Surowce wykorzystywane do produkcji mebli biurowych
Zgodnie z Polskim Komitetem Normalizacji, Miar i Jakości Meble biurowe są to meble użytkowe stanowiące zasadniczą część wyposażenia wnętrz biurowych, przeznaczone do wykonywania prac biurowych.
W zależności od przeznaczenia meble biurowe dzieli się wg tabeli:
Grupa Rodzaj Odmiana
Meble skrzyniowe Stół biurowy
Biurko dwuszafkowe
Biurko jednoszafkowe
Stół maszynistki
Stół monitorowy roboczy -
-
-
-
-
Szafa biurowa
Szafka biurowa
Regał biurowy -
-
-
Meble biurowe do siedzenia Krzesło biurowe
Krzesło biurowe obrotowe
Fotel biurowy
Fotel biurowy obrotowy T N*
T N
T
T
*oznaczenia-T-tapicerowane
N-nietapicerowane
Meble biurowe skrzyniowe
Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji mebli biurowych jest: płyta MDF i HDF, płyta wiórowa.
a. Płyta MDF i HDF-są to produkty powstałe w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Jest to materiał o jednorodnej gęstości i składzie surowcowym w całym przekroju, dzięki czemu posiada doskonałą obrabialność mechaniczną w procesie obróbki.
Płyta MDF-Medium Density Fibreboard-jest to średniogęsta płyta z włókien drzewnych. Jest podstawowym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykończenia wnętrz takich jak listwy ozdobne, panele ścienne, kasetony a także do produkcji artykułów stolarki budowlanej, np. drzwi. Ze względu na walory powierzchni nadają się do pokrywania cienkimi filmami melaminowymi, lakierowania oraz oklejania sztuczną i naturalną okleiną . Płyta MDF stanowi idealny substytut dla naturalnego drewna , przy czym nie zawiera ona żadnych strukturalnych niedoskonałości zwykle spotykanych w drewnie, takich jak sęki czy pęknięcia. Jednolity skład i jednolita gęstość płyt MDF czyni je idealnymi do obróbki maszynowej w celu uzyskania najbardziej wymyślnych kształtów i profili.
Płyty MDF surowe:
Grubość /mm/:6;8;10;12;16;18;19;22;25;28;30;38;
Formaty standardowe /mm/:1830 x 2800; 2070 x 2800;
Płyta HDF- Hight Density Fibreboard-jest to płyta z włókien drzewnych, charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością. Płyty HDF są materiałem nośnym do powlekania laminatami HPL i CPL, papierami żywiczymi i okleinami naturalnymi. Stosuje się je w meblarstwie- tylne ścianki mebli, dolne szuflad, meble tapicerowane.
Płyty HDF surowe i lakierowane:
Grubość /mm/:3,2;
Formaty Standardowe /mm/:1830 x 2800;
b. Płyty wiórowe, z których wykonywane są meble dzieli się ze względu na zastosowanie na płyty wiórowe melaminowane i płyty wiórowe fornirowane.
Płyty wiórowe surowe są trójwarstwowymi płytami z jednorodna warstwą środkową i z bardzo gęstą jednorodną warstwą zewnętrzną. Z wysuszonych i pokrytych klejem wiórów formowany jest na sucho kobierzec, który poddaje się procesowi prasowania. Naniesiony w procesie zaklejania klej utwardza się w prasie pod wpływem temperatury wiążąc płytę. Płyty wiórowe surowe odznaczają się wysoką wytrzymałością.Z uwagi na niską zawartość formaldehydu są to płyty wyłącznie klasy higienyE-1.
Płyty wiórowe melaminowane otrzymywane są w procesie melaminowania płyt wiórowych trójwarstwowych lub płyt MDF pokrytych jednostronnie lub dwustronnie papierami nasyconymi żywicami termoutwardzalnymi, co nadaje ostatecznie wykończenie płaszczyzn nie wymagających dalszej obróbki. Proces melaminowania płyt polega na zaprasowaniu filmu dekoracyjnego na płytę wiórową. Filmem dekoracyjnym używanym do melaminowania jest papier dekoracyjny o garmaturze 60-100g./m2 dwukrotnie nasycony najpierw żywicą mocznikową a następnie żywicą melaminową.
W zależności od wzoru nośnika papierowego można wyprodukować filmy o szerokiej gamie wzorów i deseni.
