Firma w ujeciu systemowym

HISTORIA FIRMY P.P.U.H. TORA

Firma P.P.U.H. TORA powstała w 1992r. w Lublinie. Firma ta zajmuje się produkcją mebli biurowych . Jest to największa na Lubelszczyźnie firma prowadząca tego typu działalność. Prezesem firmy jest jednocześnie jej właściciel, który zatrudnia 23 osoby na stanowiskach-kierowca, sprzedawca, operator obrabiarki, montażysta, kierownik hali produkcyjnej, kierownik działu handlowego, sprzedawca w sklepie firmowym, operator piły itp. Firma dzierżawi dwa budynki, odpowiednio przeznaczone jako hala produkcyjna i sklep firmowy. Ma ona także do dyspozycji własnościowe maszyny zarówno ciężkie, jak obrabiarki, oklejarki, jak i te drobne, jak wiertarki, wkrętarki itp.
Firma P.P.U.H. TORA stale współpracuje z niektórymi dostawcami płyt wiórowych, oklein PCV, a także producentami uchwytów i zamków do szaf. Zaopatruje się także w krzesła obrotowe, które jako produkty handlowe, są sprzedawane po cenach detalicznych w sklepie firmowym. Źródłem dochodu są pieniądze uzyskane ze sprzedaży mebli oraz świadczonych usług.



FIRMA P.P.U.H. TORA W UJĘCIU SYSTEMOWYM:


1)Organizacja jest zarówno systemem sztucznym jak i naturalnym.
Firma P.P.U.H.TORA jest tworem sztucznym, ponieważ tworzą ją ludzie-pracownicy, koncentrujący się mniej lub bardziej na wyznaczonych celach. Celem firmy jest stały rozwój firmy, zwiększanie obrotu, zaspokajanie potrzeb klientów, a także zwiększanie dochodu firmy jak najmniejszym kosztem. Organizacja ta jest również tworem naturalnym, ponieważ składa się z grupy pracowników, którzy dążą do zaspokojenia własnych potrzeb-wynagrodzenie, jakie otrzymują za wykonaną pracę.

2)Organizacja ta jest systemem otwartym, ponieważ prowadzi ciągłą wymianę z otoczeniem:
 Energii-stale dostarczana jest energia w postaci prądu i paliw samochodowych
 Materii-maszyny, surowce wykorzystywane do produkcji, a także gotowe już meble sprzedawane odbiorcom
 Informacji-reklama firmy (radio, telewizja, witryny internetowe ), a także informacje zasięgnięte z otoczenia o potencjalnych odbiorcach a także firmach, z którymi firma mogłaby rozpocząć współpracę , informacje technologiczne i techniczne zasiągnięnięte „z zewnątrz”, a także przekazywane przez firmę dalej, do odbiorców

Otoczeniem dla firmy P.P.U.H. TORA są jej dostawcy , odbiorcy, czyli klienci, a także konkurenci-firmy zajmujące się tą samą bądź podobną gałęzią produkcji. Wymiana z otoczeniem polega tutaj przede wszystkim na tym, że wytwarzane przez firmę P.P.U.H. TORA meble, usługi i wartości, jak np. katalogi meblowe, przekazywane są „na zewnątrz” odpłatnie i zaspokajają pewną potrzebę otoczenia. Na tych samych zasadach otoczenie zaspokaja potrzeby firmy, co umożliwia prowadzenie działalności.
Firma P.P.U.H. TORA dba o swoje otoczenie, o rynek, co widać w momencie przystępowania firmy do przetargów na dostawę lub/i montaż mebli


3)Firma jest uporządkowanym systemem społeczno-technicznym, tzn., że składa się z elementu technicznego, jakim jest wyposażenie firmy w samochody dostawcze, maszyny produkcyjne, systemy informacyjne, hale produkcyjną i sklep firmowy. A także składa się z elementu społecznego, jakim są cele i zadania firmy(odwołanie się do pkt.1)a także pracownicy.








4)Firma ta ma budowę hierarchiczną. Hierarchiczność firmy P.P.U.H. TORA przedstawiona jest na rysunku:
Prezes firmy( właściciel)
kierownik kierownik
hali produkcyjnej działu handlowego

pracownicy pracownicy
Jak widać na szczeblu firmy stoi Prezes, który jest jednocześnie jej właścicielem. Podporządkowani są mu wszyscy pracownicy. Jednak dla rozróżnienia wykonywanych prac, wprowadzony został podział na pracowników hali, którzy podlegają kierownikami hali produkcyjnej, a także podział na pracowników działu handlowego, czyli sklepu firmowego, którzy podlegają kierownikowi działu handlowego. Ci dwaj kierownicy są od siebie niezależni, jednak podlegają on jednemu prezesowi. Tak samo pracownicy danego działu organizacji podlegają swojemu kierownikowi a także i co najważniejsze –prezesowi firmy.


5) Systemy organizacyjne firmy P.P.U.H. TORA mają zdolność doskonalenia się, co prowadzi do ciągłego rozwoju firmy, zwiększania sprawności i stopnia zorganizowania, wprowadzania innowacji technicznych, ekonomicznych, społecznych, organizacyjnych itp. Systemy społeczne, czyli np. pracownicy i ich kwalifikacje są ciągle udoskonalane poprzez specjalne szkolenia, wprowadzanie zmian w technologii produkcji, stosowanie lepszych niż dotychczas maszyn produkcyjnych i surowców wykorzystywanych przy produkcji mebli

6) w organizacji zawsze ścierają się ze sobą dwie tendencje: adaptacyjna i konserwatywna.
Pierwsza-tendencyjna, zmierza ku zmianom, dąży do wprowadzania nowości, co wiąże się z ryzykiem.
Ryzyko wiąże się z wprowadzeniem zmian w firmie P.P.U.H. TORA, np. zmianie technologii produkcji, zastosowanie innych niż dotychczas oklein lub płyt wiórowych , co może wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na dochody firmy i zbyt towarów. Druga-konserwatywna, dąży ku zachowaniu istniejącego stanu rzeczy. Jednak firma musi sprostać ciągłym zmianom otoczenia, a więc i sama musi ulec zmianom, lecz od prezesa firmy zależy to w jakim stopniu zmiany będą odczuwalne-a zatem czy firma odniesie sukces czy porażkę. Prezes firmy decyduje w jakim stopniu i w jakim tempie zmiany będą wprowadzane, tak, aby nie były one zbyt gwałtowne i przynosiły wyłącznie korzyści materialne i informacyjne.


7) Systemy organizacyjne cechują się ekwifinalnością, czyli firma ma zdolność do osiągania takich samych lub nieznacznie się różniących się wyników w różny sposób: zastosowanie innych niż dotychczas zamków do kontenerów lub zmiana dostawców płyt meblowych nie wpłynie znacząco na wyniki firmy, przy założeniu, że ceny tych półproduktów są stałe bez względu na ich producenta. Jednak wraz ze wzrostem cen surowców będą rosły ceny mebli wytwarzanych przez firmę, zatem w tym przypadku to rynek zbytu jest najważniejszym kryterium oceniania takiego systemu. Jednak jeśli chodzi nie o podłoże finansowe, a typu: zadowolenie klienta z towaru i/lub usług, to zastosowanie innych surowców o takim samym przeznaczeniu i jakości, nie będzie miało znaczącego wpływu na końcowy wynik.





Dodaj swoją odpowiedź