteligencją Adama, budziły podziw, czasami nawet strach, u jego kolegów, znajomych. Chłopiec ten był błyskotliwy, posiadał poczucie humoru oraz nadzwyczajne zdolności detektywistyczne. Umiał przewidywać reakcję, zachowanie ludzi. Często ta zaleta ratowała go w trudnych sytuacjach: "(...) wiedziałem bowiem, że byłem śledzony. Gdybym poszedł prosto do kryjówki odebrano by nam prawdziwą rzecz znalezioną...". Adam był wzorem dla swoich kolegów. Cechowała go dobroć, serdeczność, uczciwość, bezinteresowność. Nigdy nikomu nie odmówił pomocy(aby rozwiązać zagadkę profesora Gąsowskiego, zrezygnował z wakacji nad morzem). Ów "szatan" ma także bardzo "męskie" cechy: odwaga, stanowczość, szlachetnoś, upór bardzo pomogły mu w rozwiązaniu tajemnicy "znikających drzwi". Jednakże pewnego razu zgubiła go pewność siebie; był przekonany, że uda mu się zajść dorosłego mężczyznę, co skończyło się urazem głowy.

Adam był również bardzo skromnym i grzecznym człowiekiem. Nigdy nie przechwalał się swoimi zdolnościami. W stosunku do innych był uprzejmy i wrażliwy, choć także i wielce dociekliwy. Dziewczęta oceniał dość powierzchownie.

Zdawałoby się, że "szatan" nie miał żadnej "poważnej" wady. Ta doskonałość Adasia jest trochę nierealna, lecz jednakże bardzo jej, mu zazdroszczę. Chciałabym mieć takiego kolegę jak Adam: pomocnego, błyskotliwego i z poczuciem humoru. Na pewno przeżyłabym z nim wiele ciekawych przygód, tak jak "szatan" ze swoimi znajomymi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Adama Cisowskiego z lektury "Szatan z siódmej klasy" i charakterystyka matematyka i historyka.Proszę pomocy!!MAM TO NA WTOREK BŁAGAM!!!

Charakterystyka Adama Cisowskiego z lektury "Szatan z siódmej klasy" i charakterystyka matematyka i historyka.Proszę pomocy!!MAM TO NA WTOREK BŁAGAM!!!...

Język polski

Charakterystyka Adama Cisowskiego z Szatan z siódmej klasy w punktach (wygląd postaci , cechy charakteru , zainteresowania , przedstawienie postaci , własna ocena postaci PROSZĘ  DAJE NAJJJJ

Charakterystyka Adama Cisowskiego z Szatan z siódmej klasy w punktach (wygląd postaci , cechy charakteru , zainteresowania , przedstawienie postaci , własna ocena postaci PROSZĘ  DAJE NAJJJJ...

Język polski

Proszę o bardzo krótką (max 5 zdań) charakterystyka Adama Cisowskiego. Z góry dziękuję, daje naj.

Proszę o bardzo krótką (max 5 zdań) charakterystyka Adama Cisowskiego. Z góry dziękuję, daje naj....

Język polski

charakterystyka Adama cisowskiego Proszę o pomoc!! Daje naj !! Nie kopiować !! 5 akapitów!!

charakterystyka Adama cisowskiego Proszę o pomoc!! Daje naj !! Nie kopiować !! 5 akapitów!!...

Język polski

charakterystyka Adama Cisowskiego

charakterystyka Adama Cisowskiego...

Język polski

Charakterystyka Adama Cisowskiego - bohatera powieści "Szatan z siódmej klasy"

Charakterystyka Adama Cisowskiego - bohatera powieści "Szatan z siódmej klasy"...