Grubość /mm/:18;
Formaty standardowe /mm/:1830 x 2500; 2070 x 2800;
Struktura powierzchni płyt laminowanych: SM gładka, PR pory rustikalne, PE perlista /skórka pomarańczy/, SE struktura jesionu, BS struktura biurowa;
Płyta wiórowa melaminowana jest odporna na ścieranie, zarysowania, działania temperatur, odporna na odbarwienie.
Płyty wiórowe fornirowane-są to płyty wiórowe oklejane okleinami naturalnymi. Stosowane są one do produkcji mebli o wyższym standardzie.
Grubość /mm/:18;
Formaty standardowe /mm/:600 x 2500; 910 x 2500; 1220 x 2500;
Rodzaje oklein:dąb, buk, brzoza, czereśnia, jesion, mahoń.
Okleiny naturalne wykorzystywane w przemyśle meblarskim służą do oklejania elementów mebli i innych wyrobów z tarcicy i materiałów płytowych. Stosowanie oklein naturalnych podnosi estetyczny wygląd wyrobów kosztem minimalnego zużycia drewna najwyższej jakości. W zależności od gamy kolorystycznej rozróżnia się okleiny egzotyczne, tj. cherry amerykańska, sosna Carolina, brzoza fińska, klon kanadyjski i in., a także okleiny krajowe jak buk, dąb, a także olcha.
Okleiny sztuczne –Elastofol produkowana jest na bazie papierów dekoracyjnych. Są to papiery jednobarwne (bez nadruku) i z nadrukiem drewnopodobnym lub fantazyjnym. Sztuczna okleina może być:
Bez powłoki lakierowanej N
Gładka F
Z moletem mechanicznym Fm
Z moletem chemicznym (folia synchroporowa) Fs
Okleina sztuczna jest produkowana przy użyciu żywicy mocznikowo-formaldehydowej z dodatkiem żywicy akrylowej, która nadaje jej odpowiednią elastyczność. Podobnie jak okleiny naturalne dostępne są w różnorodnej gamie kolorystycznej .
Do produkcji mebli wykorzystywane są także płyty pilśniowe. Są one wytwarzane metodą mokrą ze spilśnionej i zagęszczonej masy drzewnej. Włókna ułożone są różnokierunkowo, co zapewnia płycie wyrównanie cech jakościowo-wytrzymałościowych niezależnie od kierunku działania obciążeń. Wskutek dużego nacisku i wysokiej temperatury prasowania struktury płyty jest silnie zwarta. Płyty pilśniowe charakteryzują się dużą czystością ekologiczną (brak dodatków agresywnych środków chemicznych), dużymi wymiarami powierzchniowymi, znaczną twardością i wytrzymałością na zginanie statyczne, sztywnością, stabilnością w odpowiednich warunkach, gładką i równą powierzchnią, możliwością gięcia płyt twardych na kształt powierzchni walcowych.
Grubość płyt twardych /mm/:2;2,4;3,2;4;5;6;
Grubość płyt porowatych /mm/:9;12;12,5;15;16;19;
Formaty standardowe /mm/:1220 x 2440; 1220 x 2750;
Rodzaje płyt pilśniowych:
Twarde zwykłe-jest to uniwersalny materiał konstrukcyjny. Stosowane są w meblarstwie, stolarce, budownictwie itp. Dużą zaletą jest wytrzymałość mechaniczna i szeroka możliwość zastosowania oraz duże formaty
Twarde lakierowane-gładkie, z nadrukiem drewnopodobnym i mozaiki, performowane. Płyty te stanowią uniwersalny materiał konstrukcyjny, okładzinowy, dekoracyjny. Znaczna gama wzorów drewna (sosna, mahoń, orzech, dąb, jesion) sprzyja szerokim możliwościom ich zastosowania w meblarstwie, wyposażeniu wnętrz, galanterii drzewnej itp. Płyty charakteryzują się wysoką estetyką, trwałością powłoki i łatwością w utrzymaniu czystości.
Warto też zauważyć , że nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać maksymalnie surowiec drewna. I tak z :
1m3 drewna uzyskuje się 40% tarcicy
1m3 drewna- 60% płyt wiórowych
1m3 drewna- 80% płyt HDF/MDF
1m3 drewna- 90% płyt pilśniowych.
Przy produkcji mebli, nie tylko biurowych, ważne są elementy wykończeniowe. Zaliczyć do nich należy obrzeża, profile wykończeniowe i różnego rodzaju okucia.
Obrzeża stosuje się na przemian z profilami wykończeniowymi zależnie od stylu mebla a także od jego estetyki. Wśród obrzeży rozróżniamy:
PCV/ABS
STANDOTRON
FORNIR
Kolorystyka obrzeży jest bardzo różnorodna , co daje możliwość idealnego dopasowania do okleiny płyty.
Występują w różnych wymiarach:
Grubość /mm/:1;2;3;
Szerokość /mm/:23;33;45 ;
Aby nadać pewien wyrafinowany styl i elegancję meblom stosuje się profile wykończeniowe. Rozróżniamy profile licujące (płaskie) a także nachodzące.
Do stosowanych przy produkcji mebli okuć można zaliczyć zawiasy, prowadnice, zamki, elementy łączące- śruby, łączniki, a także uchwyty, piórniki, systemy oświetleniowe a także wiele innych elementów wykończeniowych.
Samozamykające się zawiasy typu INTERMAT dają możliwość indywidualnego nastawienia napięcia sprężyny zawiasu. Pozwalają na bezgłośne zamykanie drzwi, także wysokich, które wyposażone są w trzy lub więcej zawiasów. Dzięki prowadnicom QUADRO stosowanych w szufladach wykorzystana jest zasada działania łożyska kulkowego. Łożysko kulkowe gwarantuje precyzyjną pracę, jest odporne na znaczne wahania temperatur, wytrzymuje ogromne obciążenia i charakteryzuje się długą żywotnością. W prowadnicy QUADRO porusza się w stalowym profilu w zależności od rodzaju około 180 kulek z hartowanej stali chromowej. System prowadnic QUADRO wytrzymuje obciążenie nawet do 50kg . Prowadnice rolkowe stosowane są zamiennie z prowadnicami typu QUADRO. Rolki jezdne prowadnic rolkowych ze specjalnego tworzywa sztucznego gwarantują bezgłośną i lekką pracę. Zintegrowane samoczynne domykanie nie pozwala pozostawić nie domkniętej szuflady. Prowadnice rolkowe z wysuwem częściowym i wysuwem ponad pełnym można stosować w szufladach, szufladach z wysokim frontem oraz przy półkach wysuwnych. Istnieje także możliwość podziału wnętrza szuflady. W tym celu montowane są piórniki, bieżnie do kartotek i przegródki uchylne, wysuwki podręczne a także metalowe szuflady, co daje komfort stosowania i ułatwia zachowanie porządku. System STOP-CONTROL stosowany do kontenerów pełni funkcję samodociągu, zamka centralnego oraz zabezpiecza przed niezamierzonym otwarciem. Dodatkowy system STOP-CONTROL PLUS zapobiega jednoczesnemu wysuwaniu dwóch lub więcej szuflad. Oprócz systemu STOP CONTROL/PLUS można stosować zamki baskwilowe ze sztangą obrotową i otworem czworokątnym, zamki z kluczem meblowym, cylinder Z19 ze sztyftem oraz Prestige 2000.Zamki te można stosować zamiennie jako prawe lub lewe, co w praktyce oznacza zastosowanie tylko jednego zamka niezależnie od miejsca zamontowania.
Złącza mimośrodowe służą do realizacji ciasnych i mocnych połączeń półek z bokami korpusu. Ozdobne złącza mimośrodowe gwarantują pewne połączenie dzięki karbowanym powierzchniom złącza. Przy połączeniach kątowych stosuje się złącza VB90, których przeguby dopasowują się do wszystkich kątów w zakresie od 30 do 90. Stosuje się również trzpienie/mufy, a także złącza nierozłączne, składające się tylko z trzpienia z gwintem i mufy do wbijania ze stalową wkładką sprężynującą.
Systemy oświetleniowe i uchwyty nie stanowią już tylko elementu niezbędnego przy produkcji mebli biurowych, są również elementem dekoracyjnym występującym w różnych wzorach i stylach.
Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można nadać meblom, pomieszczeniom i obiektom właściwy wygląd. W tym celu stosowane są lampy halogenowe i luminofory, lampy wbudowane i zewnętrzne, punktowe sufitowe, elementy ozdobne, lampy przesuwane, ścienne i podłogowe. Montowane są również, przy pomocy połączeń wtykowych, ściemniacze i detektory ruchu, które można łatwo integrować zarówno z lampami wysoko (-HV), jak i niskonapięciowymi (NV).Dzięki fantazyjnym formom i niezwykłemu wzornictwu uchwyty, tak jak oświetlenie, nadają pewien y styl meblom. Na rynku dostępne są setki różnych wzorów uchwytów i gałek ze stali, metalu, stali szlachetnej, mosiądzu, aluminium, granitu, marmuru, czy też ze szkła, porcelany, skóry, tworzyw sztucznych i drewna. Niezwykłe barwy i ponadczasowe formy nadają niepowtarzalny charakter naszym meblom.
Przy produkcji mebli biurowych warto pamiętać, aby wykorzystywane surowce spełniały odpowiednie wymagania ustanowione przez Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości.
Materiały stosowane do produkcji mebli powinny spełniać następujące wymagania:
Jakość materiału i zakres zastosowania powinny być zgodne z dokumentami normalizacyjnymi określającym jego przydatność do produkcji mebli lub normą ogólnego przeznaczenia
Nowe materiały konstrukcyjne i przeznaczone na powierzchnie widoczne należy wdrażać do produkcji mebli na podstawie dokumentu normalizacyjnego określającego jego przydatność dla meblarstwa lub atestu właściwej instytucji badawczej; atest taki powinien określać poziom istotnych parametrów i zakres stosowania materiału;
Na powierzchnie niewidoczne dopuszcza się stosowanie wszelkich materiałów przydatnych technologicznie, jeżeli nie są to materiały konstrukcyjne, a mebel poza tym spełnia wymagania niniejszej normy;
Meble powinny także spełniać podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Powierzchnie elementów widocznych w meblu oraz wszystkie powierzchnie, z którymi styka się użytkownik lub przedmioty przechowywane w meblu, powinny być gładkie, a krawędzie załamane lub zaokrąglone. Krawędzie i obrzeża powinny być tak ukształtowane i obrobione, aby nie powodowały obrażeń użytkownika i zaczepiania się o nie tkanin ubraniowych.
Widoczne wąskie płaszczyzny elementów płytowych drewnopochodnych, powinny być okleinowane okleiną sztuczną bądź naturalną. Dopuszcza się stosowanie doklejek z metalu, tworzyw sztucznych lub drewna.
Meble biurowe to nie tylko regały i biurka, ale także krzesła i fotele biurowe a także meble konferencyjne, w skład których wchodzą stoły i krzesła konferencyjne.. Dużym uznaniem wśród klientów cieszą się krzesła i fotele obrotowe. Dobre salony oferują dużą gamę wzorów i kolorów siedzisk. Przy produkcji siedzisk wykorzystywane są metalowe szkielety a także kształtki tapicerskie z miękkiego poliuretanu i tworzyw termoplastycznych. Ich uniwersalna konstrukcja umożliwia swobodny dobór do wielu rodzajów mebli.
Pomocne jest także zbrojenie do wyrobów z poliuretanów integralnych i termoplastycznych jak .podłokietniki. Zaprojektowane są w kilku wersjach, wielkością dopasowane do norm ergonomicznych. Pięcioramienne bazy do krzeseł i foteli biurowych wykonane są z tworzyw poliamidowych z dodatkiem 30% włókna szklanego- dzięki swojej uniwersalnej konstrukcji pasują do wielu nowoczesnych i eleganckich typów foteli i krzeseł. Pięcionogi wykorzystywane są w charakterze komponentów w montażu krzeseł i foteli biurowych.
Dużą gamą kolorystyczną cieszą się obicia tapicerskie krzeseł i foteli biurowych począwszy na bardzo ekskluzywnych jak skóra, mikrolux, nubuk , skaj oraz obicia materiałowe a kończąc na siedziskach nietapicerowanych.
Meble konferencyjne są produkowane z takich samych surowców, z jakich są produkowane meble biurowe. Różnią się jednak stylem i estetyką.
Przy produkcji zarówno mebli skrzyniowych jak i siedzisk należy pamiętać o zachowaniu, przyjętych przez odpowiednie organy państwowe norm.
Określenie wymiaru Jednostka Krzesło biurowe Krzesło biurowe obrotowe Fotel biurowy Fotel biurowy
obrotowy
Wysokość siedziska Mm 420:480 min 400 420:480 min 400
Głębokość siedziska Mm 380:450 400:450 400:500
Szerokość siedziska Mm min 380 min 420
Szerokość oparcia Mm min 360 min 400
Kąt nachylenia oparcia względem poziomu ...o 3:6 5:9
Kąt odchylenia oparcia ...o 100:105 102:108
Odległość między podłokietnikami Mm - min 420 min 450
Promień krzywizny Mm min 450 min 450
Baza krzeseł i foteli obrotowych powinna być co najmniej 5-ramienna